Gamze Cebeci Şiirleri

2

ŞİİR


0

TAKİPÇİ

Gamze Cebeci

Gece yaşadığım mesnetsiz tenkit şokundan sonra kendimi toplayınca üyeleri tanımak gayesi ile dolaşırken, yolum Sayın Emine Doğan'ın "Ey İnsanlık Sen Neredesin" başlıklı şiirine düştü.

Yazımın konusu o şiir değil. Gene de şiirle ilgili birkaç şey yazacak olursam konusu itibariyle ve vermek istediği mesaj açısından başarılı bir paylaşımdı. Ancak biri klavye hatası izlenimi veren iki yanlış vardı.Birincisi (mehşur-meşhur) sanırım acele ile klaavyeye basıldığı için h ve ş harfleri yer değiştirmiş. Diğerinde de aynı sorun. Fakat bu sefer bir harfin ayrıca yanlış kullanılması da söz konusuydu, (mehsebi) derken de sanırım sayın Doğan'ın kastı (mezhep) olmalıydı. Lâkin bunları tenkit amacı ile yazmıyorum. Zira sayın Doğan'ın yurt dışında yaşadığını gördüm profil sayfasından. Yurt dışında uzun süre kalan vatandaşlarımız için bu hataların elbette hoş karşılanır bir yönü var. Zira en azından iş gereği ikamet etmekte olduğu ülkenin dilini daha çok kullanmak zorunda kalan kişilerin öz dillerine tamamen hakim olmaları kimi zaman zorlaşıyor.

Şimdi asıl konuya geleyim.
Sayın Deniz Ercivan bu şiire nazire mahiyetinde bir şiiri yorum olarak eklemiş.

Devamını Oku
Gamze Cebeci

Lise öğrencisi olduğum yıllarda birkaç şiir sitesine üye idim. Üniversiteye başladığım yıl üyeliklerimi iptal etmiştim. Bir süre önce bu sitede üyeliği olan bir arkadaşım mail ile üç-dört şiir göndermiş ve beni siteye davet etmişti.
Bugün itibariyle üyeliğimi gerçekleştirdim. Sayfamı düzenledim ve beğendiğim şairleri listelemeye başladım. Daha sonra olanları yazmadan önce tanıtım yazımı buraya da eklemeliyim. Zira bu yazımın konusunu tanıtım yazıma cevaben gelen bir tenkit oluşturuyor.

"6 Nisan 1995 Ankara doğumluyum. Halen Türk Dili ve Edebiyatı okumaktayım. İdealim mesleğimde akademik kariyer yapmaktır. Her insan gibi ben de şiir yazmaya heves ettim ama daha lise öğrencisi iken bunun bir yetenek meselesi olduğunu kavradım. Şair olamasam da iyi bir şiir eleştirmeni olduğumu düşünüyorum.

Şiir yazabilme becerisine sahip olsalar da, imla konusunda kendini geliştirmemiş kişilerin şair olmalarını mümkün görmüyorum.

Devamını Oku