İsmail Tekin Antoloji.com

Olgun başak misali olmalı insan. Bağlanmalı ana damarlarıyla hayata. Bu hayat benim, ben varım demeli. Görmeli vazgeçilmez kuralı doğaya bakarak. Kavramalı gerçeğini yaşamın. Kulak vermeli atalarına. Duymalı “Olgun başak, başını öne eğer” öğüdünü. Olgunlaşmalı. Uygulamalı başağın yaptığını. Güneş, toprak, hava, su ile harmanlanmalı. Bilmeli birlikteliğin gücünü, sezmeli bereketini. O bereketi, yarattığı altın mucizeyi, sunmalı insanlığa gani gani.

Ayçiçeği gibi olmalı insan. Karanlıktan korumalı masum yüzünü. Saklamalı şafağa kadar gerçeğini, özünü. Yılmamalı o uzun zifiri karanlıktan. Nasıl olsa doğacak güneş demeli, nasıl olsa doğacak. Ulaşınca mutlu sona, dönmeli sevdasına şafakta. Olgunlaştırmalı çekirdeğini. Karanlıktan koruduğu o güzelim çekirdeğini, güneşte olgunlaştırmalı. Terk edemediği sevdasını beslemeli, büyütmeli. Özgürce sunabilmeli özünü nesline.

“ Dağlarından yağ, ovalarından bal akan” memleketim demiş usta. Duymalı bu sesi, ulaşmalı ona insan. Sevdalanmalı usta gibi, yağ akan dağlarına, bal akan ovalarına. ”Bu memleket bizim”, demeli, “ benim” demeli. Özgürce, korkusuzca yaşamalı havasını, suyunu toprağının. “Bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine” yaşamalı. Arılar gibi çalışkan ve örgütlü, karıncalar gibi sabırlı ve sonuç alıcı olmalı…

İsmail Tekin
..

Devamını Oku
 • Mustafa Bay
  Mustafa Bay 19.05.2020 - 10:29

  Türk'ün bağımsızlık ateşinin yakıldığı, direncin, iradenin ve yeniden dirilişin bayramı olan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramınızı en içten dileklerimle kutlar, değerli şahsınızı sevgiyle, saygıyla selamlarım..

 • Işık German Ersoy
  Işık German Ersoy 07.10.2019 - 20:29

  Gruplar arkadaşımız Sn. İsmail Tekin

  < DOĞUM GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN >

  * Evrensel Sanatçılar * Antoloji Yetkili Şairleri *

 • Işık German Ersoy
  Işık German Ersoy 07.10.2018 - 21:21

  Gruplar arkadaşımız Sn. İsmail Tekin

  ** DOĞUM GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN...**

  * Antoloji Yetkili Şairleri - Evrensel Sanatçılar Birliği *

Toplam 107 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR


 • Nefes

  Cavidan Tümerkan

  10.12.2019 - 11:15

  Kısa, net ve oldukça etkili bir şiir. Kutluyorum.

 • Öğretmenim

  Ahmet Selçuk İlkan

  24.11.2019 - 06:33

  " EĞİTİM ile GERÇEK, bir araya gelemiyor." diyor şair. Çok doğru. Teşekkür ediyorum şairimize bu güzel şiiri için.

 • Zindanı Taştan Oyarlar

  Bedri Rahmi Eyüboğlu

  05.11.2019 - 11:51

  Bu kadar kahpeliklerin arasında, yiğitlerine sahip çıkanlara selam olsun. Selam olsun bu şiiri yazana. Selam olsun bu şiirin yazılmasına sebeb olana. İkisine de sonsuz saygılar.

Toplam 1355 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR