İllüzyonist Şiiri - Halit Mehdigil

Halit Mehdigil
107

ŞİİR


2

TAKİPÇİ

İllüzyonist

Geçenlerde bir gence rastladım. Ne iş yaparsınız? diye sordum. İllüzyonistim ben. Nasıl oluyor bu? Dedim. Dedi ki:
Mesela sağ elinizle bir şeyler yapıp sizi izleyenlerin dikkatini hep sağ elinize çekiyorsunuz. Onlar sizin sağ elinizin marifetlerini izlerken asıl marifeti sol elinizle yapıyor, herkesi şaşırtıyorsunuz.
Aklıma Türkiye insanlarına İsrail düşmanlığı yaptıranlar daha körpecik yaşlarda Filistin Marşları ezberletilen, İsrail düşmanı yetiştiren, halka bu işleri hep bir eliyle yaparken diğer eliyle İsrailcilik yapan insanlar geldi. İçerde dinci,dışarıda İsrailci. Aynı zamanda da İsrail ile danışıklı dövüş iyi polis kötü polis oynamalar.
Nasıl mı? Davos’ta One minute içeride seçimleri kazandırdı. Ama Davos’taki One minute bizden çok İsrail’e yaradı. Organize eden de İsrail’ di. Yine Gazze’ye sahip çıkmalar İsrail karşıtı görünüyor. Ama İsrail’ e yarıyordu. Mavi Marmara Gemisi mizanseni. Yine İsrail hanesine yarıyordu. Ama bunların hepsi iç siyasette ve Arap aleminde de tutuyordu. Peki nasıl oluyor iki yanı da idare ediyorsunuz?
Bu bir marifettir. Makyavelist olursanız illüzyonu da çok iyi bilirseniz aynı zamanda din insanları din davranış, adet ve geleneğine insanları odaklarsanız, dinin özünü vermezseniz bu illüzyonu başarırsınız. Bu illüzyon İsrail karşıtlığı yapan ama asıl İsrailci olanlar yaş icabı geri çekilip yeni İsrailciler’e devredilerek günümüze kadar gelmiştir.
Biliyorsunuz İsrail pilotları Konya’da eğitim almıştır. Hem de zamanın İsrail düşmanı görünen başbakanı zamanında. İsrail’in Hava sahası dar. Geniş hava sahası olan ülkemizde eğitim gördüler bu pilotlar. Peki İsrail’e ne kolaylık sağladı Gazze’yi vurma kolaylığı. Başka? Türkiye’ yi de diğer Arap ülkelerini vurma kolaylığı sağladı. Peki o pilotlar eğitilirken ülkemiz insanları Kur’an Kurslarında bunları öğreniyorlar mıydı? Hayır.
Peki Mavi Marmara Gemisi düzenleniyor. Dikkatler sağ elde. İllüzyonüstler gazze çin içeride yırtınıyorlar. Hem de Gazze içim Mavi Marmara’yı bizzat organize ettiriyorlar. Gazze nedir? Gazze diğer Araplar’a İsrail’in göz korkusudur da. Kim sağlamıştır Gazze olayını. İsrail’e karşı görünen İllüzyonistler.
Mavi Marmara gemisinden sonra toplumun dinsel kanaat önderi, hükumet üyesi İsrail karşıtı! görünen kişi ne dedi:
Biz hükumet olarak İsrail ile yapacağımız iki askeri ortak tatbikatı ve bir milli maçı iptal ettik. Davos ‘ta ‘’one minute’’ demiştiniz. (Dikkatler İslamcılıkta) . Gazze’nin vurulmasında Bar bar bağırmıştınız Araplar’ın da kahramanı olmuştunuz. Mavi Marmara’yı ölüme şaşaalaı gönderiyordunuz .(Bunların hepsi her oylamadan(Seçimden) önce oluyor.) Müslümanları sağ elinizle şahlandırırken İsrail pilotlarını eğitmeye sol elinizle mi imza attınız, Mavi Marmara olmasa askeri tatbikatlarınızı sürdürüyorsunuz, anlaşmalarınızı sol elinizle mi attınız?
Ne bileyim yaşam öyle ki? Dik durmak, doğru söylemek. Mert olmak. İnsan olmak. İllüzyonist olmamak. He konuda açık ve net olmak. Mesela dine inananların en doğruları söylemesini beklersiniz.
Şimdi İslam içine şu yayılıyor:
Allah önce Hz Muhammed’in ruhunu yarattı. Sonra o ruhla evreni, Dünya’ yı sonra da o ruhla insanları yarattı. Bu Kur’an ı Kerim’in neresinde yazıyor,yok. Ama adam yazıyor, böyle bilgilerle oyalıyor insanları. Neden? Olmayan şeyleri dine İsnat edip asıl dini unutturmak. Okutmamak, tanıtmamak ayetleri. Sürekli Arapça okutup öğretmemek amaçlar ne. Neden? Ülkemizin halini görmüyor musunuz?
Neden benzin 4 tl. Herkes suskun. İşte din adına, , sol ve sağ ideolojilerde hep İllüzyonlar yapıldığı için. Halk eğitimsiz, alınan eğitim de nitelikli değil. Profesör olsa bile illüzyonist onu kandırabiliyor böyle bir eğitim bizimkisi. Topluma kanaat önderi olanlar toplumun önüne düşenler Siz din renkli,, solculuk,sağcılık, milliyetçilik renkli olabilirsiniz. Ama mert misiniz, yiğit misiniz? (Esnaf esnaflığında, doktor doktorluğunda herkes kendi mesleğinde…) Renginizin hakkını verebiliyor musunuz? Savunduğunuz düşüncenin yolunda samimi misiniz? Unutmayın öleceğiz, öleceksiniz. Çocuklarınızı İllüzyonla mı kandıra kandıra gideceksiniz yoksa onlara sorgulamayı mı öğreteceksiniz. İllüzyon yapanların iki elini de yakalayıp beni kandıramazsın mı, diyen nesil mi bırakacaksınız?
Dostlarıma sevgilerle
11 Aralık 2010
Delta S X

Halit Mehdigil
Kayıt Tarihi : 11.12.2010 08:36:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Çetin Özdemir
  Çetin Özdemir

  Ama korkarım, böyle yazarak yedi uyurları uyandıracaksınız. Oysa herkes ne kadar memnun, ne kadar mutlu; çuval çuval kömür, torba torba makarna... On dönüm bostan, yan gel Osman; hadi şaklat da kıvırsın yosman. Düşünüp kafa yormaya değer mi bu fani dünya?.. Zaten bizler için düşünenler var ya. Gerçi ben ilizyonistlerden de fazla birşey beklemiyorum. Sıradan adamların, sıradan gösterileri. Gözünü açamayan seyircidedir hata. Kutluyorum. Umarım okuyanlar düşünme zahmetinde de bulunurlar. Esenlikler dileğimle...

 • Asi Karikatürist Necva Kıyak
  Asi Karikatürist Necva Kıyak

  Ellerinize sağlık.
  Okadar harika tek tek anlatınız ki gerçekleri bunu anlamamk için karşı tarafta olmak lazım ...Ynai anlamamzlıktan gelmek lazım veya sürüden biri...Din istismarı yapılarak toplum uyutuluyor yüzyıllardır.Hatta din uğruna ne yazık ki kan da dökülüyor gururla...En çok merak ettiğim bu kadar dindar geçinen ülkeler neden birlik olup bir avuç dedikleri israille baş etmiyorlar veya edemiyorlar mı.
  Bu yetmiyor düşman ilan edilen İsrail gibi ülkelerle de kapı arkasında el sıkışıp ortalıkta da 'One minute' diyebiliyor ve cahil halk tarafından kahraman ilan ediliyor.Engellenmeselerdi mayın temizleme işini de 44 yıllığınada israile vereceklerdi...
  Bunları görmeyiz fakat 'din' dendimiydi kıyameti koparırız anlamadan...
  Neyse uzatmıyalım ellerinize duyarlı yüreğinize sağlık...
  Kaleminiz hiç susmasın dileğim...
  tam puanla

 • Cihat Şahin
  Cihat Şahin

  Senin kimden yana olduğunu anlayamadım Halit bey kardeşim? Dinden yanamısınız yoksa kinden yanamısınız?
  Soldan yanamısınız yoksa hak yoldan yanamısınız?
  Dindardan yanamısınız yoksa kindardar tarafmısınız?
  Bize verdiğiniz sihirbaz misalini kendi yazınızda gayet ustalıkla uygulamış görünüyorsunuz! Demek ki o, ilizyonist arkadaş sizi gerçekten yetiştirmiş! Belki de sözümün hangisi yanlış' diyeceksiniz? Hemen hemen hepsi yanlış ve yanlı olmuş ve Soy isminizin manasına hiç mi hiç muvafık düşmemiş. Ben bütün yanlışlarınızı tek tek saymayacağım, sadece en önemli olan birini söyleyeceğim gerisi zaten toptan yalan ve yanlış!
  Kainatın Hz.Peygamber(sa)in nurundan yaratıldığı hakikatı Kur'an da değil, Hadislerde mevzu edilmiştir. Din demek, sadece Kitap demek değildir. Onun kaynağı, Ayetler ve hadisler ve de sünnetlerdir ve bu saha çok geniştir çok derindir.Uzman olmayanlar orada boğulurlar. Onun için müçtehidler ve mücedditler, Edille-i erbaa denen izahlı delillerle bu sahaya ışık tutmuşlardır. Siz Kur'an da sarahatle bulamadığınız bir mevzuyu o sahalar da ve geniş tefsirle de arayacaksınız, kısa mealler de değil!
  Hayırlı çalışmalar.

TÜM YORUMLAR (3)