Alpha Şiiri - Küçük İskender

Küçük İskender
299

ŞİİR


267

TAKİPÇİ

Alpha

Nehirlere karışan zehirli atıklar gibi
ağır ağır akarak kanıma karışmakta
yokluğun!

Hiç sormadım, neydi başka elbiseler içinde bulduğun
aynı askıyla dolaba kaldırılan iki güzel yelektik biz
güveye benzer bir şey oldu suskunluğun!.. anladım ki:

aşk naftalinlenmiyormuş meğer, eğer kanıtlanmıyorsa suçun!

Küçük İskender
Kayıt Tarihi : 2.6.2001 20:27:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Kamelya Demir
  Kamelya Demir

  'Üstad annesine duasını üşümesin diye yorgan bıraktıysa, ben de gönderiyorum Büyük İskender diye' denmiş yorumlarda, bu güzel Mayıs akşamı güveye benzer bir suskunlukla tüm güzel dileklerimle üşümeyesin sevgili şair

  Cevap Yaz
 • Deniz Ercivan
  Deniz Ercivan

  bende "omega" diyeyim bari

  Cevap Yaz
 • Koray
  Koray

  İskender'e dair eleştiri yaparken sık sık tekrarlanan bir yanlışı düzeltmek isterim, hem de sevenlerinin bile tekrarladığı bir yanlış... Artık öğrenin, eşcinsellik tercih değildir, artık anlayın yahu. Bilim dünyası, psikiyatristler, psikologlar yeri geldikçe söylüyor yönelim diye, bir irade sorunu ya da bir başkaldırı değildir diye, tıpkı karşı cinsellik gibi değiştirilemez diye, insanların içinden gelen, doğadan gelen bir şey diye... Hâlâ, yok efendim, ''onun tercihidir'', yok ''saygı duyuyorum'', yok şu yok bu, bir azalmadı cehaletiniz. En kötü ihtimalde açın Vikipedi'ye bir göz gezdirin, iki üç cümle okuyun o da yeter.

  İskender'in yazdıklarındaki sitemi neye yorarak okuyorsunuz ki o zaman. Adamcağız hayatı boyunca bu yüzden acı çekti, ''ben hasta değilim'' dedi, ''ben sapık değilim, marjinal falan değilim'', dedi, ''sizler gibi ben de aşık olup deli gibi sevebiliyorum'', dedi, ''hatta sizden, siz seks bağımlılarından bin kat daha iyi aşık oluruz ve tüm ruhumuzla severiz'', dedi.

  Adamın eşcinselliğinin kabul edilmemesi karşısında topluma duyduğu kırgınlığı ve kızgınlığı çıkardığınızda, yani eşcinselliğin ne olup ne olmadığını anlamadığınızda onun yazdıklarını asla doğru düzgün değerlendiremezsiniz ki.

  Cevap Yaz
 • beni sevmezdi
  beni sevmezdi

  anlamakta güçlük çekerseniz iskender'in duygu ve düşüncelerinin odak noktasını hatırlayın. yani o bir eşcinsel, solcu ve tavizden nefret ediyor. türk toplumunu faşist ve ikiyüzlü buluyor. dünyayı faşist ve ikiyüzlü buluyor. böyle bir iğrençlik karşısında sözünü sakınmaktan, kuşa böceğe şiir yazacağına düşmanlarına yeri gelince küfür etmekten çekinmiyor. saldırgan ama aslında iyiden yana. onu kötü olarak tanımlayanlar güç sahipleri, yani bu düzeni böyle sürdürmek isteyenler.

  iskender'e tüm yazdıklarını bir teraziye koyduğumda toplamda 10 üzerinden 7,5 veririm. bu olağanüstü adamın bence zaafları argoyu ve sokak ağzını şiire sokmasıydı. çünkü ben bu anlayışın önde gelen temsilcilerinden, yani dünyadaki temsilcisi bukowski'den, türkiye'deki temsilcisi can yücel'den hoşlanmam, ki onlar da kişilik olarak eminim çok iyi insanlardı.

  iskender'in en güçlü yanıyla bitireyim:
  sadece türkiye'de değil, tüm dünyada onun kadar ilginç imgeler kimse yazamamıştır. her şirinde olmasa da pek çok şiirinde böyle çarpıcı bir imge mutlaka vardır. hatta şiir denilen sıkıcı sanat dalını sevdirebilecek üç beş şairden biridir. geçim derdi olmasaydı, 40 tane değil de 10 tane kitabı olsaydı ve şiirlerini sürekli filtrelerden geçirerek yazsaydı, avam dilden uzak dursaydı, oscar wilde, shakespeare liginde olurdu. çünkü dediğim gibi bazı inanılmaz lirik, baş döndürücü güzellikte ve ilginçlikte dizelerini kırk şair bir araya gelse yazamaz.

  Cevap Yaz
 • Yusuf Coşkun
  Yusuf Coşkun

  Şiir okurken şair olduğumu unutturdu bu şiir. Ağır Romanı yaşayarak izlemiştim üç kere. Ne çok varlık katmıştı yokluğa İskender. Öldüğüne iki gündür üzülüyorum. Paul Verlaine gene öldü diye. Keşke içindekileri sonra açabileceğimiz bir hafıza kartı emanet bırakarak ölebilse insanlık. Yaşayan hafızaları ani ve acı damıtmalarıyla yüklü karışmasalar toprağa. İçleri doldurulup ses ve nefes ile her an yanımızda kalsalar. Tekrar geri dönmek zorunda başka vücutlarda yaşamasalar, için için doğmasalar vs. vs. Üstad annesine duasını üşümesin diye yorgan bıraktıysa, ben de gönderiyorum Büyük İskender Sana :(

  Cevap Yaz

TÜM YORUMLAR (72)

Küçük İskender