Ayten Mutlu: Hayatı, Biyografisi, Eserle ...

49

ŞİİR


49

TAKİPÇİ

AYTEN MUTLU HAYATI

Ayten Mutlu Ayten Mutlu Bandırma'da doğdu (1952) . İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirdi (1975) . Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Fakültesinin üçüncü sınıfından ayrıldı. İlk deneme, öykü ve şiirleri, ortaokul yıllarından başlayarak yerel gazetelerde yayımlanmaya başladı.

Daha sonra İmece, Yazko Edebiyat, Edebiyat 81, Varlık, Hürriyet Gösteri, Yaşasın Edebiyat, Şiirlik, Yeni Biçem, Düşlem, Sombahar, Ludingirra dergilerinde ve değişik gazetelerde deneme ve inceleme yazıları ile şiirleri yayımlandı.

'... Dünyaya, yaşama ve yaşadıklarına bakışı, onları anlamlandırışı, lirik, akıcı, çarpıcı metaforlarla bezeli bir dille şiirleşiyor. Coşkusu ve hüznü son derecede yalçınlıklar yaratan bir seyir izliyor. Doruklar, fay kırılmaları, çöküntüler... Şiddet birimi çok yüksek bir seyir ve dil. Ama, hep kadınsı bir seçimle.

Yumuşak, içli, lirik olgulara, iç fırtınaları ve kanamalarıyla getirdiği yorumlar; içli, kırılgan, ama kararlı ve tutkulu kadın imgesinin, iç ve dış gözleriyle bakışı, tutkunun, hazzın ve acının yüksek titreşim dozu... onun şiirinin özünü oluşturuyor... düşünsel, sezgisel, duyumsama boyutları, gözlem-betim öğeleriyle iç içe, ustalıkla, sağlam bir kurgu içinde ve yalnız 'gerektiği kadar' sözcük, imge ve metaforla, yatay ve derinlemesine örülüyor. Beyniyle yüreği birlikte dile geliyor.'

Eserleri


Dayan Ey Sevdam (1984)
Vaktolur (1986)
Seni Özledim (1990)
Kül İzi (1993)
Denize Doğru (1994)
Çocuk ve Akşam (1999)
Taş Ayna (2003)
Yitik Anlam Peşinde (2004)
Ateşin Köklerinde (2005)
Uzun Gemide Akşam / Soir Dans le Bateau Long (Mustafa Balel'in çevirisi ile) (2008)