Bu Adam Kim? Şiiri - Leyla Gülsüren

Leyla Gülsüren
96

ŞİİR


4

TAKİPÇİ

Bu Adam Kim?

Bir adam düşünün ki kırk yaşına gelmiş, bu adam hayatında köklü bir değişiklik yapma ihtiyacı hissediyor.

Önce adını değiştiriyor, mesela; Ahmet olan adını resmen Ali olarak değiştiriyor.

Sonra kıyâfetini yâni görünümünü değiştiriyor. Sonra yaşadığı şehri, evini, arabasını, yaşadığı mekânı değiştiriyor ve bu şekilde de on sene daha yaşıyor.

Şimdi size soruyorum bu adam kaç yaşındadır?

Bu adam Ahmet midir, Ali midir?

En önemlisi o, aynaya bakınca kendini nasıl görüyor?

On yaşında mı, elli yaşında mı? Bu değişiklikler kendini tanımasına engel mi, değil mi?

Yaşam tecrübesi elli yıllık mı, yoksa on yıllık mı?

Aradığım cevap dolaylı değil.

Bu adamın adı değişebilir, yaşam şekli, görünümü değişebilir ama aynaya ve hislerine bakınca o yine aynı adamdır kendini tanır...

O bunu inkâr etse de, siz onu, on yaşında göremezsiniz.

Üstelik onun içinde kırk yılını unutmak demek, kırk yıllık hayat tecrübesinden vazgeçmek olur.

Oysa insan iyi/kötü deneyimlerle büyür, onun geçmişindeki bu deneyimlerini unutması, gelecekte de aynı hataları yapmasına neden olur.

Üstelik bu hatalar eskiden yaptığı hatalardan, daha saçma görünür. Çünkü; onun yaşına /başına, boyuna /posuna bakılır ondan artık bu hatalar beklenmez.

Şimdi asıl konuya geliyorum, biz Osmanlıydık, öyle gerekti Türkiye Cumhuriyeti olduk. Bizim ülkemizin adı değişti, yönetim şeklimiz değişti, kılık kıyafetimiz de değişti. Fakat biz yurtdışından ithal edilmedik, biz yine aynı halkız.

Bu nedenle, ben Osmanlı torunuyum, ben değilim, diyenleri anlamakta zorluk çekiyorum, isteyen de, istemeyende Osmanlı torunudur. Cumhuriyet çocuğudur.

Biz yönetim şeklimizi ve adımızı değiştirdik fakat dinimizi değiştirmedik.

Biz Türkler savaşmadan İslam’ı kabul eden ilk milletiz. Çünkü İslamiyet bizim karakterimize, örf adetlerimize yakındı. Çünkü biz İslam’dan önce de tek tanrı inancındaydık.

Biz sekiz/dokuz yüz yıllarında, Müslüman olduk (elhamdulillah)

Yani bin yılı aşkın bir zamandır Müslüman olan bir milletiz.

Eh şimdi yine size soruyorum? Bin yılı aşkın bir süredir Müslüman olan bir toplumdan, camiye giden, namaz kılan bir başbakan çıkması neden garibinize gidiyor?

Bin yılı aşkın bir süredir, Hırıstiyan olsaydınız, kiliseye giden bir başbakanınız olsaydı, onu da bu denli yadırgar mıydınız?

Siz kendinizi on yaşında sansanız bile dostunuz, düşmanınız sizin on yaşında olmadığınızı, görüyor.

Fakat, sizin kendinizi dünkü çocuk görmeniz bazılarının, işine geliyor.

Yapmayın, biz geçmişimizle bir bütünüz, bölmeye, çıkarmaya, çarpmaya çalışmayın...

Yüz sene öncesi, yüz sene sonrası, şartlar ne olursa olsun, biz yine biziz.

Bir tarafı görmezden gelirsek eğer, karanlıkta kalırız ve birbirimize aykırı oluruz.

Bakın şu misal bizim bakış açılarımızdaki hatayı nasıl da güzel özetliyor.

Hintliler karanlık bir ahıra bir fil getirip halka göstermek istediler. Hayvanı görmek için o kapkaranlık yere bir hayli adam toplandı. Fakat ahır o kadar karanlıktı ki gözle görmenin imkanı yoktu. O göz gözü görmeyecek kadar karanlık yerde file ellerini sürmeye başladılar. Birisinin eline kulağı geçti. Fil bir oluğa benzer” dedi. Başka birisinin eline ayağı geçmişti, dedi ki: “Fil bir direğe benzer.” Bir başkası da sırtını ellemişti. “ Fil bir taht gibidir” dedi. Herkes neresini elledi, nasıl sandıysa fili ona göre anlatmaya koyuldu. Onların sözleri, görüşlerini duyanlarda birbirine aykırı oldu. Birisi ak dedi, diğeri kara... Herkesin elinde bir mum olsaydı sözlerinde aykırılık kalmazdı.

Selam ve Saygılarımla...

Leyla Gülsüren
Kayıt Tarihi : 27.7.2013 13:13:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Muhammed Karabağ
  Muhammed Karabağ

  Anlamlı bir çalışma,kutluyorum Leyla hanım her zaman ki gibi duyarlı konulara duyarlı kişiliğinizi yansıtmışsınız tebrikler.Saygılarımla.

 • Cevat Çeştepe
  Cevat Çeştepe

  Öncelikle kimse bu ülkede başbakanı camiye gidiyor diye yadırgamıyor. Yadırganan bir şey varsa o da inançları gereği yaptığı bu ibadeti bir şov haline getiriyor ya da buna sebep oluyor olması. İbadet Allah ile kul arasındadır ve gizli yapıldığı ölçüde anlamlıdır. Şimdiye kadar herhangi bir Cuma günü boş geçmedi ki başbakanın konvoyuyla, korumalarıyla ve hatta şehir protokolündeki kişileri de yanına alarak gittiği Cuma namazı, TV haberlerinin başköşesine oturmamış olsun. Laik siyaset; siyasetçinin özel yaşam ve inançlarının, asli ve önemli görevlerinin perde arkasına saklamasını gerektirir. Aksi halde haber odağı olunur ve sizin bu yazıyı yazma nedenleriniz oluşur.
  Ayrıca Bir kişiden yola çıkarak bir devlet sistemi karşılaştırması yapılması da bence hiç doğru değil. Örneklediğiniz kişinin sadece ismi, kıyafeti ve yaşadığı yer değişiyor. Kişi, özünde aynı kişi olarak kalıyor. Oysa imparatorluk ile Cumhuriyet arasındaki fark, sistemlerin özünün tamamen değişmesi demektir.
  Emeğiniz için kutluyorum…

 • Mehmet Çelik Erses
  Mehmet Çelik Erses

  Bu kadarda değişmek yorucu bir hal almıştır şairim Kutlarım kaleminiz daim olsun+10

TÜM YORUMLAR (3)