İsmail Kara Karozan Antoloji.com

1944’de Kastamonu-Araç ilçesi Akıncılar köyünde doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokulu Araç’ta, liseyi Ankara Maliye Okulu’nda bitirerek Ankara Defterdarlığı’nda memuriyete başladı. Vergiler İtiraz Komisyonu Şefliği ve Vergi Denetmenliği yaptı. 1973-1974 yıllarında fiili askerlik görevini yaparak Muğla’da Vergi Denetmenliği’ne atandı. Yozgat Defterdarlığı’nda aynı görevi yürütürken 1979 yılında istifa etti. Serbest muhasebeci, mali işler kontrolörü gibi çalışmalardan sonra 1992 de emekli oldu. Evli ve dört çocuk babasıdır.
Ozanlar Vakfı, Kemalist Atılım Birliği, Çocuk Edebiyatçıları Birliği gibi pek çok sivil toplum kuruluşunda yöneticilik ve başkanlık yapmış olan şair halen bu kuruluşlardan bazılarında faaliyetlerine devam etmekte olup, İLESAM Yönetim Kurulu üyeliği ve bir süre de başkanlı-ğında bulundu.
İlkokul sıralarında iken şiir yazmaya başlayan Kara’nın şiirleri ilk yıllarda duvar gazetelerinde yayınlandı. Basında ilk şiiri 1965 de Ilgaz Sanat Dergisi’nde yer aldı.

Şiir ve denemelerinde milli konuları ustalıkla işlemiştir. Mizaha denemeleri Tufan Baba’nın* telkinleri ve teşviki ile Yalaka Dergisi’ni çıkarmasıyla yayınlanmaya başlamış. 90’lı yıllarda çıkardığı ve “En ciddi mizah dergisi” dediği, tamamen doğru Türkçe ile ve argo kelime kullanmadan, bel altına vurmadan hazırladığı dergisini çeşitli imkânsızlıklar nedeniyle ancak bir yıl kadar çıkarabilmiştir.
1968’de BİRİNCİ DEMET, 1976’da ÖĞRETMENİM, 1998’de 50 DEN SONRA AŞK BAŞKADIR adlı şiir kitapları yayınlandı. 2000’de GÖNÜL BAĞIM KASTAMONU adlı kitabında memleketiyle ilgili yazdığı şiir ve yazılarından bazılarını bir araya getirdi.

..

Devamını Oku
 • Ali Recep Güçlüler
  Ali Recep Güçlüler 18.02.2015 - 11:49

  .....Sağlık başarı ve esenlik dolu,
  .....Daha nice güzel yıllar,
  .....DOĞUM GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN.....

 • Bilal Özcan
  Bilal Özcan 18.02.2014 - 09:41

  Doğum Gününüzü Can-ı Gönülden Kutlar sağlık,sıhhat, huzur ve mutluluk dolu nice nice yıllar dilerim.
  Sevgi, Saygı ve Muhabbetle

 • Sinan Karakaş
  Sinan Karakaş 18.02.2010 - 13:27

  Değerli arkadaşım, bu gün sizin doğum gününüz,iyi ki doğmuş ve iyiki sevenleriniz olmuş ve siz sevenlerinizi mutlu kılmışsınız.Selam ve Saygılarımla

  Doğum Günü

  D oğduğunda bilmezdin dünyada misafirsin
  O ysa nadir bulunan değerli bir safirsin
  G eçmiş günlere göre bu gün daha mahirsin
  U ...

Toplam 4 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR


Toplam 12 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR
 • insanlar

  01.12.2008 - 10:37

  İnsan, dünyanın en önemli varlığı...Ne var ki,çoğu insan kutsiyetini bilmiyor. 'Ben neyim? ' diye kendini sorgulamıyor.
  Eğer bu herkesce yapılsaydı, bugün dünyada kötülükten hiç
  bir eser, kalmazdı. Hapisaneler dolmaz,savaşlar yaşanmazdı.
  İsmail KARA

Toplam 1 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR