Cumhur Turan: Hayatı, Biyografisi, Eserl ...

194

ŞİİR


1

TAKİPÇİ

CUMHUR TURAN HAYATI

Cumhur Turan Kendi yayınım olan 'Olmazlara Sevdalıyım' şiir kitabına özgeçmiş yazmanın yollarında dolandığım o günlerde; hayatımı farklı bir biçim ve öz ile dile getirmek isteği baskın çıkınca kendimi aşağıdaki satırlar ve şiir de buluvermiştim. Buraya aynen almayı yeğledim.
'Bir tarihte bir mecliste tartışma döndü dolandı gençlik söylemi üzerine geldi, saplandı. Savunmaya bile duramadan bir anda ihtiyara dönüştük bazı kafalarda. İşte o gün bir şiir yazarak yanıt verdim; yaşama ve onlara. Bu benim uzayıp giden özgeçmişim ve aradan onca yıl geçmesine karşın hala bu şiirdeyim.'

DİYORDU Kİ ŞİİR
atılan temel 48
yükselen duvar / çıkan katlar
hala beton atma da içimdeki kalfalar
hala duvar örme de ustalar
hala çatı konmadı tepeme
bitmeyecek bir inşaat benimkisi
her katta / ilk katların heyecanı ile
çarpıyorsa ki yüreğim / çarpıyor
bilsinler bunu /bilsinler
gençlik söyleminde at gözlüğü takanlar

Eserleri


'Olmazlara Sevdalıyım' isimli şiir kitabımı 2001 yılında yayınladım. 2010 yılında ise; üç masal, üç şiir, üç roman, bir öykü ve bir de gülmece olmak üzere toplam onbir kitabı Payda yayınları üzerinden ve aynı anda çıkardım.
Öte yandan, Damar ve Evrensel adlı edebiyat dergilerinde de şiirlerim yayınlandı.Düzce depreminin ardından yazdığım ' O Çay içilmeyecek' başlığını taşıyan şiirim ise Sabah Gazetesi'nde yayınlanmıştı.