Kemal Kabcık Antoloji.com

 • 3rd3m
  3rd3m 28.07.2005 - 16:02

  “YOK OLMAYI” Yıldız TİLBE’den öğrendim...

Toplam 1 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR


 • fikrimin ince gülü

  10.09.2004 - 18:59

  ...........B A Ş A R I İ Ç İ N Z A M A N A K I P G İ T M E D E
  ............................................YOLA KOYULURDU.....................
  ................................................DOĞRULTUDA.........................
  ...................................................KOŞTUĞU............................
  .....................................................SABAH...............................
  .......................................................HER..................................
  .........................................................O....................................
  .......................................................HER..................................
  .....................................................AKŞAM...............................
  ...................................................KOŞTUĞU.............................
  ................................................DOĞRULTUDA..........................
  ............................................YOLA KOYULURDU.......................
  AKIP GİDEN ZAMANI GERİ ÇEVİRMEK İSE MÜMKÜN DEĞİL
  ..............................................V E S T E L.......................
  ....................................................ZORLU A.Ş............................

  'O' kelimesinden sonra; yukarıya doğru sıra ile kelimeler okunursa; 'O HER SABAH KOŞTUĞU DOĞRULTUDA YOLA KOYULURDU' Bu cümle; sabahtan başlayan mücadelemizin farkındalığını bize yaşatır. Yani; akıp giden zaman içinde kişi ne yaptı, onu düşünmeli. Kişinin kendisini yargılaması ile; yapabildiklerinin bir fazlasını yapabileceği gerçeği ile yüzleşir. Akıp giden zamandan arta kalan; pişmanlıklarımız olmamalı ve zamanı etkili kullanmasını öğrenebilmeliyiz. Yukadıdaki reklamda; AKŞAM İÇİN YAPILABİLCEK OLAN SANIRIM; KİŞİNİN KENDİSİNİ YARGILAMASIDIR. YANİ; KİŞİ, AKŞAM OLUNCA YAPTIKLARININ MUHASEBESİNİ YAPABİLMELİ Kİ; BULMUŞ OLDUĞU KUSURLARINI DÜZELTİP, BİR SONRAKİ ÇALIŞMA GÜNÜNDE DAHA VERİMLİ OLABİLSİN.

  BENDE KENDİMİ YARGILIYORUM. VE DAHA FAZLASINI YAPMAK MÜMKÜN İKEN, BAZI KONULARDA PASİF KALDIĞIMI GÖZLEMLEYEBİLİYORUM...

  SEVGİLERLE...
  Kemal KABCIK

 • fikrimin ince gülü

  07.09.2004 - 16:34

  PARADİGMA: ALGI VE DÜŞÜNCEYE YÖN VEREN HARİTA
  (-006-)

  Bir elmanın yüreğinde gizlenen tohum, görülmez bir elma bahçesidir. Ama tohum bir kayaya rast gelirse, ondan hiçbir şey çıkmaz.
  HALİL CİBRAN
  Konu Başlığı: İnsan, Muhteşem Bir Potansiyeldir.
  Kitap Adı: Keşke’siz Bir Yaşam İçin İLETİŞİM DONANIMLARI Sayfa: 19
  Kitap Yazarı: Doğan CÜCELOĞLU

  GEL SENİNLE RESİM YAPALIM

  Gel seninle resim yapalım
  Bir yüz çizelim ince,
  Küçük nezleli bir burun
  Ve gözler zeytin iriliğinde.

  Sonra bir gelincik, ince bir boyun,
  Soyulmuş bademden daha ak bir ten,
  ..........
  ..........
  CAHİT KÜLEBİ

  ETKİ ÇEMBERİ: Kişi isterse doğrudan ya da dolaylı olarak etkileyebileceği olayların tümü. Kendini adama ve söz vermeler kişinin etki çemberinin iki önemli öğesidir. Bireyin kendi kendine ya da başkalarına verdiği sözlerin niteliği ve niceliği, onun girişimci tutumu ne kadar benimseyip benimsemediğinin belirtileridir.
  Konu Başlığı: Temel Kavramların Tanımı
  Kitap Adı: İYİ DÜŞÜN DOĞRU KARAR VER Sayfa:: 332
  Kitap Yazarı: Doğan CÜCELOĞLU

 • fikrimin ince gülü

  07.09.2004 - 16:22

  PARADİGMA: ALGI VE DÜŞÜNCEYE YÖN VEREN HARİTA
  (-005-)

  CAN DOSTUMA

  Sabah tanyeri ağarmaz
  Anlamlı idealin yoksa
  Günbatımı insana huzur vermez
  Yanında dostun olmayınca
  Kemal KABCIK

  YAŞAMAK DİRENMEKTİR
  (-001-)

  Takvim yaprakları zemheri ayının ortasını gösteriyor, yaşanılan şiddetli soğuk mevsim normallerinin altında seyrediyordu. Serçeler, kar altında kalan kaldırımlarda; börtü-böcek aramaktan vazgeçmiş; pencere denizliklerinde bulunan, ekmek dolabı kapısı önlerinde bulunan, kendilerine sunulan sevgiyi aralarında kıyasıya mücadele ederek, telaşlı çırpınışlar içinde karınlarını doyuruyorlardı. Sevgi dolu bakışları üzerine çeken serçeler, çocukların ilgisini çekiyor ve çocuklar pencere denizliklerinde, bakkalların ekmek dolabı kapısı önlerinde çırpınan telaşlı paylaşımlara, ellerinde yuvarlayıp hazırladıkları kartoplarını fırlatıyorlardı. Serçeler, panik içinde kaçıyor ve açlığa dayanamayan minik yürekler, telaş ve tedirginlik içinde, tekrar eski yerlerini, ekmek dolabı ve pencere denizliklerinde yerlerini alıyorlardı.

  Soğuk ve fırtına bir olmuş, serçeleri iyicene açlığa terk etmişti. Ortalıklarda ayak üstü bir şeyler atıştıranlar; kapalı bir yer bulup, çay eşliğinde simit ve poğaçalarını yiyorlardı. Kimi insanlar mevsim normallerinin altında seyreden havaya aldırmadan, sevdiği ile el-ele tutuşarak, aşk ateşi ile ısınmak için mücadele ediyorlardı. Kimi zaman birbirlerine iyicene sokulup, birbirlerinin göğüslerine başlarını gömüp, kalp atışlarının sesini duymak istiyorlardı sanki. Sokak, yalnız kalan insanlara dar gelmişti sanki; hızlı adımlarla bir yerlere yetişme telaşı içindeler. Bazı insanlar, duraklarda otobüsü, durağın en kuytu yerinde bekliyor. Geciken otobüs ile, isyan dolu bakışlarla saatlere bakılıyor ve ardından, umut ile, otobüsün geliş istikametine sert bir bakış atılarak, gözlerden ateş püskürtülüyordu. Yol kar altında kalmış ve gece yaşanan dondurucu soğuğa tuzlanan yol direnç gösteremeyerek, buzlanmıştı. Zincir, takoz ve çekme halatı fayda getirmiyor ve halk otobüslerinin yaşadığı gecikmelerin bir benzerini, yola düşmüş her otomobil sahibi yaşamak zorunda kalıyordu.

  Bir ara, kulağıma gelen seslere irkildim ve çaktırmadan dinlemeye aldım kendimi. Söylenilen ve saf edilen kelimeler ilginçti. İstemeyerekte olsa kulak misafiri oldum ve gizliden gizliye her çıkan kelimeyi duymak için kıyasıya mücadele etmeye başladım. Fırtına kimi zaman ters esiyor; sesi kulağıma kadar ulaştıramıyordu. Biraz daha yaklaşıp, onlar gibi otobüs beklemeye başladım. Bu sayede bende konuşulanları duyma fırsatını yakalayabilmiştim:

  BİRİNCİ ADAM: Arkadaşlar! .. Teklif var ısrar yok! .. Bir çay bahçesine gidip; oturup çay içmeye ne dersiniz? .. Hem bu zemheri ayazında biraz olsun içimiz ısınmış olur.. Ha.. ne dersiniz? ..
  İKİNCİ ADAM: Valla Ahmet, Aygül’e sormak gerek.. O da kabul ederse; elbette birlikte bir çay içebiliriz. Benim için bir sakıncası yok.
  KADIN: Arkadaşlar, eve gidip, sıcak bir ortamda çay içmeyi tercih ederim. Bu zemheri ayazında çay bahçesi muhabbeti de ne demek oluyor? ..
  BİRİNCİ ADAM: Aygül bizi yanlış anlama, elbette ki çay bahçesinde ayazda oturacak değiliz. Çay içmek için elbette sıcak bir ortam arayacağız. Zemheri ayazında titremelerle sarsılan bedenimizle elbette ki çay içemeyiz. Benimkisi, lafın gelişi bir teklifti.
  İKİNCİ ADAM: Ahmet. Bence teklifi yapmadan önce düşünebilmeliydin ve bize sıcak bir teklif ile dostluğu ve arkadaşlığı yaşatabilmeliydin. Öyle bir teklifte bulundun ki sorma. Zaten titremelerle sarsıntılar geçiren bedenimiz iflas etmiş durumda. Bence sen bir pastanede sıcak bir salep içmeye ne dersiniz, diyebilirdin.
  BİRİNCİ ADAM: Arkadaşlar! .. Birbirimizi yargılayıp, hatalarımızı yüzümüze vurmaktansa çözüm üretebilmeliyiz. Benimkisi, aklıma gelen ilk şeyi söylemekti. Elbette ki daha mantıklı konuşan ve mantıklı teklifte bulunanın teklifi değerlendirilmeye alınacak ve biz üç kişi, dostluk ve arkadaşlık duyguları ile zamanımızı faydalı olabilecek şekilde geçireceğiz. Vakit, pastanede salep içmeyle de geçer, kahvehane de çay içmekle de geçer. Bence, vakti öldürüp, kendimizi tüketmemeliyiz. Vaktimizi çay ve salep içerek değerlendireceğimizi sanmayın. Bence, sıcak bir ortamda, yudumlanan çay veya salep ile birlikte, arkadaşlık adına güzellikleri yaşayabilmeliyiz.
  KADIN: Bak bu sıcak bir teklifti. İnsanın içini ısıttı çabucacık. Bence, Yusuf’un yanına gidelim ve onu da yanımıza alıp soluğu bir pastanede alalım ve sıcacık saleplerimizi koyu bir muhabbet ortamında yudumlayalım.
  BİRİNCİ ADAM: Yusuf çalışıyor. Bizim gibi avare değil. Yusuf istese de gelemez; para kazanmaya mecburiyeti var. Bu günlerde üstelik fazla mesaiye kalıyormuş. Çok paraya ihtiyacı var. Sevdiği eşi için sürpriz yapma merakı ile kredi kartına fazla yüklenmiş ve şimdi o kara kara düşüncemede; ne olacak benim durumum, diye acı acı düşünerek, çözüm üretmeye çalışıyormuş.
  İKİNCİ ADAM: Valla abi, “seviyorum” diye sevgili adına kesenin ağzını açarken dikkat etmeli. Sevgi, illaki maddi imkan sağlama yolu ile olmuyor ki. Yusuf, kredi kartına fazla yüklenmekle, sadece kendini değil, bizi de kara kara düşündürüyor. Züleyha, aslında pekte maddiyata, hediyeye önem veren değil aslında. Ama Yusuf ne yapıyor, her akşam eve bir demet çiçekle geliyormuş. Yusuf’un aldığı aylık ne ki?
  KADIN: Öyle demeğin arkadaşlar! .. Bir kadın devamlı olarak sevildiğini bilmek ister. Bir kadının karşısına hergün çiçekle çıkmak büyük bir inceliktir aslında. Fakat, Yusuf biraz abartıya kaçıyor gibi, taşıyabileceği en büyük çiçek demeti ile Züleyha’nın karşısına çıkıyor. Sanki, çiçek demetinin büyüklüğü, Züleyha’ya duyduğu sevginin ölçüsünü belirleyecekmiş gibi. Bence Yusuf’u ikna edip; tek bir karanfil ya da tek bir gül ile Züleyha’nın karşısına çıkmasını sağlayabilmeliyiz. Dostluğumuzun ve arkadaşlığımızın anlamı bu günlerde belli olacak. Yusuf’un borcunu bir şekilde elbirliği ile ödeyip, bir daha Yusuf’a aşırı harcama yapmamayı öğretebilmeliyiz bence.
  BİRİNCİ ADAM: Sadece çiçekle kalsa iyi ya. Yusuf bir güzellik gördüğü zaman, illaki Züleyha’yı düşündüğünü belli edecek. Hemen hoş ve güzel olan eşyayı kredi kartıyla alıp geçiveriyor. Kredi kartını rast gele kullanması sebebiyle, sevgisinin büyüklüğünü göstermek istemesi sebebiyle şimdi fazla mesaiye kalır oldu.
  İKİNCİ ADAM: Arkadaşlar! .. Böyle hassas konuları ince ayrıntıları ile düşünebilmek için kapalı bir ortam bulmalıyız. Çünkü, şu an donmak üzereyim ve sizin konuşmanızın sonu gelecek gibi değil. Çabuk pastaneye gidelim ve çay veya saleplerimizi yudumlayalım. Eğer biraz daha yolun ortasında konuşmaya devam edersek; yol üstünde buz keseceğiz ve çay veya salebi rüyamızda bile görmemiz mümkün olmayacak.
  KADIN: Gerçekten lafa daldık ve yol üstü muhabbeti de uzadı da uzadı.
  BİRİNCİ ADAM: Evet arkadaşlar. Konuşmayı bırakıp bir an evveli kendimizi pastaneye atmalıyız. Hava iyicene soğudu. Sıcak bir salep şimdi daha bir tatlı olur.
  İKİNCİ ADAM: Arkadaşlar. Sıcak bir salebin ne kadar iyi olacağı konusunda durup yorum yapmaktansa, hafiften yürüyüşe geçelim ve pastanenin yolunu ağır ağır olsa da alalım. Çay, salep, Yusuf, Züleyha derken şimdi orta yerde donup kalacağız ha.
  BİRİNCİ ADAM: Evet arkadaşlar. Hem yürüyelim hem sohbetimize devam edelim. Yol boyu konuşurken Yusuf’un kredi kartı çıkmazına da bir çözüm yolu bulabilmeliyiz.
  KADIN: Bence de öyle. Gerçekten hava iyice soğumaya başladı.
  İKİNCİ ADAM: Hava bence aynı. 2 saattir yolun orasında durmuş konuşuyoruz. Hareketsizliğimizden kaynaklanan bir ısı kaybı var bedenlerimizde ve bize hava soğudu gibi geliyor. Çabuk yürüyelim ve bir an evveli saleplerimizi içip ısınalım artık.
  BİRİNCİ ADAM: Arkadaşlar müsaadenizle bakkaldan bir sigara alıp geleyim, sigaram kalmamışta.
  İKİNCİ ADAM: Çabuk ol Ahmet. Soğukta bekleyecek halim kalmadı.
  KADIN: Yol üstünde bir bakkaldan alırdın sigarayı Ahmet.
  BİRİNCİ ADAM: Yol üstünde bir bakkaldan sigara alırsam, salep içmeye paramız yetmeyebilir. Ben mahalle bakkalımızdan veresiye bir sigara alıp gelivereyim.
  İKİNCİ ADAM: Vallaha 2 saat oldu, ne bir çay içebildik, ne de bir salep.. Ne de bir paket sigara alabildik. Yapalım, içelim, alıp gelelim, diyoruz ama, yapabildiğimiz bir şey yok; yol ortasında ağaç olmaktan başka.
  KADIN: Meraklanma Seçkin. Ahmet şimdi bir koşu sigarasını alır gelir ve salep içmeye pastaneye gideriz. Paramız yetmeyecek gibi ise, çay içiveririz. Bence mühim olan çay veya salep değil, arkadaşça paylaşılan koyu bir muhabbetin mutluluğudur.
  İKİNCİ ADAM: Valla Aygül, koyu bir muhabbet yerine, şu an sıcak bir ortama ihtiyacım var. Üşüdüm ve biz hala işin muhabbetindeyiz yol ortasında.
  BİRİNCİ ADAM: Şikayetçiliği bırak Seçkin. Üşümekte güzel. Şu yaşanan arkadaşlığa bir baksana. 2 saat oldu, daha bulunduğumuz noktayı terk edemedik. Niye? . Çünkü, Yusuf ile Züleyha adına düşündük; çözüm üretebilme adına. Kendi derdimizi unuttuk. Oysa biraz daha dikilip muhabbet etsek, kim bilir belki de zatürree olacağız. Arkadaşlık, kendini unutmak değil mi ki? .. Birbirimiz adına düşünüp, yaşanılan zorlukları beraberce göğüslemek iyi bir şey değil mi? .. Arkadaşlık kolay mı; birbirimizi anlamalı ve birbirimiz adına bazı riskleri göze alabilmeliyiz..
  Kemal KABCIK

  KAYBET/KAZAN PARADİGMASI: Bu tutumu kabul edenler, kendilerinin başarılı olacaklarını beklemezler, ancak başkalarının memnun ederek yaşayabileceklerine inanırlar. Tamamen, “benim beklediğim bir şey yok, senin istediğin gibi olsun, yeter ki bana düşman kesilme,” anlayışını benimserler. Sürekli “iyi insan” olma çabası içindedirler.
  Konu Başlığı: Temel Kavramların Tanımı
  Kitap Adı: İYİ DÜŞÜN DOĞRU KARAR VER Sayfa:: 333
  Kitap Yazarı: Doğan CÜCELOĞLU)

Toplam 19 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR