Esref Guzel Antoloji.com

BİR DOLARLIK ARKADAŞLIKLAR
İki zenci yolda giderler.Bir kuaför dükkanının camekanındaki bir yazı dikkatlerini
çeker.Yazıda şöyle der: '100 dolara ten beyazlaştırılır. 'Zencinin birinde 101 dolar,diğerinde 99 dolar var.99 doları olan,arkadaşına şöyle der: 'Bana 1 dolar ver de içeri gireyim. '101 doları olan ise şöyle der:'Sen dur,ben içeri gireyim.sonuç iyiyse sana 1 dolar veririm.' Tamam der 99 doları olan.101 doları olan içeri girer ve biraz sonra dışarı çıkar.Dışardaki arkadaşı onu hemen tanıyamaz.Çünkü tıpkı beyaz adam gibi olmuştur.99 doları olan,sabredemez ve içeri girmek için arkadaşından 1 doları ister. Beyazlaşan ve 101 doları olan kişi,onun yüzüne bile bakmadan:' GİT BAŞIMDAN PİS ZENCİ.' der.


Sallandı deryada yaşlı kaptan.
Yüzünde yılların, kederin izi...
..

Devamını Oku
  • Haydar Oral
    Haydar Oral 16.01.2007 - 16:09

    sizitebrik ediyorum bahtın aklın açık olsun çok güzel bir nükte bulmuşsun güzelde şiir anlatışın var.şiirle hiç işim olmaz diye düşünürdüm yanılmışım meğer.yazmzktan ziyade okumaktan büyük keyif alıyorum.mecazi şiirler daha çok ilgimi çekiyor.şunu anladım ki şiir denince çok yoruma açık bir konuşma ...

Toplam 1 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR


  • kürt müziği

    24.06.2005 - 13:13

    Kürt müziği Kürt milletinin yaşam damarıdır.Bu damardan binlerce yıl beslenmiştir Kürt Halkı.Kültür,yaşam tarzı,yaşanan coğrafya,ölümler,sevinçler,haykırışlar,susmalar,yaşanan coğrafyadaki deneyimler,ağıtlar,mücadeleler,göçler,ilişkiler,evlilikler vs. vs...Hangi müzük öyle değil ki? Türk Müziği,Alman Müziği,Hint,Japon...vs.Bunda mütabıkız.Ha eğer o müziği sevmiyorsak o dili bilmediğimizdendir.Anlayan neden seviyor o zaman? Sorun o dilin müziğindemidir? Yoksa dinlemekten ve anlamaya çalışmaktan aciz olan bizde mi? Ya önyargılara ne demeli? Yok bilmem Kürt bir komşumuz vardı.Dayıları dağa çıktı.Bu yüzden Kürtçe Müziği sevmem.Yahut Yunanlılar ezelden bize düşmandır.Bu yüzden müziklerini sevmem.Bunlar acizliğimiz ve gururumuzun bizi yanıltmasıdır.Konu müzikse sadece müzik tartışılır.Siyasi ise siyaset,farklılıksa farklılıklar tartışılır.İş hakaret derecesine varıyorsa durup kendimize sormamız lazım:'GERÇEKTEN ÖYLE Mİ?

Toplam 1 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR