Abdullah Konuksever Şiirleri - Şair Abdu ...

0

TAKİPÇİ

Abdullah Konuksever

Gül fidanı

Kalbim toprak gibi ter temiz olsaydı
Benim de içimde bir fidan kök salardı

Göz yaşlarım damla damla aksaydı

Devamını Oku
Abdullah Konuksever

Her ne kadar 2002’den bu yana hırsızlık, gasp, cinayet gibi olaylarda düşüş olduğu iddia edilse de, Hollanda Polis Teşkilatının Internet sayfasında yapılan bir açıklamaya göre Hollanda’da yılda ortalama 120.000 ev soyulmaktadır. Gasp veya cepçilikte hat safhadadır. Hollanda gibi refah seviyesi çok yüksek bir ülke için yüz binlerce ev ve işyerlerinin soyulması, çok sayıda insanın gasp edilmesi anlaşılır gibi değildir! Ancak, yazının konusu ev soygunlarına yöneliktir.

Ev soygunların azaltılabilmesi yönünde bazı tavsiyeler bulunmaktadır. Bu tavsiyelerin özelliği ise ev sahiplerinin yatırım yapmaksızın alabilecekleri basitçe önlemlerdir. Öte yandan, önlem alınan evlere yönelik soygunlarda çok büyük oranda düşüş görülmektedir. Bu önlemlerin bazıları sırasıyla şunlardır:

• Bir kaç dakikalığına da olsa evden çıkılırken pencere ve kapıların iyi kapatılması
• Uzun süre için dışarı çıkılması halinde kapıyı sadece kapatmak yerine kilitlenmesi

Devamını Oku
Abdullah Konuksever

Beşeriyet

Beşeriyet ilim ve teknikle
Yaptığı modern füzelerle
Kolayca gider oldu Kamere
Hatta daha da öte…

Devamını Oku
Abdullah Konuksever

arkadaşlar, suç kimin?

senin, başka birisinin
zavallının, garibin
düşmanımın, rakibimin
değil… ben denizin!

Devamını Oku
Abdullah Konuksever

Tuncay, Hakan ve Mustafa Osmangazi caddesindeki beyaz eşya mağazasında çalışıyorlardı. Sabahları çok sakin olduğundan Tuncay, haberleri hep izlerdi. Arkadaşları haber merakından dolayı Tuncay’a muhabir lakabı takmışlardı. Kendileri ise önemli bir olay olmadıkça haberlere bakmazlardı.

Günaydın sayın seyirciler, ilçemizde dün akşam bıçaklanan bir kişinin haberiyle bültenimize başlıyoruz.
Edinilen bilgiye göre, polis karakolu yakınında karşılaşan iki kişi arasında çıkan
kavgada, Cengiz K. adındaki bir kişi Salih Z. adındaki bir kişiyi üç bıçak darbesi ile ağır yaraladı.
Olay dün akşam saat 20.00 sıralarında Çarşı Polis Karakolu yanında meydana geldi. Cengiz K. (30) ile Salih Z. (25) , Çarşı Polis Karakolu yakınında karşılaştılar. Görgü şahidinin verdiği bilgiye göre aralarında borç meselesini konuşurlarken bir süre sonra tartışmaya başladılar. Tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine Cengiz K. üzerinde taşıdığı ekmek bıçağı ile Salih Z.’yi bacağından, karın boşluğundan, göğsünden olmak üzere 3 bıçak darbesi ile ağır yaraladı.

Devamını Oku
Abdullah Konuksever

Antla başlayan bir günümüz

Öğleyin susadıkça buz gibi Fanta veya Coke
İçeriz
İkindi öğün arasını cips veya ketçaplı hamburgerle
Geçiştiririz

Devamını Oku
Abdullah Konuksever

Hollanda gazetesindeki bir habere göre
Kenya’da yetişen kırmızı güller garantide
Bu ülkede fitne fesat rüzgarı esse de
Kabileler bir birine düşse de
Binlerce insan vahşice öldürülse de
Nice evler yakılıp kül edilse de

Devamını Oku
Abdullah Konuksever

Zafer, 5 yıl önce öğretmen olmuştu ama bunca yıla rağmen yüksek tahsil yapmış olmanın gururunu üzerinden atamadı. Aslında bu çok zor çünkü Taşçılar köyünden tek okumuş biri olmak o kadar da kolay değil. Nedeni ise, Zafer’in doğup büyüdüğü Taşçılar köyünde daha önce kimse okumamış. Burada cami, minare ve benzeri inşaatlarında kullanılan özel taşın ocakları bulunur. Ekmek kolayca taştan çıkarıldığı için kimse okumaya hatta şehre göç etmeye bile gerek duymaz. Zafer’in babasının asker arkadaşı Rasim beyin aşırı ısrarı üzerine Taşçılardan bir kişi okuyup öğretmen oldu.
Zafer, öğretmen olduktan sonra köye ilk geldiğinde, kendisi törenle karşılanıp kurban kesilmişti. İki hafta boyunca akraba ve köylüleri tarafından yemeğe davet edilmişti.
Okulda tanıştığı Mine ile evleninceye kadar köyündeki genç kızların kendisinin gözüne girebilmek için sarf ettikleri gayret, Zaferin çok hoşuna gitmişti. Köyün muhtarı Mehmet ağanın kızı Döne’yi sevmesine rağmen okumuş biri olarak bir köylü kızıyla evlenmeyi düşünmedi.
Halen bayramlarda baba ocağına gittiğinde köylülerinden yoğun ilgi, hürmet ve saygı görür. Taşçıların medarı iftiharı olmanın vermiş olduğu gurur, giyim tarzına da yansıdı; Zafer çok titiz ve şık giyinen biri. Hatta okulda kendisine aktör diye takılanlar bile olur.

Her zamanki gibi, saçıyla başıyla uğraşırken bu sabah yine derse geç kaldı. Müdürü iyice kızdırmamak için arabasını hademenin arabasının önüne park edip alel acele derse girdi.

Devamını Oku
Abdullah Konuksever

Paranın yeri

Sahi, neredir paranın vücuttaki yeri?

Eskiden zaten fazla para pul yok idi
Olan üç beş kuruş aile reisindeydi

Devamını Oku
Abdullah Konuksever

Ey insanoğlu, başkalarını küçük görüyorsun
Bilmem farkında mısın?
En az küçük gördüğün kadar küçülüyorsun!


(19 haziran 2009, Cuma)

Devamını Oku