Gizem Karaca Şiirleri

44

ŞİİR


8

TAKİPÇİ

Gizem Karaca

Kuytularda saklanmanın sırası değil şimdi. Sen çık gel sevgilim.
Ben saklanırım o kuytularda
bir ikindi vakti.
Al ellerine bir piknik sepeti.
Sürprizlerle gel bana.
Ya da vazgeçtim.

Devamını Oku
Gizem Karaca

Pencereye yakın masamda oturuyorum
Uzaktan cırtlak sesli bir çingenenin
Bağırışları çalıyor kulağıma
Sesli düşüncelerimi kağıda döküyorum
Uzaktan çingene görünüyor.
Pervaz arasından görüyorum

Devamını Oku
Gizem Karaca

Hiç okumayacağını bilerek yazıyorum bu cümleleri. Sıcak bir temmuz ayının rüzgârlı bir akşam vaktinden. Rüzgar saçlarımı okşuyor biraz. Ve biraz da ellerini özlüyorum. Biliyorum ellerine hiç dokunmadım ama hiç dokunmadan da sevilebilir, özlenebilir bazı şeyler. Ve bazı şeyler öyle dokunur ki insana. Anlatılamaz. Biraz da kokunu özlüyorum ama sırası değil şimdi bunun. Onun için başka bir defterin başka bir sayfasını kullanacağım. Tam karşımda pencerenin pervazına tutunmuş bir kelebek var. Ondan bahsetmek istiyorum. Saatlerdir beraberiz. Bir türlü uçup gitmiyor. Terk etmiyor beni. Hoş, bende kovamıyorum ya kelebeği. Bakıyorum sonra. Kelebeğin rengi turuncu. Üzerinde siyah beyaz benekler var. Ve kötü olansa benim sevdiğim rengi bilmiyorsun. Bunu düşünüyorum. Senin sevdiğin rengi bilmekse koyuyor bana.
Belki biraz kırmızı seviyorum belki de mavinin farklı bir tonunu. Bilmiyorsun. Sorun değil. Bende hislerini bilmiyorum. Bilememek acıtıyor ama alıştım artık. İnsan nelere alışmıyor değil mi? Ve tam şu anda ne kadar insan olduğumu sorgulamaya başlıyorum. Ne kadar insan olduğum konusuysa tartışılır. Bu gece de bu konuyu tartışacak bir sen olsun isterdim yanımda. Ama yine yoksun. Ama şimdi izninle, kokunu sayfalara dökmem lazım biraz.

----

Gizem KARACA

Devamını Oku
Gizem Karaca

Seni tanıdıktan sonra birkaç şeyi bıraktım sevgili beyefendi. Mesela sigara kullanmıyorum artık. Ki bu bir devrimdir benim için. Bilmeni istedim. Sana koşarken yorulmamalıydı, erken iflas etmemeliydi bedenim. Sana koşarken sigara yüzünden tökezlememeliydim. Bu yüzden canım sigaraya yüz çevirdim. Böyle canım dediğime bakma. Sen daha fazla canımsın benim.

Beyefendi.
Sana yakılan sigaraların yerini, sana açılan şarkılar aldı şimdi. Ama sigaradan daha çok dertlendiriyorlar beni. Şu sıralar şarkıları da dinlemeyi bırakmak istiyorum. Ama o kadar da vicdansız değilim. Terkedemiyorum.

----

Devamını Oku
Gizem Karaca

Güz yarası.
Şimdilerde sana böyle hitap ediyorum. Çokça da edecekmişim gibi geliyor. Bilmiyorum. Son baharım olduğun ya da hiç dinmeyen bir yaram olduğun için olabilir. Ama ben buna da takılmıyorum. Bir çok şeye takılmadığım gibi. Fakat koluna takılmak isterdim. Şayet, kalp krizi geçirebilme ihtimalimin yüksek olduğunu bilmeseydim. Biliyorum. Yine de olsun. Ben değilse bile sen aklıma takılıyorsun. Buna da şükür .

----

Gizem KARACA

Devamını Oku
Gizem Karaca

Ellerim sızlıyor sevgilim. Ellerim saçlarına dalıp o asi tutamların arasında gezintiye çıkmak istiyor. Ardından yüzünün her tarafını gözlerimle ve sana dokunmak için sızlayan ellerimle arşınlayıp, kafama tekrar tekrar kazımak istiyorum görüntünü. Ne kadar zor olduğunu bilsem de dudaklarımı boynuna bırakıp seni kokladığımı hayal ediyorum düşlerimde. Ve biliyor musun kokun hiç değişmemiş sevgilim. Yine aynı parfümü kullanıyor ve ciğerlerimi kavurmaktan vazgeçmiyorsun. Oysaki düşlerimde değilde Şu an şu dakikada nasıl bir kokuya ev sahipliği yaptığını bilmek isterdim. Seni gördüğümde, yanımdan geçerken vücudum işlevlerini yapmayı unutuyor çünkü. Her seferinde ciğerlerimi patlatan bir sen kokusunu çekmek yerine nefesimi tutuyordum. Böyle olmamalıydı sevgilim. Özelliklede gözlerin gözlerimi teğet geçmemeliydi. Gözlerimin içine bakmalı ve bana kaçırma o gözlerini benden demeliydin yine. Çünkü rüyalarımda hep öyle söylerdin.
Ama adı üstünde. Rüya işte. Gerçek olmasını dilerdim.

----

Gizem KARACA

Devamını Oku
Gizem Karaca

İçinde yaşadığım dünya eksikliğini fazlasıyla hissettiriyor sevgilim.
Anason katıyorum bardağıma ama sensizliği geçirmiyor.
Her anınla yaşadığın bu diyarda
Hiçbir yanımla tanıyamıyorum seni
Tanıştırmıyorsun kendini
Bardağıma çay dolduruyorum

Devamını Oku
Gizem Karaca

Gel
Ellerime can kırıkları batıyor.
Yüreğimse kor gibi yanmakta.
Ama ayaklarım durmuyor,
Çabalamakta.
Komut veriyor vücuduma beynim:

Devamını Oku