Onur Akay Antoloji.com

Onur Akay Kimdir?
28 Nisan, 1977 yılında Ankara’da dünyaya gelen Onur AKAY ilk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. 1995 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Türk Mûsıkîsi Nazariyatı Bölümü’nü kazandı ve orada altı yıl hocaların hocası unvanı ile bilinen Süheyla ALTMIŞDÖRT’ün öğrencisi oldu. Ayrıca konservatuvar eğitimi süresince altı yıl Muazzam SEPETÇİOĞLU, Seha OKUŞ, İsmail Hakkı ÖZKAN, Alâeddin ADAY, Fatih SALGAR, Lale YÜZÜGÜLDÜ ve Ahmet ÖZDEN gibi dönemin büyük hocalarından faydalandı.
Konservatuvarda nazariyat hocası olan “Türk Mûsıkîsi Nazariyatı ve Usûlleri Kudüm Velveleleri” kitabının yazarı ve dönemin büyük nazariyatçısı İsmail Hakkı ÖZKAN’la, altı sene makamlar ve seyir tekniği üzerine uygulamalı çalışmalar yaptı.
Münir Nurettin SELÇUK ve Şefik GÜRMERİÇ’in yetiştirdiği dönemin büyük hocalarından ve İstanbul Üniversitesi İcra Heyeti Emekli Şef Yardımcısı Nevin İnam KARINDAŞ ise Onur AKAY’a ilk mûsıkî derslerini, özel öğrencisi olarak kendi evinde verdi ve nazariyat hocası Şefik GÜRMERİÇ’in ders notlarını ve seyir tekniğini, kendi geliştirdiği özel bir teknikle aktardı.
Şef Rıza RİT yönetimindeki İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Türk Mûsıkîsi İcra Heyeti’nde iki yıl stajyer sanatçı olarak görev yapan Onur AKAY’a, bir konser sonrası Rıza RİT, “Keşke dünyaya geç gelseydim de senin gibi bende konservatuvarda İsmail Hakkı ÖZKAN’ın öğrencisi olsaydım.” ifadelerini kullanmıştır.
Ayrıca AKAY, Etiler Huzurevi Türk Sanat Müziği Korosu’nu bir sezon çalıştırmış ve Semahat ÖZDENSES’in misafir sanatçı olarak katılımıyla verilen konserin şefliğini yapmıştır.
Daha sonra Haliç Üniversitesi Türk Mûsıkîsi Ses Eğitimi Bölümü’nü kazanan Onur AKAY, orada ise dönemin en büyük hocası Devlet Sanatçısı Prof. Dr. Alâeddin YAVAŞÇA’nın öğrencisi olmuştur. Münir Nurettin SELÇUK, Sadeddin AREL ve Suphi EZGİ’nin öğrencisi olan YAVAŞÇA’dan, büyük istifadeler sağlayarak icra kabiliyetini ve mûsıkî bilgisini geliştirmiş ve 2006 yılında okulun son döneminde ise Alâeddin YAVAŞÇA’nın bacağının kırılmasından dolayı, bir dönem boyunca derslere YAVAŞÇA’nın evinde devam etmiştir.
..

Devamını Oku
 • Işık German Ersoy
  Işık German Ersoy 28.04.2020 - 21:23

  Sanatçı ve Şair-Yazar arkadaşımız Sn. Onur Akay

  < DOĞUM GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN >

  - Ayrıca sizi bu saygın gruplarımızda görmek dileklerimizle esen kalın.

  * Antoloji Yetkili Şairleri * Evrensel Sanatçılar * Şarkı Sözü Yazarları *
  * Çağdaş Şairler * Antoloji Sitesi Üyeleri * Özgür Şair-Yazarlar *

 • Hüsamettin Sungur
  Hüsamettin Sungur 28.04.2020 - 07:14

  DOĞUM GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN
  Yüzünüzden gülücükler eksik olmasın

 • Işık German Ersoy
  Işık German Ersoy 28.04.2018 - 19:34

  Site arkadaşımız Sn. Onur Akay

  ** DOĞUM GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN...**

Toplam 8 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR