Abdülkadir Paksoy: Hayatı, Biyografisi, ...

23

ŞİİR


0

TAKİPÇİ

ABDÜLKADİR PAKSOY HAYATI

Darende'de (Malatya) doğdu (1954) . İlk, orta ve lise öğrenimini Darende, Malatya, Adana, Ceyhan ve Osmaniye'deki okullarda tamamladı.
Gazi Eğitim Enstitüsü Sosyal Bilimler ve Anadolu Üniversitesi Tarih bölümlerini bitirdi. 1979'da İzmit'te öğretmenlik görevine başladı. 1983'te İstanbul'a atandı (Halkalı Taştepe Ortaokulu) . Öğretmenliğinin yanı sıra bir süre İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne devam etti. Doğuda bir köy okulu (Iğdır Taşburun) öğretmenliğine atanınca hukuk öğrenimini bıraktı. Yurdun çeşitli yerlerinde öğretmenlik yaptıktan sonra Ankara'ya demir attı. 2OO2 yılında Ankara Çankaya Lisesi tarih öğretmenliğinden emekli oldu.
İlk şiirleri Gerçek gazetesinde yayımlandı (1977) . İlk şiir kitabı Yeditepe Yayınları arasında çıktı (1984) .
1987'de bir grup genç ozanla birlikte Yeni Şiir dergisini çıkardı. 16 sayı yayımlanan bu dergiyi kapatarak ürünlerini 1990? da Ümit Sarıaslan'la birlikte çıkardıkları Anadolu Ekini dergisinde yayımlamaya başladı. Anadolu Ekini, Ocak 2001'e dek aralıklarla 40 sayı yayımlandı.
19 Ocak 1993'te Ankara Sanat Kurumu'nda adına bir toplantı düzenlendi. Bu toplantıda bir konuşma yapan şair Behçet Aysan, onun ' toplumcu ve lirik yapısına dikkat çekti.

Eserleri


A. Kadir Paksoy'un yayımlanmış yapıtları:

ŞİİR: Ayrılığın ve Ölümün Dışında, Güneş Batarken, Yenigün Aryası, Kadir Bey Tarihi, Usulca (Kıyı dergisi/Nabi Üçüncüoğlu Şiir Ödülü,1992) , Hacı Bektaş Destanı, Yaralı Temmuz (Sivas Kıyını) , Başak ve Asma (Ankara Güzellemesi, Ümit Sarıaslan ile birlikte) , İki Bulut Yardan Aşağı (Kocaeli Üniversitesi Akademik Şiir Ödülü, 1999) , Öte Beri (Behçet Aysan Şiir Ödülü / Övgüye Değer, 2000) , Tetik ve Kalem, Tan Ağrısı.

DÜZYAZI: Pireotu (yazılar) , Tarihin Talihsizliği (tarih öğretimi ve öneriler) , Dizelerden Denizlere (şiir duyumsama çalışmaları) , Anadolu Anadolu (gezi yazıları, Ümit Sarıaslan ile birlikte) .