Bir Mim Kemal Ertuğrul: Hayatı, Biyograf ...

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması
121

ŞİİR


2

TAKİPÇİ

BİR MİM KEMAL ERTUĞRUL HAYATI

Bir Mim Kemal Ertuğrul 'İki kere doğmuşum bi' kere.Biri anamın hesabına göre, diğeri kafa kağıdına göre, Çanakkale Çan ilçesi Karakoca Köyü'nde..' İçinden dışına çıkarak şöyle anlatıyor şi'rini ve kendini, dinleyelim mi?
Orta-1 den beri şiirler karalar, siler yeniden yazar ve içi dışı karalamadır bu yüzden.Şiirin yanında günce ve deneme türü güncel yazılar yazar, yerel gazetelerde yayınlar.Arasıra ulusal basına gönderdiği de olur.
1994 ten beri bir yerel radyoda kültür, edebiyat, san'at ve siyaset programları hazırlayıp sunmaktadır.Temmuz 2003 ayından itibaren de Ulusal TV Kanal'ında Aslan Başer'le Söyleşi adlı ekonomi programını hazırlayıp sunmaktadır.
SM.Mali müşavir olarak çalışmaktadır.Evli 2 çocuklu bir de torunu var büyük oğlusundan 15 aylık, gözleri Akdeniz mavisi MİM EGE'nin.. Nazım Ustamın söylemine göre kirpikleri de mavi olmalı..
Yeşilden maviye kayışın öyküsü de ete kemiğe bürünüyor burada.
Mimiki adını verdiği büyük oğluyla (mim Ege'nin babası) birlikte bir şiir edebiyat sitesi açtılar www.Mimsanat.com şiirler ve gündüşlerinin yer aldığı..
Kendisi için yazdığı şiirleri ilk olarak 1994 te paylaşıma açtı, bu süreç devam ediyor ikinci kitaba kadar..Ömrü yeterse üçüncü kitap da olur bakarsınız..
Şiirini sözcük ekonomisi üzerine oturtmaya çalışır, az söz ve güçlü söylem ve şiirinde BAŞLIK ŞİİRE DAHİLdir..Dar alanda sözsel imgelere fazla yer kalmadığından, zihinsel imgelere yaslanarak tamamlamaya çalışır imgelemini.İmge israfına da karşı çıkarak,hayatın içinden rasgele seçtiği bir örneklemi, belli belirsiz felsefi tonlar katarak (çaktırmadan) hayatın içine bırakır tekrar.Hayata, yeşile (yeşile kar düşeli,ELAMYEŞİM bir dona büründü yeşile olan aşkı ki iflah olacak gibi değil.! ..) , insana ve sevdaya ÇIRILSIKLAM aşık, ilk bakışta bencil gibi gözüken ve fakat alabildiğine SENCİL, lirik, pastoral ve didaktik (ki kendisi buna -didaktilirik- demekte..) bir şiirdir bu ve kendisi doğal akışlı, yerel nakışlı, hayat ve insan kokulu, felsefi dokulu terli ve olabildiğince hayatın içinden bir şiirin peşindedir biraz da çelişkilerin gerilimi üzerine kurulu..
Hayatın bütün karmaşasına rağmen şiirden kopmadı, zaman zaman şiir onu terkettiği halde...Sevgi ve saygı ile....

Eserleri


Akrebin Kuyruğundan Damıtılmış Yeşil...(şiirler) 1994-baskısı tükendi..Bir aksilik çıkmadıkça, yılbaşına yeni kitabı çıkacak.. İkinci kitabının baskısı üzerine çalışılıyor...(Sevgili kız kardeşim Çağıl Ener'in insanüstü gayretleri ve sevgili Gök Tengri'nin içten ve sıcak destekleriyle seçkisi tamamlandı...Biri sağ, diğeri sol kolum olan her ikisine de, Antoloji kamuoyu huzurunda teşekkürlerimi ve sevgilerimi sunuyorum yürekdolusu.. :)))))