Ahmet Gafur Şahin Şiirleri

14

ŞİİR


1

TAKİPÇİ

Ahmet Gafur Şahin

Karadan ve denizden geldi de müttefikler,
Patlattılar toplarını siperlerimize birer birer,
Zırhlılar,denizaltılar,uçaklar ve gemiler
Yinede yinede Çanakkale yi geçemediler.

İngiliz Fransız,Avusturalya,Kanada,

Devamını Oku
Ahmet Gafur Şahin

BİR SEVDADIR ADIYAMAN

Bir şehir ki tarihi eski mi eski,
Her yerinde ayrı bir uygarlık izi,
Dünyanın sekizinci harika yeri,
Burası Adıyaman ın ta kendisi.

Devamını Oku
Ahmet Gafur Şahin

BİR EFSANEDİR ADIYAMAN 1/2

Adıyaman, yeşil vadim… Ana tanrıça halkının ülkesi…Kültürel ve tarihsel değerleriyle geçmişi
insanlık tarihine kadar uzanan, medeniyetler ocağı şehrim.Bir yanında Kahramanmaraş, Gaziantep, bir yanında Şanlıurfa, Diyarbakır, bir yanında Malatya, Elazığ. Canım Türkiye nin, Güneydoğunun, en masum, en sakin, en asil şehri. Kendi güzel, dört mevsimi güzel, şehrim.
Doğu ile Batı medeniyetlerinin buluşma noktası olan ilimde, dönem dönem; Hititler, Asurlar, Hurriler, dönem dönem; Frigler, Persler, Makedonlar, dönem dönem; Kommegeneliler, Romalılar, Bizanslılar yaşamıştır. Yıdırım Beyazıt, Yavuz Sultan Selim dönemlerinde Osmanlı sınırlarına katılmışsa da, Kanuni döneminden sonra tam olarak Osmanlı hakimiyetine girmiştir. Adıyaman ın tarih boyunca bu kadar tercih edilen bir yer olması boşuna değildir. Çünkü kendini bir cazibe merkezi yapan coğrafi durumu var. İlimin tarımcılığı bir yana, Cumhuriyet tarihimizin en büyük projelerinden biri olan, çok sektörlü entegre bölgesel kalkınma projesi yani GAP ın en önemli ayağı olan,Türkiye nin en büyük, dünyanın 8. büyük Atatürk Barajı benim ilimdedir. Ülkemizin toplam enerjisinin üçte biri burada üretiliyor. Gölbaşı ilçemizde kömür çıkıyor, zengin mermer yataklarımız var, bölgenin en kaliteli çimentosunu üretip ihraç ediyoruz. Ya petrolümüz? ...Petrol diyince hep başka illerin adı geçerken, Türkiyede üretilen toplam petrolün yarısı tek başına Adıyamanımızdan çıkıyor.
Kommegene Krallığının bu bölgede kurulması tesadüf değildir.Tanrıların dağı ilan edilen Nemrut, dünyada güneşin en güzel doğduğu ve akşam aynı mükemmellikte battığı yerdir… Fırat Nehri geçmiştekinden daha da verimli akmaya devam ediyor ve GAP ın odak noktasındadır, can damarıdır.

Devamını Oku
Ahmet Gafur Şahin

Gönül bahçemin solmayan gülüsün,
Sen gül bahçesinin en güzelisin,
Kolum kanadımsın, can yoldaşımsın,
Canımsın, melek yüzlü annem benim.

Hurisin, meleksin, masal perimsin,

Devamını Oku