Deliyim Şiiri - Nalân Yıldız

Nalân Yıldız
60

ŞİİR


0

TAKİPÇİ

Deliyim

Habil'e...


Ruh hastalığı diyorlar yaşadığın zamanı beğenmeme haline ruh hastası olmak tarifsiz bir tad veriyor bana. Beyin dolusu laf etmek yerine ağız dolusu laf eden insanlarla konuşma mecburiyeti yoruyor beni. En bayağı saldırıları, en sıradan mukabelelerle geçiştirme hali bozuyor erdem muhasebemi...Hira'daki yalnızlığın bir saniyesi için neler vermezdim.
' İktidarı ', Adolf Berle'nin dilinden onyedisinde okudum iflah olmam, hırçın kayıtsızlıklara mahkum edemez kimse beni. Yalan meşru, inkâr sıradan, yabancılığım iktidar retoriğinin koroya uymamasından.
Beşeri zaafiyetlerimin omuzlarıma bindirdiği yalnızlık, maksuduna giden dervişin erbaini...
Kirpiklerini ıslatacak kadar bir sevda gözlerime habire yağıyor. Sen gözlerinde gece uyuyorsun. Yok şehrinin dehşetli ayazında terkedilmiş bir istasyonda geçip gitmiş bir treni bekler gibiyim. Biletim donmuş parmaklarımda, vücudum depremli..Cebimde Foucault klâsik çağın delisi...
Hicazkâr bir saz semaisinin kanatlarıma taktığı o tatlı rüyanın ritmindeyim.
Aşka beden biçilirken elest bezminde benim de hisseme düşen bu işte; sözlükleri parçalayan bir deli...
İçimde bir deniz kabarıyor, lodos dalgaları savuruyor, benim yüreğim dünyayı. Beynimde ıslak martılar ağlaşıyorlar, yağmur fırtınasında kaybettikleri eşlerini arıyorlar.
Üstüne sahaf eskilerimi örtüyorum üşüme diye. Sen, bensizliğine sarılıp rahatça uyuyorsun çünkü ben gürültüsü kendi içinde bir deliyim, belki bu yüzden ipliksiz iğneler yutmuş gibiyim.

Nalân Yıldız
Kayıt Tarihi : 1.4.2004 11:46:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Musa Zından
  Musa Zından

  Beşeri zaafiyetlerimin omuzlarıma bindirdiği yalnızlık, maksuduna giden dervişin erbaini...
  ..Kirpiklerini ıslatacak kadar bir sevda gözlerime habire yağıyor.......Cebimde Foucault klâsik çağın delisi...
  Hicazkâr bir saz semaisinin kanatlarıma taktığı o tatlı rüyanın ritmindeyim..........

  Üstüne sahaf eskilerimi örtüyorum üşüme diye. Sen, bensizliğine sarılıp rahatça uyuyorsun çünkü ben gürültüsü kendi içinde bir deliyim,

  belki bu yüzden ipliksiz iğneler yutmuş gibiyim.

  ........belki bu yüzden ipliksiz iğneler yutmuş gibiyim......

  çok beğendim)))


  musa zindan


  Cevap Yaz
 • Hakan Hakkı Cankatan
  Hakan Hakkı Cankatan

  tepkili şiirlerinizde kullandığınız üslup etkileyici,ancak bazı kelimeler(fatura,TSE,v.s.) akıp giden şiirselliği sekteye uğratıyor.bu güzel dizelerde de son cümle bende aynı hissi uyandırdı.(şahsi fikrim :-)Diğer dizeler çok etkileyeci ve güzel.

  Cevap Yaz
 • Zafer Zengin
  Zafer Zengin

  dün gördüm..ölüm türkü söylüyordu..hesabı yokmuş insanla..habil bir anı..köşeye sakladığımız hatıralarda..bildiğim şeyleri bilen var..bu beden niye bu kadar dar..dedim..okuduğum bu yazı birşeyleri hatırlattı bana o yüzden yazdım..yüreğinize sağlık nalan..saygılar..

  Cevap Yaz

TÜM YORUMLAR (3)

Nalân Yıldız