Aycan Köse Şiirleri

47

ŞİİR


1

TAKİPÇİ

Aycan Köse

“Daha sensiz bir sesleniş, karanlığa Sen kala.”

Yine ufuktayım, sen her zamanki gibi yerindesin../uzaklarda. Bugün nedense çok aradım sesini../Yine sus-pussun bu gece.. Düşler neden hep siyah-beyazdı ki? Ve neden sessiz? Yoksa yıldızları mı söktüler yerinden? Geceler daha da koyu, gözlerini yanına aldığından beri. Daha çok tutuyor beni, bu sensizlik.

Gündüzlerimi sakladığın o bakışlarda, geceye sarılan perdelerdeydin. Perdelerde kokuyordu yokluğun. Ve önümde içimdeki boşluğun, birde ellerimde düşmeyi bekleyen kelimeler.. Yakamoz tutuyor ellerimden, üşüyorum../Evet üşüyorum. Boşluğunu yamalamak çok zor. Suskunluğun../O daha da zor, sağır gecenin en içinde.

Devamını Oku
Aycan Köse

“Senden başka elimde, bir ölüm
bir de saygım var”

Şimdi daha iyi anlıyorum:

Sendeki ten ve bendeki beden

Devamını Oku
Aycan Köse

“Sen gidiyordun yada gelmiyor…”

Ben düşünüyordum, yıldızlar ve gökyüzü seni düşünüyordu. Sen gelmedikçe seni konuşuyor, dilim-damağım kuruyor; ben sana susuyordum. Düşledikçe seni, dimağım kuruyor ve konuşamıyor; ben sana susuyordum. Gözlerim de susuyordu ve geceyi arıyordu. Işığın sızdığı perde aralarına tutunmuş sensizliğim ve sessizliğim.. Say ki, içerim marmara; içerim tek başına. Düşledikçe adını koyamıyordum…

O dudaklarından dökülmeyen cümleler, saçlarıma sonbaharı taşıyordu; senden uyanınca sabahları. Özlemin uyanışlarıma bedel oluyor, poyraz taşıyordu yağmur aralarıma.
Belki de beni yalnız bıraktığın için üzülüyorsundur; bilmem? Belki de. Aslın da seni düşünmekten vakit kalmıyordu yalnızlığa.

Devamını Oku
Aycan Köse

'Şakağıma silah dayandığında, korkmamıştım:
Çünkü öldüreceğini biliyordum;
Yanağıma yalan dokunduğunda çok korkmuştum:
Çünkü hiçbiryerde yaşatmayacağını biliyordum.'

Devamını Oku
Aycan Köse

“Bitmesen, olur mu? Lütfen! Biraz daha..”

Karanlık dönünce yatağına,
Rüzgara yemin edercesine
Sana olan mahkumluğumu
Suskunluğuma vurdun..

Devamını Oku
Aycan Köse

“İçimdeki bütün sevgileri sana duymaya geç kalmak, benim tarifimdi..”

İçimdeki bütün saygıları sana duymak, ellerimdeki hayat çizgisi kadar uzundu belki. Mutluluklar dilemek düşer dilime ama bunu yapmayacağım. Daha doğrusu dilemeyeceğim çünkü “dilemek”, belki arzu etmektir ama hiç bir zaman “istemek” değildir; bakma sen sözlüklerde aynı anlamda kullanıldığına. İstemek bana düşer, yani mutlu olmanı istemek. Mutlu olmak yani mutlu varolmak. Mutluluğun sesi biraz utangaçtır, ona tecrübe kazandırmak sana düşüyor. Umarım, çocuk olur içinde mutluluk; doğmayı istemeyen. Bazen güneş, bazen yağmur kadar bulaşınca yüzüne mutluluk; fırçanın çizmesini bekleme gözlerini, gözlerinin arkasında ben varım..

“Keşke sorsaydın beni, sorduğunda gösterirlerdi zaten. Köşeyi dönünce solda, karanlığı dönünce en başta ama beyazın eridiği yerde”

Devamını Oku
Aycan Köse

“Sen Yüzümün En Genç Yanı”

Sen,
Ayrılığın ilk yüzü
Yenik düşmelerim
Ve genzimden hiç inmeyen yılgınlığım..

Devamını Oku
Aycan Köse

“Bulunca kendimi korkularda”

Aydınlık dökülüp,
Karanlık dokununca yıldızlarıma
Hayat kurtamak zannederdim
Hayal kurmayı,

Devamını Oku