Yıldırım Yıldıran Şiirleri - Şair Yıldır ...

Yıldırım Yıldıran

Sen gittin ya
Notaların boynu bükük
Besteler kırık dökük
Güfteler sensiz
Sazlar sessiz

Devamını Oku
Yıldırım Yıldıran

TDK sözlüğü lideri şöyle tanımlar,
1.Yönetimde gücü ve etkisi olan kimse,önder,şef
2.Bir partinin veya bir kuruluşun en üst düzeyde yönetimiyle görevli kimse(bence hatalı bir tanımdır birazdan açıklayacağım)
3.Bir yarışmada başta bulunan takım veya yarışmacı
Sevgili dostlarım mesleğim gereği(emekli subay) tam da lider olunması gereken pozisyonlarda bulundum ve öyle liderlik örnekleri yaşadım ki çoğunu burada anlatamayacağım.Yeri geldi lider olmaya çalıştım,yeri geldi kanundan ve yönetmeliklerden gelen gücümü kullandım ve yöneticilik yaptım ve şunu gördüm ki liderlik ve yöneticilik çok farklı durumlar.TDK tanımlarını yazımın girişinde verdim bence bu tanımlar lideri tanımlamaya çalışmakla birlikte yetersiz.Tanımdaki eksiklik coşku ve şevk yaratmak,insanlarda ve kitlelerde takip edilme arzusu uyandırmak özelliğinin tanımda olmamasıdır.Bir nevi hipnoz yaratmaktır yani.
Günlük yaşamımızda yapılan hatalardan biri de yönetici ve lider kavramlarının birbirinin yerine yanlış kullanılmasıdır.Kısaca her lider yöneticidir ama her yönetici lider olamaz.Bir yöneticinin atanma veya seçilmesi her zaman onu lider yapmayacaktır.Özellikle medyada lider kelimesi tamamen yanlış kullanılmaktadır,hatta terör örgütü başlarını bile lider yapmaktadır medya maalesef(tabi ki çoğunlukla bilgisizliktendir bu) .Bu kişiler olsa olsa terör örgütlerinin despot yöneticileridir ve bunlara bağlı kişiler şevk ve coşku için değil korku zoruyla bu bağlarını sürdürmektedir.Lider içten ve kendiliğinden takip edilmeli ve doğallık içinde sürmelidir bu takip örneğin Atatürk bu yönüyle doğal liderimizdir.

Devamını Oku
Yıldırım Yıldıran

Bidünya aşkla dolu bu dünya
Bidünya gözyaşıyla dolu
Bidünya kavgayla
Bidünya çileyle
Kimi sever aşkını
Kimi içer derdini

Devamını Oku
Yıldırım Yıldıran

Aşk; üç harfli dev bir cümle.Adına kitaplar,romanlar,şiirler,destanlar yazılan gizemli ve yakıcı bir duygu.Hangimiz aşık olmadı ki veya olmuyor halâ? Önce gözlerde başlar,kalbinizi çarptırır ve karın boşluğunuzda duyduğunuz bir kasırga gibidir o. Hepimiz az Kerem,çok Aslı,biraz Leyla,çokça Mecnun,kenarından köşesinden Romeo-Julyet değil miyiz çok zaman?
En güzel aşk hangisi derseniz sizinki derim düşünmeden, bir de güm diye aniden gelip yüreğinize oturan desem yanılmış olur muyum sizce? peki en çok hangi zamanlarda şiir yazdınız veya okudunuz bir hatırlayın bakalım dostlarım.
Tabii ki bir de vatan,millet,bayrak,hizmet aşkı ve Allah aşkı vardır ki onlar ayrı bir yazı konumuz olabilir.Bu aşklar insanı yüceltir ve ulvi amaçlara yöneltir.Ben bu yazımda iki insanın aşkını irdelemeye çalışacağım dostlarım. Yaşanası bir duygudur aşk,başımıza gelmesini istediğimiz tek kazadır belki değil mi ama? Sonunda hep mutlu olmasak da yaşamaya değer tek şeydir bence,o andaki yaşadıklarımız ömür boyu yeter bizlere. Bir de ayrılıklarla biten aşklar vardır ki kavurur yakar içimizi, belki bir ömür boyu ama belli etmeyiz veya edemeyiz çokça.
Bu arada günümüzde çokça moda olan bir gecelik aşklar vardır ki, konumuz dışındadır o. Karışık bir duygu aşk, tarihin başından beri tanımlanamadı bir türlü.Çok tanım yaptı insanoğlu ama bir türlü tam karşılığını bulamadı.Hiç aşık olmamış dostlarım haydi aşka,haydi aşık olmaya, bakın o zaman yaşam yedi rengini size nasıl da gösterecek(siyah ve beyazı da unutmayın ama) .Yazımı bir şiirimle bitiriyorum
'Dünyanın en kısa şiiri
Seni seviyorum'

Devamını Oku
Yıldırım Yıldıran

Hiç ait olmadığım bir yerde,
Ait olmadığım zamanlarda,
Ait olmadığım davranışlarda,
Hiç bir şeye ait olmadan yaşamak.
Yıllar yılı ne olduğumu ve ne olacağımı bilmeden,
Savrulmak oradan oraya bir yaprak gibi,

Devamını Oku
Yıldırım Yıldıran

Bana deniz doldur çocuk
İçine martı,balık,yosun
Ve mavi koy

Bana sevgi doldur kadın
İçine aşk,heyecan ve haz koy

Devamını Oku
Yıldırım Yıldıran

En güzel aşk ya hiç yaşanmamalı
Ya da sonlanmalı ayrılıkla
Ulaşılmaz olmalı
Tadı damağında kalmalı
Yarım kalmalı susuzluk gibi
Bir sızı bırakmalı kalbinde

Devamını Oku
Yıldırım Yıldıran

……
Yaş..
Yaşam…
Yaşamak…
Yaşamak istiyorum….
Yaşamak istiyorum anne,

Devamını Oku
Yıldırım Yıldıran

Gidiyormuşum
Nereye mi?
Ah bir bilsem
Ben de nereye gittiğimi
Adsız ülkelere
Bilinmez diyarlara

Devamını Oku
Yıldırım Yıldıran

Gözlerinde bir hüzün
Nedendir bilemem
Yüreğinde bir sızı
Nedendir bilemem

Nedendir gözlerinin yaşı

Devamını Oku