Esin Ege Şiirleri - Şair Esin Ege

Esin Ege

Azraille randevum var haber uçursun sana kuşlar
Hani geldin geldin gelmedin girivericem koluna
Yok olmuyor çok denedim hatta hala deniyorum
Bu sensizlik çekilecek gibi değil

Ya geleceksin ya geleceksin başka seçenek kalmadı

Devamını Oku
Esin Ege

Yağmurlar toprağa sen bana yağıyorsun ılık nisan akşamlarında. Yanıyor bedenim ruhum alev ateş acılar içindeyken sağnak sağnak geliyorsun ve sen bile bu mucizenin farkında değilsin. Sahraların bin yıllık kuraklığını yüreğimden alıyorsun ıslanıyor kurak topraklar filiz vermeye hazır.
Yaşantımın engebeli yollarında ve en derinliklerinde vurgun yediğimde sen uzatıyorsun elini bana. Tutup çıkartıyorsun beni en karanlık derinliklerden, ölümün karanlık yüzü bana göz kırptığında sen kurtarıyorsun beni kanlı savaş alanlarından. Bir mülteci çocuğun her şeyini yitirip tek bir canıyla ateş hattından kaçtığı gibi kaçıp sana geliyorum. Senin kollarında kurtuluşun dayanılmaz hafifliğini yaşıyorum ve yine senin kollarında yaşamın o tılsımlı ezgilerini dinliyorum.
Salkım salkım açıyor baharın çiçekleri ve ilk defa çiçeklerin bu kadar anlamlı ve güzel göründüklerinin farkına varıyorum. Dağ bayır yeşil bir kilime bürünüyormuş meğer bu zamanlarda Zaman denilen karanlık girdap aslında ne kadar güzel bir ahenk içinde ilerliyormuş. Sabahın ilk ışıklarıyla aydınlanan evren gecenin lacivert akşamlarında bin bir renkli yıldızlarıyla insanı yaşama özendiriyor. Hayatı sevdiriyorsun yeniden bana, ben varım korkma tesellisini yüreğime ekiyorsun.
Sen varsın biliyorum benim kurtarıcımsın bilmeden.
Yıllardır nadasa bıraktığım gönül topraklarımda yeşeriyorsun. Daha bir verimli daha bir cömert sürgün veriyorsun.
Benim topraklarımda yeşeriyor ve sürgün veriyorsun, yaşama özendiriyor bir o kadar da ölümü unutturuyorsun.

Devamını Oku
Esin Ege

Bir sevgisizlikse yanıbaşımızdaki
Bir gülüşe satmışızdır mutluluğumuzu
Bir yanlızlıksa mahşer gibi dünyada
Acıdır tek bir dostun bile olmayışı

Umutlardır insanı hayata bağlayan

Devamını Oku
Esin Ege

Yinede zor olanı yapmak erdemli
Bırakıp gitmek değil hayatı
Saplandığın bataktan çıkmak mesele
Yada çıkmaz denilen sokaklardan yol bulup dönmek

Sevdiğin için acı çekiyorsan

Devamını Oku
Esin Ege

O gece sabah nasıl olacak derken geç saatlere kadar bekledim günün ışımasını. Seninle ayrı mekanlarda olsa da aynı şehrin gecesinde uyuyorduk bu gece. Senin soluduğun havayı bende soluyordum senin de gecelerin sıcak bayıltan İstanbul geceleriydi bu gece.
Sabah olmaz derken yavaş yavaş lacivert gece yerini aydınlık sabahlara bıraktı, ve koşar adım sana geldim, ordaydın bana bakıyordun beni bekliyordun,ben eksik olan yarıma koşuyor sen eksik olan yarını bekliyordun.
Allahım bu senmiydin bu benim yarımmıydı bu benim yüreyimmiydi bana bakan? koşmak sarılmak delicesine bağırmak geldi içimden çünkü bu hasret ancak böyle patlayabilirdi yüreyimin buz tutmuş volkanlarında.
Ellerimizi tuttuk gözlerimiz daldı birbirine bir uzun öpüş ve sıcacık sendin deli sevdalı erkek yüreğiyle beni kollarıyla saran. Bir an da her şey durdu bütün yaşamlar soluksuz kaldı ve yaşama hakkı sadece bize tanındı.
Ada vapuru ilk defa o seferde yandan çarklı değildi. Sevgimizle doluydu her yeri ve bir kuğu gibi süzüldü gitti marmaranın mavi derin sularında. Yüzyıllar öncesinde padişaha sunulan gözdeler gibi nazlı nazlı süzüldü.
Hayat buydu sevmek buydu işte, sen yanımda elim elinde, prens adaları aşkı tanıyordu sevdayı yaşıyorlardı bu sıcak ağustos gününde.

Devamını Oku
Esin Ege

Bugün nedense bir başka seviyorum seni.Kurumuş ve susuzluktan çatlamış toprakların yağmurlara özlemi gibisin yüreğimde. Bin yıllık uykusundan uyanmış buğday tarlalarındaki başakların ışığa dönük yüzleri gibi yüzüm hep sana dönük.
Bugün ılgıt ılgıt esiyor dağlardan kekik kokuları sen kokuyor doğa sanki, buz gibi sular çağlıyor gönlümün pınarlarından ve hepsinin yolu sana akıyor.
Anka kuşu etrafımda kanat çırpıyor, hadi diyor gel diyor ve alıyor beni kanatlarına sarmalıyor, en kutsal yolcusu gibi beni senin topraklarına getiriyor, çünkü bu gün seni sebepsiz bir başka seviyorum oda biliyor.
Bu gün sana uçuşuyor saçlarım her günden bir başka tutkuyla. Ruhum sana geliyor bu gün nedeni belirsiz ama bugün seni bir başka tutkuyla seviyorum kendimce.
Sabah kalktığımda hissettim bunu, tam aynaya baktığımda kendi kendime söyledim bugün seni bir başka sevdiğimi. Kendi kendimi de bir başka sevdim seni böyle sevdiğim için. Saçlarımı her zamankinden farklı topladım, farklı giyindim, öpmeye doyamadığın incitmekten hep korktuğun dudaklarımı farklı boyadım,fırtınalar kopan yüreğimden bin yıllık birikmiş öfkeler aldı başını gitti. Ben hırçın, ben hoyrat rüzgarların kızı bugün engin denizlerin fırtına sonrası dinginliğini yaşıyorum.
Bugün seni bir başka seviyorum yar, bağ bozumunun sertleştirdiği ellerinden öpüyorum,tenini kokluyorum sarmalıyorum ama doyamıyorum, doyamıyorum yar bugün doyumsuz bütün duygular senden yana.

Devamını Oku
Esin Ege

Gözümün gördüğü hiçbir şeyden korkmayan ben, bir çocuk ürkekliğinde korkuyorum. Korkuyorum seni kaybetmekten kaybedip de bir daha görememekten.Ben bir su oldum aktım sana yatağım sende şekillendi ruhum sende ehlilleşti. İsmim senin dilinde anlamını buldu. Seni akıllı gibi sevmeyi de beceremedim bu yüzden korkuyorum delice sevgimden ve seni kaybetmekten. Çalarak azıcık yaşadığım seni kaybetmekten korkuyorum. Bencillik belki bu korkularımın sebebi belki de beni korkutan sana duyduğum sevgim, hiç azalmayan her gün derecesi artarak çoğalan tutkum belki de bilemiyorum.
Tek şeyim değilsin ki göze almak kolay olsun. Öyle çok anlamlar yüklü ki sende korkularımın yersiz olmadığını biliyorum.
Kim korkmaz güneşini kaybetmekten kim korkmaz nefes alamamaktan kim korkmaz kurak topraklarda yaşamaktan kim korkmaz açlıktan, söyler misin kim korkmaz susuzluktan! ! ! ! sen benim sebebimsin….
Ben senin bal rengi gözlerinde yeniden doğdum ki bu gerçek di. Yıllar önce doğmadım ki ben. Ben hiç kalabalıkların yaşadığı ülkelerde de doğmadım. Senin yüreğinde benim doğduğum memleket.
O yüzden bunca hırçınlığım, laf dinlemez ele avuca sığmazlığım. Senin topraklarında şımardım ben. Öylesine küçük ki yüreğim ve öylesinde büyük.
Adım atmayı öğreten de sensin hayatla başa çıkmayı da.Güçlü olmayı sabırlı ve hoşgörülü olmayı da. Seni bütün kızdırmalarıma karşı bana gülmelerin var ya en çok da onlar için kızıyorum kendime,ben bunları yaparken ne olurdu bir gün olsun bir kere olsun sen de bana kötü olsaydın.Kız bana bir kere olsun ne olur kız diye yalvardığımda bile gülerdin peki derdin bir daha ki sefere söz kızarım…

Devamını Oku
Esin Ege

Doğumu bekleyen gözü yaşlı sancılı kadınlar
Müjdeler olsun
Söküp alacağım içinizden o acıyı
Bu gece ben doğuracağım
Doğurup atacağım yanlızlığımı içimden

Devamını Oku
Esin Ege

Bugün gözlerini aldım yüreğimden
Sen orada saklısın ya
Kendi gözlerime koydum
Ve senin için baktım İstanbul'a

Senin gözlerinle seyretim İstanbulu

Devamını Oku
Esin Ege

Gözlerini özlüyorum bala çalınmış gözlerini
Bana bakınca hep gülümseyen gözlerini
Soğuk geceleri ısıtan,sıcak geceleri serinleten
Gözlerini özlüyorum birtanem

Senden ayrı olmanın acısını yaşıyorum

Devamını Oku