Asr Suresi Şiiri - Osman Erdoğmuş

Osman Erdoğmuş
482

ŞİİR


10

TAKİPÇİ

Asr Suresi

ASR SURESİ

Asr Suresi Kur’an’ın sıkılıp içine sıkıştırılması. Usare de aynı kökten gelir; meyvenin sıkılıp suyunun çıkarılması. İmam Şafi: Kur’an’dan başka hiçbir şey indirilmeseydi de sadece Asr Suresi indirilmiş olsaydı insanlık için kâfi idi der.
Yeminle başlayan bu sure adını ilk ayetinden alır. İniş sırasına göre 16, sıraya yerleştirilmiştir. Birinci yılın sonu, ikinci yılın başına tekabül eder. Kur’an’ın en kısa üç suresinden biri. Kendisi kısa ama manası çok uzun bir sure. Kur’an’ın inşa etmek istediği insan tipini veriyor bu sure. Çünkü vahiy, ilahi bir inşa projesidir.
Ashap bir araya gelince ayrılmadan önce Asr Suresini okurlar öyle ayrılırlardı. Sahabenin Kur’an’ı okuması, Kur’an’ı yaşamasıdır zaten. Asr Suresinin dört unsuru 1. İnanmak. 2. Yaşamak. 3. Paylaşmak. 4. Direnmek. İnanmak Allah’ın hakkıdır. Yaşamak hayatın hakkıdır. Paylaşmak insanın hakkıdır. Direnmek hakikatin hakkıdır.
1. Asra yemin olsun, Asr şahit olsun. Kur’an’ın özüdür. Usaresidir. Hasat manasına gelir. Hububatı ayıklayıp almaktır.---İkindiye Asr denmiştir. Çünkü günün hasılat vaktidir de ondan. Hasat ve hasılat zamanıdır. 100 yıla da Asr derler neden? Üç kuşağın hasılatı olduğu için. Zamana da Asr denir. Elde ettiğimiz her şeyin kabı olduğu için. Zaman elimizde yoksa elde ettiğimiz bir şeyde yok demektir. Zaman en büyük imkândır. Zaman olmasaydı eylemde olmazdı. Yine insanlığın ikindisi manasına gelir. Sabahı Âdem ile başladı, kuşluğu Nuh’la devam etti, öğlesi İbrahim’di, ikindisi Muhammed (AS) oldu. Akşam yaklaştı.
2. İnsan: Sorumlu, bilinçli, medeni varlıktır. Ünsiyet kesbetmiş varlığa denir. İnsanın karşıtı vahşidir. Zımmen şöyle der: bir insan yaşadığı hayat ile cehennemi kazanmışsa hüsrandadır. Cehennemi ne kadar ucuza alsanız pahalıdır. Cennete ne kadar çok bedel ödeseniz ucuzdur. Çünkü kat kat alacaksınız karşılığını. Cehennemle sonlanmış bir hayat kaybedilmiş bir hayattır. Zamana sahip olmayan nimete nail olamaz. Cennet zamanla elde edilir.
3. İLLELEZİNE AMENÜ ile ELLEZİNE MÜ’MİNUNE arasında fark var. ELLEZİNE AMENU: İman ettiklerini iddia etmişlerdir ama bunu daha ispat etmemişlerdir. Sizin kendi iddianız MÜ’MİNUN ise Allah’ın iddianızı kabul etmesi, burada ben Allah’a inandım ve güvendim diyecek ama bu yetmez. İmanın iktidar olması nasıl olur? İkinci aşamada onu söylüyor.
AMİLÜSSALİHAT: Kur’an’ın inşa ettiği ahlak sistemine eylem ahlakı diyebiliriz. Davranışlarda görünmüyorsa eyer sizin iddianız pek işe yaramıyor. Salih Ameli ahlak haline getirenler, hayat tarzı yapanlar da müstesna. HASENAT ile SALİHAT farklıdır. Islah edici amele SALİHAT denir. Yani düzeltici bir eylem olmalıdır. Namaz, oruç, hac, zekât gibi ibadetler topluma yansımıyorsa HASENAT’tır. Salihatın karşılığı cennettir. Hasenatın karşılığı ise bire ondur. Kişinin kendisine dönük ibadetler işlemesi hasenattır. Kişinin üçüncü şahısları veya bozuk bir şeyi düzeltmesi salihattır. Bir eyleme salih olma vasfını Allah ile bağlantısı veriyor. İmanı olmayanın salih ameli yoktur. Hayrı olabilir.
VETEVA SAVBİL HAKK: İman ve salih amelin örnekleridir diye anlayabiliriz. Ne gibi salih amel işleyelim sorusuna cevaptır. Hakkı tavsiye etmek, Hakkın yolunu tutmaktır. Hakkın yolundan gitmektir. Allah’ın hakkını teslim etmektir. Bununda tek yolu Allah’a kayıtsız şartsız teslim olmaktır.
VETEVA SAVBİSSABR: Sabır Kur’an’da değişik “harfi cer”lerle gelir. 1. SABARA ĞAN: İnsanın Hakk üzerinde sabit ve dik durmasıdır. İnsanın nefsine karşı direnişidir. 2. SABARA ĞALA: İnsana yönelik zulme, işkenceye, acıya, sıkıntıya karşı sabretmesi. 3. SABARA Lİ: Allah’ın sana olan emirlerine sabır. Sonunda cenneti getirecek mükellefiyetlere sabır.

Osman Erdoğmuş
Kayıt Tarihi : 15.3.2019 23:07:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!