Ahmet Karaaslan: Hayatı, Biyografisi, Es ...

26

ŞİİR


1

TAKİPÇİ

AHMET KARAASLAN HAYATI

Ahmet Karaaslan 10/09/1954 Kayseri İli, Akkışla İlçesi Gömürgen Kasabası doğumluyum.

1975 yılında Gökçeada Atatürk İlköğretmen Okulu’ndan mezun oldum. Bitlis ve Kayseri İllerinin birçok yerlerinde öğretmenlik ve idarecilik yaptım. 33 yıllık hizmetten sonra 2008 yılında emekli oldum.
Şiirle ilgim küçük yaşlarda başladı. Ancak yazdıklarımı öğretmen okulu yıllarından itibaren yazıya geçirdim.
Gençlik yıllarının verdiği heyecan ile aşk, doğa, vatan, millet, kahramanlık, yurt gibi temaları işledim. Daha sonra toplumsal konuları işleyen şiirler de yazdım.
1999 yılından itibaren de TÜRK-İSLAM kültürünü genç kuşaklara tanıtmak ve sevdirmek için sanatımı bu yolda kullanmaya çalıştım.

Aynı yıl Mevlana’nın, Beydeba’nın, Lafontein’in, Ezop’un, halk masalları ve fıkralarını şiirle anlatma hevesine kapıldım. 1999 yılının sonunda yukarıdaki belirttiğim konularla ilgili ilk çalışmamı “ÇOCUK DÜNYASI” ismini verdiğim kitabımda yayınlattım. Hemen arkasından Nasrettin Hoca’nın fıkralarının şiirle anlatımı olan “MASAL, ŞİİR, FIKRA MI? ” isimli kitabım çıktı.

Edebiyat çevresinden gelen öneriler doğrultusunda “DEDEKORKUT DESTANLARI’NI” aynı yöntemle özüne bağlı olarak tamamını şiirle anlattım. “MANZUM DEDEKORKUT DESTANLARI” adını verdiğim eserimi tamamladım. ÇOCUK DÜNYASI eserimin devamı niteliğinde olan “MASAL BAHÇESİ”, Nasrettin Hoca’nın fıkralarının anlatıldığı “MASALLAŞAN FIKRALAR” adlı kitabım yayın hayatına girmeyi beklemektedir.
Merhum Halk Şairi amcam, Habib KARAASLAN’IN dört eseri ve bugüne kadar hiç yayınlanmamış şiirlerinden oluşan bir kitap hazırladım.

“DİYORUM” ismi verdiğim ve gençlik yıllarımın ürünü olan başka bir şiir kitabım da yayınlanmak için sırasını beklemektedir.

Hiç ara vermeden aynı konularda çalışmalarım devam etmektedir.

Eserleri


ŞİİR KİTAPLARI:
1-Çocuk Dünyası
2-Masal, Şiir, Fıkra Mı?
3-Diyorum
4-Manzum Dedekorkut Destanları
5-Masallaşan Fıkralar
6-Masal Dünyası

DERLEME
1-Dünya Neye Gülüyor?

ARAŞTIRMA- DERLEME
1-Gömürgen
2-Gömürgen Hikâyeleri
3-Gömürgen Masalları
4-Gömürgen Ağıtları

DİNÎ:
1-Zikir ve Dua