Hacı Ahmet Çabuk Şiirleri - Şair Hacı Ah ...

Hacı Ahmet Çabuk

Aşklar ülkesinde uzak şehirsin.
Gözlerin dönülmez bir diyar gibi.
Şiir mi sen yoksa, sen mi şiirsin.
Okuyup ağlasam bahtiyar gibi.

*

Devamını Oku
Hacı Ahmet Çabuk

Bu şiirler sadaka, ödenmeyen fitresin.
Ellerin alışsa da, bari için titresin.

Kahrına kılıf bulan, çıplak sarar acıyı.
Seninle mutlu olan, mumla arar acıyı.

Devamını Oku
Hacı Ahmet Çabuk

Bir nefes yakınımda,bir kaç ömür uzağımdasın.
Hangi ömrün hangi baharında, hangi baharın hangi ayında bulurum seni?..
İklimini şaşırmış soğukların güneş yanığı düşlerinde mi, anlamsız vedaların zamansız dönüşlerinde mi, yoksa yitik sevdaların sönmüş küllerinde mi bulurum? Söyle!..
Kim bilir, belki sakin bir türküde bulurum, belki yarım bir öyküde, belki derin bir uykuda, belki ağır bir korkuda...
Nerde bulurum seni, söyle!.

Devamını Oku
Hacı Ahmet Çabuk

Kimsem yok ki yine sana bu sözler,
Aşk yeminin bozulmuyor sevdiğim.
Ümitsizce, gelen sona bu sözler,
Aşka mezar kazılmıyor sevdiğim.
...
Gönlüm ayrı, aklım ayrı itilâf.

Devamını Oku
Hacı Ahmet Çabuk

Üzülme sevdiğim çok sürmeyecek,
Yaş gibi gözünden akar giderim.
Hastalıklı sevgim öksürmeyecek,
Ayrılık maskemi takar giderim.

Hitama erdirdin onca erdemi,

Devamını Oku
Hacı Ahmet Çabuk

Bu kaçıncı saat düşlerimi unuttuğum, bu hangi mevsim hayallerimi üşüttüğüm, bilmiyorum? Bu hangi rüzgardı esen, bu hangi geceydi rengine büründüğüm, bilmiyorum? Hani sabahlar vardır, ışığını görmediğin hani bazı anlar olur ki sonrasını düşünmediğin işte öyle bir girdabın içindeyim.
Ser verir sır vermez bir bahanenin ya da acısı garanti bir sevginin cesareti mi bu yoksa aşka zaafı olan bir kalbin hezeyanı ya da aşka aşık bir aşığın heyecanı bu, bilmiyorum.
Bilmiyorum belki bana öyle geliyor... Bilmiyorum, belki ben öyle görmek istiyorum. Ama bir hal var bakışlarında, sözlerin ihtimal boyutlarını aşıyor. Uçurum kenarında geziyor hislerim, düşsem de öleceğim, şöyle bir aşkla baksan da. Ama biliyor musun dert etmiyorum bunu, hani demiş ya şair "ne güzel ölünür bu hikayede" Tanıdık acılar yokluyor yüreğimi aşina olmadığım bir yüz yüzünden, kelepçeli sözler oturuyor dilime. Parsel parsel hayaller bölünüyor aklımın bozkırında, suya hasret öyküler yazılıyor. Bilmediğim bir yol değil bu, ilk savruluşum ya da ilk kayboluşum değil. O kadar geçtik mi bilinmezin sınırlarını, bu kaybolmuşluk hissi neden? Ela gözlerinden başlıyor sanırım ömrümün son demleri, yitik bir şiirin uyumsuz mısraları gibi. Aşkın coğrafyasında şiir ölçekli uzaklıklar yaşıyorum, onca mesafenin cürmü bir cümleye bakıyor. Hani gel desen bana, paragraflar atlayıp geleceğim sana, nokta nokta savrularak. Sonra şehrin ışıkları kırılırken gözlerinde, saçların düşecek yüzüme. Tek vücut olmuş bir aşkın günahı yazılacak bize, nefesin dokundukça nefesime ya zaman duracak ya da kalbim.

Dur sevgili, dur. Vebalim büyük aşktan yana, hayalim büyük. İkimizi de yutar bu girdap, bizi darmadağın eder bu rüzgar. Yağmura aşık değilsen tutma hiç ellerimi, mehtaba aşık değilsen kapatma ömrünün ışıklarını, derde meyyalin yoksa acıma hiç ortak olma sevgili. Kaldırma gözlerinin perdesini, açma gönlünün penceresini, b/ela gözlerine şiirler yazdırma. Dedim ya, vebalim büyük aşktan yana,aldığım ahlar büyük. El açmışken dergaha, yutturma sözlerimi. Hislerin çilingir olmasın kilitlenmiş duygularıma, yoksa gönlüm tövbesini bozup yine günaha yürüyecek. Sarmaş dolaş bir Özlem kanıma girecek, hasret önüme yine binbir bahaneler serecek ve vicdanım beni tekrar çarmıha gerecek. Peki söylesene sevgili, onca yeminden sonra, bu şiirin hesabını kim verecek?

Devamını Oku
Hacı Ahmet Çabuk

Beni hiç anlamadın, anlamayacaksın.
Aslında o kadar da farklı değiliz,
farklı bakıyoruz sadece,
farklı düşünüyoruz.
Senin sözde doğruların var;
benim kalpte yanlışlarım.

Devamını Oku
Hacı Ahmet Çabuk

Son demek yeter mi son olması için?
Bitti deyince biter mi ki her şey?
Peki, bensiz bir sona son mu diyorsun sen, solunda ve kolunda olmadığım bir son olabilir mi?
Bu ihtimalin varlığı bile değersizken gözümde senin gözünde bir seçenek mi bu?
Hasret sınavında rastgele işaretlediğin bir şık mı? Yüzünü karartan, içini boğan, yasına doğan bir ışık mı bu?

Devamını Oku
Hacı Ahmet Çabuk

Soranlar oluyor tabi, doğduğun yer mi vatanın yoksa doyduğun yer mi diye?

Boğazıma bir şey tıkanıyor sevdiğimin olduğu her yer demek geçiyor içimden. Benim gönlüm gönlünün aşk kokan ülkesine ayak bastığı andan beri benim vatanım senin kalbinim attığı sevda bayrağının salındığı yerdir sevgili.

Uzun uzun anlatmak istiyorum sorana, vatan kadar sevmeli insan... Bir nefesini bile başkasıyla paylaşmamalı, hep ait olduğu yeri yurdu orası olmalı, vatanı kadar ve bedel ödemeyi göze alacak kadar sevmeli...
Terk etmeyi hiç düşünmemeli. Kolay değildir öyle sevmek, laftan öteye geçmeyecekse eğer hiç lafını etmemeli.

Devamını Oku