Hesaplaşma Şiiri - Kadriye Danacı

Şiir Yarışması
Kadriye Danacı
33

ŞİİR


8

TAKİPÇİ

Hesaplaşma

Kurt ve kuzu lokma peşinde
Açlık gözleri karartmış bir kere
Tırnak, diş, pençe bilenmedikçe
Ya can teslim, ya da canı elde.

Güçlünün nefesinde kuzu kokusu,
Sorgusuzun mal korkusu,
İnatçının kendi doğrusu
Şefkatsizliği doğurdu.

Devrin devranında
Deşilmedikçe görülmeyecekmiş
Zonklayan iltihap,
Kuduran içtihat.

Sebebi ziyaretim hesaplaşma
Yüz yüze ak ve kara
Emanete el uzatana
Geçmişi sahip çıkmakta.

Adım adım gelirken ilahi adalet
Varlıkla ödendi kefaret
Parçalandı kibirli asalet
*İnşirah'la yenilendi icraat.

08/06/2014
Kadriye Danacı

Kadriye Danacı
Kayıt Tarihi : 9.6.2014 15:32:00
Şiiri Değerlendir
Hikayesi:


* İnşirah: İç açılması, ferahlama anlamlarının yanı sıra her başlanan işe bir kolaylık sağlanacağı "İnşirah" adıyla anılan, kuranda geçen surenin içerdiği anlama da işaret edilmektedir.

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Salim Erben
  Salim Erben


  Anlamı,anlatımı etkileyici harika bir çalışma,
  sizi ve değerli kaleminizi
  can-ı gönülden kutluyorum,saygılar.

 • Cevap Yaz
 • Ramazan Serdar Özmilli
  Ramazan Serdar Özmilli

  ...yorumum eksik kalmasın, şu söz ile tamamlamış olayım: 'Cennet ucuz değil, Cehennem lüzumsuz değil.' Tekrar selamlıyorum.

 • Cevap Yaz
 • Ramazan Serdar Özmilli
  Ramazan Serdar Özmilli

  Hâbil ve Kâbil'den bu yana sürmekte olan ve esasen bizleri de kuşatan sınavımızı düşündüm okuyunca. Kadriye Danacı kardeşimiz, çoğu kez olduğu gibi bizi yine ibret almaya yöneltmiş; ellerine gönlüne sağlık. Hepimiz biraz kuzu ve yine hepimiz biraz kurt'uz. Çünkü hepimiz sınavdayız. Kuzular kurtlardan şikâyetçi elbette, ama bir de otları dinlesek, onlar neler söylüyor acaba? Ayrıca kuzulara parçalayıcı dişler, pençeler vermiş olsaydı Yaratan, kuzular kuzu kuzu duracaklar mıydı yine? Zâhiren bir karmaşa görünüyor evrende ancak perdenin arkası öyle değil elbet. Çünkü bir Sahip var, hiçbir şey plansız programsız değil, ebedî bir hayat ve bu hayatın kapısında da kutsal bir mahkeme, ilâhî adalet var. İşte gerçek inşirah kaynağı bu olsa gerek. Fakat o mahkemeden hepimiz aynı zamanda havf ve endişe de duymalıyız. Özellikle de ben. Benim için kurt olanlar bana zarar verirlerken acaba benim için kuzu olanlara karşı ben nasıl bir tutum içindeyim? Bu açıdan çok endişeliyim. Bana bütün bunları düşündürdüğü için mısralarınızı yürekten alkışlıyorum. İçtihat, zaruret ölçüsünde yapılır ve buna çok çok özel ulemâ izinlidir. Bu müçtehitler, içtihatlarında doğru karar verseler de hata yapsalar da sevap alırlar. Asıl sorun, her önüne gelenin içtihat yapmaya kalkışmasıdır. Kadriye kardeşimiz de içtihadın kudurmasıyla bunu nazara veriyor olabilir. Mısraları nazım yönüyle ele alamadım, içeriği çok önde görünüyor ve ağır basıyor. Esenlik dileklerimle.

 • Cevap Yaz

TÜM YORUMLAR (3)