Agah Adıgüzel: Hayatı, Biyografisi, Eser ...

38

ŞİİR


0

TAKİPÇİ

AGAH ADIGÜZEL HAYATI

Agâh Adıgüzel 1 Nisan 1956'da Kars-Arpaçay Bardaklı Köy'ünde doğdu.İlkokulu köyünde okudu.Ortaokul ve Liseyi Arpaçay'da okudu.1979 yılında Erzurum Kazım Karabekir Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü bitirdi.Öğretmenliğe Tokat Kızılköy Ortaokulu'nda başladı.Daha önce 1977'de Ankara DİE'de ve 1978-1979'da Afyon İl İmar Müdürlüğü'nde memurluk yaptı. Tokat Erbaa Ortaokulu Türkçe Öğretmeni iken Antakya İmam-Hatip Lisesi Edebiyat Öğretmenliğine atandı. 1987 yılında İstanbul Eyüp Otakçılar Lisesi Edebiyat öğretmenliğine tayin oldu. 1994 yılında Esenler Yunus Emre İlköğretim Okulu'na kendi isteği ile nakil yaptı.1996 yılında bu okulda Müdür Yardımcısı oldu. Bir ara Esenler Amiral Vehbi Ziya Dümer Lisesi'ne Müdür Vekili olarak görevlendirildi. 1,5 yıl burada görev yaptı. Yunus Emre İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı iken kendi isteği ile mekliye ayrıldı.

Lise yıllarında şiir yazmaya başladı. 1971 yılında Zıraat Bankası'nın açtığı Kompozisyon Yazma yarışmasında birinci oldu, 150 Lira ödül kazandı. 1972 yılında şiir okuma yarışmasında yine birinci oldu ve 150 liralık ödülün sahibi oldu.

Şiirleri birçok dergilerde yayımlandı. 2000 yılında Karslının Sesi Dergisinde gönüllü olarak çalıştı.

Şiirlerinin yanında öyküler de yazmaktadır. Halk ozanları ile yakından ilgilenmekte olan şair, bir süre Radyo Baycan'da programlar yaptı.

Evli ve 5 çocuk babası 6 torun sahibidir.

Eserleri


Şairin yayınlanmış eseri yoktur. Yayıma hazır bir şiir ve bir öykü çalışması vardır. Bir de Film senaryo çalışması (Ermeni Meselesi) mevcuttur.