Hatice Elveren Peköz: Hayatı, Biyografis ...

85

ŞİİR


8

TAKİPÇİ

HATİCE ELVEREN PEKÖZ HAYATI

Hatice Elveren Peköz
Yazar Biyografisi

Hatice Elveren Peköz Hatay’ın Alınözü’ne bağlı Yunushan Köyünde doğdu.
Küçük denemelerle başladığı yazın hayatı ile kendi içimde de bir yolculuğa başlamış oldu.
Türkiye Yazarlar Sendika üyesi olan Hatice Elveren Peköz’ün kitapları; 2009’da ‘Zakkum Çiçeğim Mihri, 2010’da ‘Yeminli Kitap’ 2019 da Seneryo Film hikayelerinden oluşan, Mecliste Aşk adlı izledi. 2009 1013 arasında Antakya’da bazı öykü atölyelerine katıldı. Yazdığı hikayeler; “Ve Tanrı Aşkı Yarattı, Barışa Öyküler, Asiye Gün İnerken” adlı ortak kitaplarda yer aldı. Yıllardır sinemaya merak sarmasıyla da video montaj, kısa film senaryo yazım atölye ve kursuna katılarak, sanat hayatında yeni bir perde daha aralamış oldu.
Eserleri, uzun yıllar çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlandı.
Bunlardan başlıcaları; “Güney Rüzgârı, Uçan Süpürge, Ardıç Kuşu, Turnalar, Özgür Pencere, Mut Çıtlık, Maviyaren, Antoloji, Pranga, Şiir Akademisi, Edebiyat ve Sanat Akademisi Çeşme Dergisi vb. yerel dergilere yazdı. Bazı Blog wep siteler dahil, yazmaya devam etmektedir.
Aynı zamanda sosyal, toplumsal öykülerin yanı sıra Yayla Göç Çiçeği adlı senaryo film hikayelerinden oluşan bir kitap taslağı üzerinde çalışmakta, ayrıca Dursaliye Şahan’a ait Yazı Atölyesi (yaziatolyesi.com) wep sitesinin (adiminstor) içerik panel yönetimi yürütmektedir.
Peköz, bir kalıp içinde sınırlanmadan halen öyküler, şiirler ve senaryo film hikayeleri yazmakla meşgul...

Not: Film Hikayelerim kitabı, (alt başlığı Mecliste Aşk)” Nobel yayınlarından..

Yayımlanmış Eserleri:
2009’da ‘Zakkum Çiçeğim Mihri, 2010’da ‘Yeminli Kitap’
Yazılarının ortak yayımlandığı kitaplar:
Ve Tanrı Aşkı Yarattı, Barışa Öyküler, Asiye Gün İnerken.

Ödülleri:
Türkiye Yazarlar Sendikasının Sanat günlerinde Öykü dalında Adinos Çiçekleri Ödülü, Körfez Gazetesinin kuruluş yıldönümünde ve Dörtyol, İlke Der’in düzenlediği edebiyat sanat günlerinde sanat ödülü.

Eserlerinin Yayımlandığı Dergiler - Wepsiteler
“Güney Rüzgârı, Amik, Uçan Süpürge, Ardıç Kuşu, Turnalar, Özgür Pencere, Mut Çıtlık, Maviyaren, Antoloji, Pranga, Bağlaç, Şiir Akademisi, Edebiyat ve Sanat Akademisi, Çeşme, Güncel Sanat, Türk Edebiyatı dergisi, Kümbet Dergisi. Ayrıca ulusal ve yerel olarak bazı dergi ve gazeteler...

Katıldığı Yazı Atölyeleri:
Medeniyetler Buluşması Film Festivali kapsamında gerçekleşen, sinema, belgesel, kısa film öykü atölyelerinde senaryo yazımı, video jenerik, kurgu montaj vb. uygulamalı dersler .HRT, Avrasya kentsel kalkınma derneğin düzenlediği ve senarist Düsraliye Şahan’ın da senaryo ders sunumunu gerçekleştirdiği kısa film, senaryo yazımı vb.

Üye olduğu kuruluşlar:
Türkiye Yazarlar Sendikası, Kadın Yazarlar Derneği
E-Posta : haticepekoz@hotmail.com
Hatice Elveren Peköz


Eserleri


Yayımlanmış Eserleri:
2009’da ‘Zakkum Çiçeğim Mihri, 2010’da ‘Yeminli Kitap’
Yazılarının ortak yayımlandığı kitaplar:
Ve Tanrı Aşkı Yarattı, Barışa Öyküler, Asiye Gün İnerken.