Hüseyin Erkan: Hayatı, Biyografisi, Eser ...

89

ŞİİR


0

TAKİPÇİ

HÜSEYİN ERKAN HAYATI

HÜSEYİN ERKAN’IN ÖZGEÇMİŞİ

1942’de Antalya’ya bağlı Akseki ilçesinin Gödene (Menteşbey) adlı kuş uçmaz kervan geçmez bir köyünde doğdu. İlkokulu bu köyde bitirip Aksu Köy Enstitüsü’ne (sonradan Aksu Öğretmen Okulu) girdi.
İstanbul-Çapa Eğitim Enstitüsü Edebiyat bölümünden mezun olup Diyarbakır-Dicle Öğretmen Okulun’da üç yıl edebiyat öğretmeni olarak çalıştıktan sonra (1961 - 1964) Ankara- Hasanoğlan Öğretmen Okulu’na atandı.
Halk Şairi Âşık İhsanî ile Türk Dil Kurumu Genel Yazmanı Ömer Âsım Aksoy’u okula davet etmesi ve Varlık Yayınları’nı öğrencilerine tavsiye edip okutması suçlamalarıyla Kars-Arpaçay Ortaokulu’na sürüldü. (1966) Burada bir yıl çalıştıktan sonra askere gitti.
Ankara-Mamak Muhabere Okulu’ndan sonra Ağrı’daki 12. Tümen Muhabere Taburu’nda Yedeksubay Teğmen olarak askerliğini tamamlayıp kur’a ile Keşan-Paşayiğit Köyü Ortaokuluna atandı. (1969)
Burada çalışırken, Köy Öğretmenleriyle Haberleşme Ve Yardımlaşma Derneği’nin açtığı “Kitabın Köy Kalkınmasındaki Rolü Ve Önemi” konulu Oktay Akbal, Rauf Mutluay ve Sami Karaören’in jüri üyesi olduğu “Deneme Yarışması”nda “Birinci” seçildi. (1972)
İstanbul-Vefa Poyraz Lisesi’nde çalışırken, (1973) Keşan Kız Meslek Lisesi Giyim Öğretmeni Güler Erkan ile evlendi. Bir tesadüf sonucu tanıştığı İstanbul Millî Eğitim Müdürü Halis Kurtça’nın ısrarıyla İstanbul Millî Eğitim Müdür Yardımcılığı görevine getirildi.
Bir iktidar değişikliğinde Halis Kurtça sorgusuz sualsiz görevden alınınca, 12 arkadaşıyla birlikte görevinden istifa etti.
Şişli Lisesi ve Bakırköy Merkez Lisesi’nde çalıştı. 1981’de eşiyle birlikte öğretmenlikten istifa ederek Dilem Yayınevi’ni kurdu.
Bilkent Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi’nden mezun Dilem Gözde adında bir kızı ve Erim Erkan adlı bir torunu var.
İlk şiirleri Aksu Öğretmen Okulun’da okurken, 1957’de Köy Postası ve Eğitim Hareketleri dergilerinde yayımlandı. Daha sonra Elif, Ilgaz, İmece, Varlık Yıllığı ve Ajans Türk Şiir Antolojisi’nde göründü.
Ilgaz Dergisi’nin 1967’de açtığı şiir yarışmasında Ceyhun Atuf Kansu’nun da bulunduğu bir jüri, onu “Üçüncülük”le ödüllendirdi.
1976’da hazırladığı “Öğrenci Kompozisyonları” adında 2. baskı yapmış bir kitabı vardır. Şiirlerini 'Yaşamak Zamanı' adlı bir kitapta toplamıştır.Yaşamak Zamanı” ikinci eseri olmaktadır.
Ayrıca Keşan’da çıkan ÖNDER adlı bir günlük gazetede 10 yıldır her hafta bir makale olmak üzere bugüne kadar 562 makalesi yayımlanmıştır.


Eserleri


Eserleri:
1) Yaşamak Zamanı,
2) Öğrenci Kompozisyonları,1976
Keşan'da Önder Gazetesinde 562 makalesi yayınlanmıştır ve halen devam ediyor.
Ayrıca 1957 yılında Birçok şiirlkeri yayımlanmıştır.