Fahri Terzi Antoloji.com

 • tatil

  05.10.2008 - 00:07

  Kayısı ballandı. Sallandı, islimlendi,patik yapıldı.Çuvallanarak pazarlara kadar geldi.Allah bereket versin, ucuz pahalı satılan satıldı.İhtiyaç fazlası depolandı.Malatyalının sabırla beklediği kayısı sezonu fuar finali ile sona erdi.İşten sonra dinlenmenin hak olduğu herkesin kabulü. Yanı başımızdaki günlük tatil beldelerini gezmek seyahat etmek dinlenmek bir nebze yorgunlukları çıkarabilir.Darende Somuncu Baba’da,Gürpınar’da,Gürün Gök pınar’da,Adıyaman Nemrut’ ta,Keban Çırçır ‘da,Elazığ Harput ta, Erzincan Kemaliye’ de, tercihe göre bir hafta sonu geçirmek hiç de kötü olmaz.Ta Avrupa’ dan kalkıp gelen turist hak etmişte, Malatyalı küçük bir geziyi niye hak etmesin?
  Gel gör ki; Ergenekon, iddianame,enflasyonun yüksek çıkması,KEY hesaplarında ki karmaşa,güneydoğumuzda yaşanan acı,Akdeniz bölgesinde ciğerlerimizi yakan orman yangınları,şehir terörü, güz masrafları,öğrenci masrafları…
  Burnumuzun dibinde yıllardır özgürlüğünü kaybetmiş Irak,Filistin.Acı çeken, patlayan bomba sesleri arsında bebeklerini uyutmaya çalışan analar, çoluk çocuğunun rızkını arayan babalar.Kerkük’ de Türkmenleri dışlamak isteyen uluslararası petrol kavgası…
  Şartlarımız zor da olsa onurlu ve ihtişamlı geçmişimizi ve sonrası bize bahşedilen güzellikleri görmezlikten gelmemeliyiz.Yaşadığımız coğrafya ne kadar zor da olsa,günümüzün lavrensleri aramıza her türlü nifak bombaları da atsa inanıyorum ki bizi mutlu,huzurlu ve aydınlık bir gelecek bekliyor,Ancak sıkıntılarımızın bir kısmını aşma aşamasında olmak, bizi gevşetebilir.Dimdik durarak barışa ve özgürlüğe sahip çıkmalıyız.Bu dört bir yanı güzellikler dolu ülkede barış ve kardeşlik içinde yaşamalıyız.Ülke sorunlarına duyarlı olmalıyız. Bu sorunlara duyarsız kalmak ortak aklı, paylaşmayı,ortak kültürü ihmal etmek, bize çok şey kaybettirebilir.Etnik,dinsel,kültürel farklılıkları zenginlik saymak, kucaklaşmak elzemdir.
  Aşsız işsiz kalabiliriz.Sıkıntılarımız olabilir.Ama çocuklarımızın rengarenk uçurtmalarını özgürlüğe uçurabilmeleri,allı duvaklı,davullu zurnalı,toy düğün kurabilmeleri daha müreffeh bir dünyaya doğacak torunlarımızı görebilmemiz adına el ele verip Türkiye’ nin kalkınıp yükselebilmesi için çalışmalı,çok çalışmalıyız.
  Kayısı bahçelerinin yanısıra okul bahçelerini de gelecek yıllara hazırlamalı insanlığı doyuracak ürünler üretmeliyiz.Boş zaman kavramını lügatimizden çıkarmalıyız.Nemelazımcı olmak yerine sorunlu taşın altına elimizi koymalı,yurdumuzu magazin programlarından, futbol takımlarından daha çok önemseyip sahiplenmeliyiz.
  Elbette, kayısı yorgunları kayısı tadında bir dinlenceyi hakketti.Kayısının gölgesinden bakıp ta göremediği yakın çevredeki güzellikleri görmelidir.Bu bölgenin nasibine düşen coğrafi ve tarihi güzellikleri bakanlardan çok görenler yaşar.Hele uzaklarda bir yerde gördün mü? diyenlere yok demenin ezikliği varya…Duyarlı insanımız dinlenirken düşünebilme fırsatı bulacak,ülkemizin gerçek gündemini ve gerçeğini görebilecektir. Görenlerden olmanız dileğiyle…

 • ramazan bayramı

  04.10.2008 - 23:31

  Işıyan günle günaydın.Dünyamızı ısıtan güneşle,yüreğimize sızan sevinçle, insanlığa merhaba.Merhaba! şekerlenmeye, büyüklerinin ellerini öpmeye koşan çocuklara, evlad-ı iyelini sabırsızlıkla gözleyen yaşlı çınarlara merhaba. Varlıklıdan uman fukaraya, muhtaçla varlığını bölüşen zengine merhaba.Sabrın, iradenin, imanın, dünyevi ödülü bayrama merhaba.Özlemlere, mutluluğa, huzura ve barışa merhaba.Ramazan bayramına merhaba.Sevgililere, kavuşamamışlara vuslat olsun bayramlar.Orucunu tutana, tutamayana, tutacaklara selam olsun.Bayramınız bayram olsun.
  Bayramlar, dini ve milli duyguların coştuğu, gelenek ve göreneklerin, inanç hamuruyla şekillenip, fırınlanarak yaşama geçirildiği, sevincin, hüznün hemhal olup kutlamalara dönüştüğü, kardeşliği, barışı, huzuru getirdiği güler yüzlü günlerdir.Kanlı besleme terörün her evden bir kurban aldığı şivan düşen ocaklardan ağıtların yükseldiği acılı günleri yaşasak ta, inancın, sabrın ve vatan sevgisinin bize yaşattığı bayramlar…
  Kör kurşunla devrilir avuçları kınalı,
  Cephelerde cilasun yurduna kurban olur.
  Ağlaşırlar yarenler yürekleri yanalı,
  Acılar çabuk biter ertesi bayram olur.
  Ramazan ayının hakkını vererek yaşayan insanların bayramı, bayram gibi geçer, gitmez.Ramazan o zatın diğer onbir ayını da etkiler.Ayınız, yılınız, hayatınız Ramazan ın bereket ve sabrıyla şekillenir.Bu şekillenme eşref-i mahlukat olan insanı, atiye abide bir şahsiyet, mutluluk okyanusuna yol alan bir gemi olarak hazırlar.
  Sunulmuş kainatta yaratılan insana,
  Onu bilmezse insan nefsine kurban olur.
  Şükreder yararlanır, tapınmazsa ihsana,
  Bu dünya arifedir ertesi bayram olur.
  Evlerde tatlı bir telaşla hazırlanılan bayrama; tatlılar, içecekler, şekerlemeler ile ağız tadı aranırken, gönüllere huzur, bedene sağlık ve afiyet, yüzlere tebessüm, keseye bereket, insanlığa barış ve kardeşlik,arkasından gelecek hidayet dilenir.Çünkü her Müslüman bilir ki; Allah katından bu günlerde dualar geri çevrilmez.Küskünler, dargınlar acıyı ve gözyaşını silip,kucaklaşır.Sevgiye kapı açarak hediyeleşir, barışırlar.Yatağa mahkum, çaresiz, kimsesiz, acıyla kıvranan hastaları ziyaret ederek,onların dertlerini paylaşır,acılarını hafifletirler.
  Mazlum milletler hatırlanır.Emperyalizmin kirli ve kanlı pençelerinden kurtulmaları ve şuurlanmaları için dualar edilir.Savaşın acısını yaşayan,bombaların ve silahların gölgesinde hüzünle bayramlaşan, ezilen, sömürülen, değerleri ayaklar altına alınan, açlık ve yoksullukla boğuşan mazlum milletlere Çanakkale ruhu vermesi için Allah’a yakarılır.Onlara ulaştırılacak zekat ve sadakalarla deniz feneri olunur.
  Nesli tükenmiş dua çiçekleri uman, toprağın bağrında yatan, kabirtaşları bile erimiş gariplerin bayramı gönderilen bir Yasin, bir Fatiha ile kutlanır.
  Kervancı konar göçer, yerinde kalır hancı,
  Gözyaşı çabuk yiter,ertesi bayram olur…
  Bayramı bayram gibi yaşayalım.Bayramlar sevinç günüdür.Sevinci paylaşıp bölüşelim, acıda olduğu gibi.Elem ve kederi bir yana bırakıp,mutluluk deryasına dalalım.Ramazan bayramını doya doya yaşayalım.Sevdiklerimizle, seveceklerimizle bayramlaşalım.Ülkemizin heryanı yeniden sevgi çiçekleri açsın. Edirne’den Hakkari’ye, Ardahan’dan Çanakkale’ye…Sayın Başbakanımızın önemle vurguladığı gibi tatil değil, bayram olsun bayramlar.Analarımızı bu bayramlarda yalnız bırakmayıp, özellikle ellerini öpmeye, başımızı dizlerine koyup dualarını almaya koşalım.Yarın çok geç olabilir. Muhakkak sıla-i rahim yapalım.Ecdadın kabrini ziyaret edip, Fatiha ve Yasin çiçekleri ekelim.
  Gönlünde vuslat yaşar,mutludur uçar aşık,

  Arife geçer gider,ertesi bayram olur.
  Kayabaşı’nda gırnataların hüseyni makamına, Hüseynik’te davullar eşlik etsin.Kernek’ten akan sular, Orduzu’ da meyve olsun.Gönlünüz huzur, mutluluk dolsun.Bu bayramlar ebed-i müddet bayramınız olsun.Ramazan bayramınız kutlu olsun.

Toplam 2 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR