Ahmet Acar: Hayatı, Biyografisi, Eserler ...

32

ŞİİR


0

TAKİPÇİ

AHMET ACAR HAYATI

Ahmet ACAR

ÖZGEÇMİŞİM

1950 yılında kars’ın Arpaçay ilçesi,Cebeci köyünde doğdum. Sivas ta Sivas kültürüyle
Büyüdüm Orta ve üniversite öğrenimimi Sivas ta tamamladım.
Annemin adı Bergüzar, babamın adı Bektemur'dur. Orta halli bir ailenin çocuğuyum., Sağlık bakanlığı bünyesinden Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesine laborant olarak nakil geçtim.
Bütün laboratuarların ve Mikrobiyoloji laboratuvarlarının kuruluşunda görev yaptım..Halen Mikrobiyoloji Anabilim Dalında SağlıkTeknisyeni olarak görev yapmaktayım.
Küçük yaşlardan başlayarak şiire ilgi duydum. 1987 yılına kadar yazmış olduğum şiirleri aynı yıl çıkardığım; Gelincik isimli kitabımda,O tarihten günümüze kadar geçen sürede yazdığım şiirleri ise; Kardelen isimli kitabımda topladım. Bu kitabımda mahalli gazetelerde, Tıpa Tıp, Olta Bal Der, Kıbrıs Mektubu ve Sevgi Çiçeği gibi mahalli dergilerde yayınlanmış olanları da bulunmaktadır. Yaz gülü isimli 3.cü şiir kitabım da 2009 temmuz veya ağustos aylarında çıkacaktır.Türkiye Edebiyatcılar ve Kültür Adamları Anisklopedisi nde adıma yer verdiler.
Şiir yazmanın dışında spor yapmak, özlü sözler derlemek, pul,para,çakmak,tesbih,kalem,Maden taşları,parfüm şişeleri ve eski Anköserli telefon kartları koleksiyonu yapmak gibi değişik meraklarım da bulunmaktadır.

ALMIŞ OLDUĞUM ÖDÜLLER

Şiir alanında,
1. Türk Hava Kurumu tarafından düzenlenen; Edebiyat, Sanat ve Bilim Eserleri; adlı şiir yarışmasında ödül, 1988.
2. Sivas Sağlık Müdürlüğü Ana Çocuk Sağlığı Merkezi tarafından düzenlenen; Bebekler Ölmesin adlı şiir yarışmasında ikincilik ödülü, 1998.
3. 1 Aralık Dünya AIDS günü nedeniyle Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalının düzenlemiş olduğu şiir yarışmasında birincilik ödülü, 1998.
Spor alanında,
4. Sivas Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından organize edilen; Cumhuriyet Kros Yarışmasında; üçüncülük ödülü, 2001.
5. 10 Kasım'da Cumhuriyet Üniversitesi tarafından düzenlenen; Ata'ya Saygı Koşusu; yarışmasında ikincilik ödülü, 2001.
6. Sivas Valiliği,Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından organize edilen 4 Eylül etkinlikleri kros yarışmasından birincilik ödülü aldım.

Eserleri


Gelincik,Kardelen ve 2009 da yeni yayınlanacak Gelincik adlı şiir kitaşpları.