Çocuklarıma Şiiri - Aziz Nesin

Aziz Nesin
20 Aralık 1915 - 6 Temmuz 1995
68

ŞİİR


240

TAKİPÇİ

Çocuklarıma

Diyelim ıslık çalacaksın ıslık
Sen ıslık çalınca
Ne ıslık çalıyor diye şaşacak herkes
Kimse çalmamalı senin gibi güzel

Örnegin kıyıya çarpan dalgaları sayacaksın
Senden önce kimse saymamış olmalı
Senin saydığın gibi doğru ve güzel
Hem dalgaları hem saymasını severek

De ki sinek avlıyorsun sine
..........
..........

Aziz Nesin
Kayıt Tarihi : 3.6.2000 04:45:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Yahya Çelik
  Yahya Çelik

  nasıl şiir anlamadım doğrusu. ya ben şiirden hiç anlamam ya bu şiir değil diyorum.

 • Yağmur İnce
  Yağmur İnce

  ''... ! ''

 • Arap Naci
  Arap Naci

  11 Beyaz Dalga

  Saysana oğlum
  11 anne

  Renkleri
  Beyaz baba

  10’a kadar say oğlum
  11 öğretmenim

  Bu ne biçim renk
  Beyaz komiser bey

  Kaç kişiydiniz lan
  11 işkenceci bey

  Kaç nöbeti
  11 komutanım

  Parolayı söyle
  Beyaz netekim

  Ne renk giyiyordunuz
  Benim üzerimde beyazlar vardı

  Yaşın kaç
  11 Hakim efendi

  Suçun
  Bembeyaz savcı bey


  Beyazları ve 11’leri
  Seviyorum doktor Bey
  Siz hiç denizde
  Dalgaları saymadınız mı?
  Sayarken 10’u kaçırmadınız mı?
  Sizin denizinizdeki dalgalar
  Başka renk miydi?

  Beni 11 beyaz dalgamla
  Başbaşa bırakın...  Ahmet Nesin(Aziz Usta'nın oğlu)


 • Behruz Dijurian
  Behruz Dijurian

  limit

  ben tanrıyım diyene değil
  ben musayım diyene kızıyorum

  bd


  dünyanın en özgür düşünülmesi gereken ve bu düşüncelerle insanlığa yol ve ışık tutması gereken kişi şayet ki düşünce adımı ve ondan da ötesi şayet ki şair ise
  o halde kimse öbürüne niye öyle düşündü diye bir yaptırımı söz konusu olamaz..keza yargılanmayı da ve tabi ki bu yargının sonucu asla hakaret ile sona ermemeli....

  bu tarz düşünceye sahip olan tarihin bir çok değerli düşünürü örneğin Hayam ve benzerleri de vardı niye onlara saygısızlık yapmıyoruz..üstünden asırlar geçti diye mi..adam düşüncesini dile getirmiş Mensur-i Hallaç gibi...başka değerler gibi

  yanı başımızdaki ülkede dört yolun ağzında güpegündüz ailesinin yanında kendi topraklarında dünyanın her şeyine ortak olan /( sevdasına değil ) yankee bir zihniyetin eli adamın kafasını canlı canlı kesiyorlar hiçbirimizin gıdı çıkmıyor..

  ’’cesaretine saygı duyuyorum düşmanım bile olsa’’ der Hz. Ali ..sen de çık fikrini canlı canlı söyle sana da canım kurban şair...!

  Her ne kadar ki tam tersi bir sava düşünüyor ve inanıyorsam da ama bazen tersi bir düşünce ile karşı karşıya kaldığımda niye karşımdaki tarafın öyle düşündüğünü ve bu adamın acısı nedir defalarca düşünmüşüm hep..ve elbette ki ortak bir nokta bulabilmek için samimi bir çapa ve bir çıkış arayış da.. Sonra Mevlana’yı hatırlıyorum ve güzel sözünü :

  çünke birengi esire renk şod
  musei ba musei der cenk şod

  ne zaman ki renksizlik renge esir olmuş..
  bir musa bir musa ile cenge (savaşa) olmuş

  Farsçadan çvri:bd

  Ve tabi ki daha sonra da bütün bu düşünceleri ve davranışları irdelerken bu cümle ile su serpiyor tüm insanlığın yanan ruhlarına..ki : ne olursan ol gel…! Gel…ve ilel ahir…!

  Bu değerli insanın böyle düşünmesi için elbette ki sebepleri vardı..herkes kendi çerçevesinden bakar hayata çünkü..hayatın met - cezirleri üzerinden bakıldığında hiç kimse kendini çok yüce sanmasın veya fikir adamı da..hayat sırt üstü çevirtir insanı hiç sanmadığı anda..ve iyi biliriz ki cırcır böceği sırt üstü düştüğünde yok olur..!


  Ben daha önceki yorumumda saygıdan dolayı rahmet dilemiştim boyumuz kadar kitap yazan adama … …rahmetli nasıl isterse algılasın ... veya ne ise ..değerli arkadaşın belirttiği gibi yattığı yer hayalindeki gibi olsun..

  her renge saygılar…

  behruz dijurian

 • Mehmet Akif Gülhan
  Mehmet Akif Gülhan

  usta diYORUM
  hala kendinden söz ettirebiliyor-öyle veya şöyle
  fikri tartışmaya açık-demek ki akılları zinde tutmayı başarıyor
  yattığı yer -hayalindeki yer olsun

 • Hasan Tan
  Hasan Tan

  Türkiye'de her üç kişiden beşi şairdir demiştin sanırım. ( Sanrılı konuşurken katiyet belirtmek, esmerlikler rüya gibi olan çocukların işidir) Ve devamında, beş şairin dördü aynı imgelerle şiir yazdıklarından okunmuyor demiş..tin.

  Şiir ben olmayı kabul etmediği gibi, bencillik gibi gayet insani bir duyguyu da kabul etmiyor. Tam da Aziz Nesin'in savunusuna paralellik arz ediyor bu şiir de..
  Her neslin kendi şiiri olduğundan, o nesilde iyi yazanlar dikkatleri üzerlerine toplamış ve bu günlere kalmayı başarmışlardır. Günümüzde ise arabesk şiir anlayışından kurtarılamayan bir şiir söz konusudur. Bu durum kendinden önceki nesillerin, garip, hececi ve imgesel dokunuşlarda 'biz' diyen şairlerin şiirlerine ters tepki olarak başgöstermiştir ve fakat kısır bir döngünden öteye geçemeyen; geçilemeyen bir hal almıştır.
  Arabesk şiirin besin kaynağı aşk ve ayrılık olduğundan, özgün eserlerin ortaya çıkması adeta imkansızlaşmış.. Çünkü; her aşk bir diğerinin, her ayrılık bir başka ayrılığın özeti ve ilham kaynağıdır..
  Aziz Nesin ise tamamen 'otopsisiz gömülen bir meddah'tır benim gözümde.. Yaşam felsefesi olan aykırılık poetaikasına da etki etmiş.. O yüzden usu üslü çocukları sevmiştir ve onlara ithafen şiir yazmıştır.. gibi, ve saire..

 • Levent Sayım
  Levent Sayım

  Dünyada iki seçenek vardır: bayağılık ve yalnızlık. Aziz Nesin yalnız bir adamdı, bütün diğer yalnız adamlar gibi.

 • Alaaddin Taşkın
  Alaaddin Taşkın

  Dünyayı dalga geçecek mekandan sayan zavallı bir adamın şiiri. Fena değil

  ÖNEMLİ NOT: Beyler Allaha inananlara rahmet dilenir bu zatı muhterem Allaha inanmadığını ağzıyla sölemiştir. Adamı zorla ölümünden sonra müslüman (Mümkün değil) yapacaksınız.

 • Rıfat Sevilgen
  Rıfat Sevilgen

  son dörtlük mükkeemmmmel..hem duygu yüklü ,hem evrensel ve bilimsel..ben bu şairin SESİZLİĞİNİ HİÇ SEVMİYORDUM..MEĞER SESSİZLİĞİNDE NE BOMBALAR GİZLİYMİŞ..NE DÜNYALAR İNŞAA EDİYORMUŞ TA;ANLAYAMAMIŞTIM.TEKNOLOJİ HARİKALARININ HEMEN HEPSİ DENEME -YANILMA YOLLARIYLA BULUNMUŞLARDIR..BİR ÇOCUĞUN GİDEREK ÖĞRENMESİ VE KENDİ KENDİ KİŞİLİĞİNİ OLUŞTURMASI GİBİ...BİLİM DE BÖYLEDİR..HER ŞEY İNSANLA BAŞLIYOR YANİ..YANİ; ÇOCUKLARI ANLAMAK SEVMEK VE İYİ VE GÜZEL BİR DÜNYA İÇİN SAMİMİ VE DOĞRU VE DÜRÜST OLARAK YÖNLENDİRMEK,YETİŞTİRMEK LAZIM..ÇAĞIN GEREKLERİNİ UNUTMADAN..ŞİİRDEKİ GİBİ..ŞİİRDEKİ GİBİ OLMALI GERÇEKTEN DE İNSAN..BÜYÜK ÜSTADIMIZA RAHMETLER DİLİYORUM...(BÜYÜYEN ÇOCUKLAR BİRER HİTLER OLMAMAK KOŞULUYLA).SEVGİ VE SELAMLARIMLA..

TÜM YORUMLAR (21)