Endülüs'e Varmadan Gemi Yakılmaz

İbrahim Yamaç
21

ŞİİR


0

TAKİPÇİ

Endülüs'e Varmadan Gemi Yakılmaz

pembe hayallerimiz
artık kül rengi
artık devrildi düz cümlelerimiz
şah davrandı bir kere
şimdi
hamleye muhtaç hamlelerimiz

doğrudur;
attığımız oklar hedefi vurmadı
yere de düşmedi fakat
belli ki yol uzun
belli ki yol sakat

sırtımız hançerlere mezar...
olsun
alınacak nefes varsa
gidilecek yol da var

karada kürek çekmek olmaz
denizde küreği bırakmak...
daha Endülüs'e varmadık
nerden çıktı gemileri yakmak

İbrahim Yamaç
Kayıt Tarihi : 19.1.2004 17:27:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Sevtap Soyugenç
  Sevtap Soyugenç

  bu şiir kopardı beni. koptum yani başka izahı yok. kalemine sağlık İbrahim Yamaç...

 • Ertan Ertan
  Ertan Ertan

  sizlere nazım hikmet demeye gerek yok. enver gökçe'yi,ahmet arif' i,saniye gündüz yıldırım 'ı gülten akın ı,ataol berhamoğlu'nu,nihat berham'ı,necip fazıl kısakürek i,öneriyorum bol bol okuyun.

 • Ertan Ertan
  Ertan Ertan

  sevgili şiir dostları.çok mail alıyorum teşekkür ilginize.ben şair deyil edebiyat öğretmeniyim.iyi şiir okuyucusu eleştirmenim.Alınmayın bana yazan arkadaşlar lütfen değişik işaretler kullanmayın.UZAĞIM diye bir afkadaş))))))) bu ne allahaşkına.kendinizi değersizleştiriyorsunuz.İyi şiir yazan kalemlerde var onlarıda yorumlarımda bulabilirsiniz.

 • Kenan Mermer
  Kenan Mermer

  güzel bu..

 • Hilmi Yeter
  Hilmi Yeter

  Gönülden gelen bir şiir,ilham dolu....Güzel olmuş

 • Ali Rıza Atasoy
  Ali Rıza Atasoy

  Güzel şiir için tebrikler, şiir başlığı yeniden değerlendirilebilir mi? Başarılar dileğiyle saygılar..

 • Mehmet Soykırlı
  Mehmet Soykırlı

  Şiire ve şairine lafım yok,lütfen alınmasın Neden her yıl aynı gün aynı şiir?Başka şair ve güzel şiirmi kalmadı.Lütfen 2005 yılındaki 6 yoruma bakın yine aynı tarih 22.05.2005.Antoloji yöneticileri lütfen buna bir çözüm bulun.Saygılarımla

 • Alex Winzard
  Alex Winzard

  1-) Şiirin altındaki yazılan yorumları silen zihniyeti kınıyorum.
  2-)Hani Bir şairimiz var ya ?Vatandaşlıktan pasiflenen.......
  Bir zamanlar şiirleri pasiflenen........
  .........
  ........
  .......

  Nazım vatandaşlığa alınmadı
  21.06.2006 18:38 - Bu haber 9347 kişi,Haber bugün 656.319 kişi tarafından okundu

  TBMM İçişleri Komisyonu, Türk vatandaşlığının kazanılmasına ve kaybına ilişkin usul ve esasları yeniden düzenleyen Türk Vatandaşlığı Kanunu Tasarısı'nı benimsedi. Tasarının görüşmeleri sırasında Komisyon'un CHP'li üyeleri, şair Nazım Hikmet'in Türk vatandaşlığından çıkarılmasına dair 1951 tarihli Bakanlar Kurulu kararının yürürlükten kaldırılmasına yönelik önerge verdi. Ancak önerge kabul edilmedi.


  TBMM İçişleri Komisyonu'nda, Türk vatandaşlığının kazanılmasına ve kaybına ilişkin usul ve esasları düzenleyen Türk Vatandaşlığı Kanunu Tasarısı ele alındı. Tasarı hakkında söz alan CHP İzmir Milletvekili Hakkı Ülkü, gelişen olaylarla, tasarının 'Nazım Hikmet' tasarısı haline geldiğini belirterek, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın, 2 kez Şair Necip Fazıl Kısakürek'in kitabını yayınladığını, Kısakürek'in düşüncelerine katılmasalar da sevdikleri bir şair olduğunu, aynı hoşgörünün Nazım Hikmet'e de tanınması gerektiğini belirtti. Ülkü, konuşması sırasında Necip Fazıl Kısakürek'in 'Canım İstanbul' ve Nazım Hikmet'in 'Memleketimi Seviyorum' şiirlerinden dizeler okudu. Bunun üzerine AK Parti Sivas Milletvekili Selami Uzun Ülkü'yü alkışladı. Nazım Hikmet'in oyunlarının Devlet Tiyatroları'nda oynandığını ve devlet erkanının bu oyunları izleyerek ayakta alkışladığını ifade eden Ülkü, Komisyon üyelerinden, Nazım Hikmet'i vatandaşlıktan çıkaran Bakanlar Kurulu kararının kaldırılmasını istedi. Ülkü, ''Nazım Hikmet'e vatandaşlığını kazandırma onuru, 22. Dönem Parlamentosuna ait olsun'' diye konuştu. AK Parti İstanbul Milletvekili Recep Koral da kendisinin geçtiğimiz günlerde Moskova'da bulunduğunu, Nazım Hikmet'in mezarını ziyaret ederek Fatiha okuduğunu belirterek, tasarının sadece bu konuya indirgenmesini doğru bulmadığını ifade etti. Koral, ülke onurunun hiçbir kişiye bağlı olmadığını ve kişilerin, ülkelerine bağlılıkla onur kazanacağına dikkat çekti.


  Önergenin gerekçesinde, 1951 tarihli Bakanlar Kurulu kararının haksız olduğunun belirtildiğine işaret eden Koral, bu tarihten sonra sosyal demokrat hükümetlerin de kurulduğunu, aradan 55 yıl geçmesine rağmen bu kararın kaldırılmadığını söyledi. O günün şartlarında, bu kararın verilmesinin gerekçeleri bulunduğunu kaydeden Koral, ''Bugünün şartlarında Bakanlar Kurulu yeniden değerlendirsin'' önerisinde bulundu.


  AK Parti Karhamanmaraş Milletvekili Ali Sezal da Nazım Hikmet'in edebiyata katkısının tartışılmaz olduğunu ifade ederek, ''Yasak olması, malzeme oluyor'' dedi.
  Öte yandan, Komisyon Başkanı AK Parti Tekirdağ Milletvekili Ziyaeddin Akbulut, komisyon üyelerinin, Nazım Hikmet'in Türk vatandaşlığına kabulü yönünde aykırı görüşü bulunmadığını, ancak etik olarak bu konunun Bakanlar Kurulu'nda değerlendirilmesi gerektiğine işaret etti. Daha sonra yapılan oylama sonucu önerge reddedildi.

  Şiire gelince;
  bizler çoktan gemileri yaktık,küllerini savurduk mistik kokular içerisinde.

  Alex Winzard

 • Aydın Sevgi
  Aydın Sevgi

  Anlamı düşüncelerde gizli...manidar.
  Saygılar şaire.

 • On İki
  On İki

  Başlık haricinde ortalama bir şiir.

TÜM YORUMLAR (24)