Kedi ve sen Şiiri - Ahmet Faruk Nalbantoglu

Ahmet Faruk Nalbantoglu
100

ŞİİR


7

TAKİPÇİ

Kedi ve sen

Bugün Bodrumda oturduğum evin bahçıvanı ile konuştum. Bahçeye diktiğim gülü sordum. Hani adını verdiğim. ''İyi, maşallah'' dedi. Rica ettiğim gibi her gün suluyormuş. Tomurcukları da açmış. Tek başına rüzgar ile dans edip duruyordu. Kocaman bir aile olmuş, çoğalmış. Nasıl mutlu oldum anlatamam. Yüreğimi tuhaf bir sıcaklık kapladı. Yüzlerce kilometre ötede diktiğim o çiçek sanki senden bir haber almışcasına beni sevindirdi.

Oysa 8 gündür senden ne bir haber nede selam var. İyi olup olmadığını bile bilmiyorum. Kendimi ona söylenenleri dinlememiş, cezalandırılmış ve nihayet kendi başına bırakılmış yaramaz bir kedi gibi hissediyorum.
Bilirsin sahipler kedilerini seçmez. Kediler sahiplerini seçer. Hatta müthiş sahiplenirler. Bu içgüdüsel olur. Acımasız dünyamız da hayatta kalabilmek için böyle bir seçim yaparlar.
Her ne kadar çok sevimli ve uysal bir kedi olmasam da bir kötü kedi Şerafettin de değilim. Ara sıra sözlerim ile rahatını cırmalamamın sebebi belki beklediğim ilgiyi görmediğimden olabilir.
Seninle dostluğumuzu bir kedi insan ilişkisine benzetmemin sebebi aslında beklentilerimin hiç de o kadar büyük olmamasından kaynaklanıyor.
Çetrefilli hayat akışının içinde kendime küçücük bir yer arıyorum işte. Sen kovaladıkça tekrar geri gelen geceleri pencerenden içeri bakan, iş yerinde onca stresin içinde ayaklarının altında dolaşan inatçı bir kedi.
Evinde, kolunda veya koynunda olmam gerekmiyor. Bana bakmakla da mükellef değilsin. Yeter ki yok sayma, varlığımı hatırla.
Olur mu?

Hatta olur ya sokakta başı önüne düşmüş, pasaklı bir kedi görürsen. Onu ben say. Bakımsız ve kirli tüylerimi o güzel ellerin ile okşamayı ihmal etme. Hatta istersen onu evine götür. Kitap okuduğun koltuğun yakınlarında bir minderin üstünde oturtur. Sana baksın benim gözlerimle. Uykuya dalıp mır mır uyuyunca o eşsiz gözlerini, yüzünü ve ince uzun parmaklarını seyrederim. Bir bebeğin Annesini seyrettiği kadar masum ve aşkla.
Olur mu?

Ahmet Faruk Nalbantoglu
Kayıt Tarihi : 22.2.2021 02:50:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!