Zeren Cangert Antoloji.com

Yıllar yılı insanımızın cahil ve görgüsüz bırakılışından,gençliğin insafsızca ihmal edilişinden utanabilseydik!

 • Asya Gül
  Asya Gül 19.12.2008 - 22:46

  selam isminizi heyderbaba metninden mi esinlediniz yoksa heyderbabanın başka anlamı var mı.yanılmıyosam heyderbaba azerbeycanda bir dağın adıydı.sadece merak ettim :-)

Toplam 1 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR


 • deli dumrul

  01.04.2006 - 17:39

  Çok uzun asırlar önce ak sakallı nur yüzlü bilgin, Dede Korkut zamanında, Asmalı konağın asması koruk bile vermez iken. Oğuz boylarında yaşayan Deli Dumrul adında civanmert bir deli kanlı varmış.

  Bu Deli Dumrul kuru bir çayın üzerine bir köprü yapmış geçenden 33 akçe geçmeyenden döve döve 40 akçe alıyor. Hele Çekil len yol kesen hanımı burası diyenleri gebertiyor haraç kesmeye devam ediyormuş. Yapma etme demişler alttan su bile akmıyor bu köprüde neyin nesi Fatih Sultan Mehmet bile köprüsünden geçmeyenden para almıyor. Dedilerse de Dumrulun karşısında kırım iti gibi titriyorlarmış. Derken akabinde ve detayında Deli Dumrul bu köprünün yakınında bir yiğidin canını aldığı için Azrail’e meydan okumuş. Bak sen şu işe ulan sen kim Azrail’e meydan okumak kim. Hem sen okumayı biliyor musun terbiyesiz herif,cahil herif önce deri üzerine yazmasını öğren. Zaten Amel defteri kabarık olan Dumrulun meydan okuması, Allahın hoşuna gitmemiş tabi. Allah: Bak bre deliye benim birliğimi bilmez, şükretmez. Azrail Git o delinin gözüne görün benzini sarart,canını hırlat al demiş. Azrail Deli Dumrula görünmüş “Canını almaya geldim”.demiş Deli Deli küpeli Dumrul dururmu çekmiş armut soyduğu, karpuz kestiği kılıcını, Alacaksa canımı Allah alsın. Azrail ben emir kuluyum bu konu beni aşar var git Allaha yalvar bu iş bizi bozmasın. Bu konuşmalar Allahın hoşuna gitmiş Dumrula canına karşılık can bul seni bağışlayayım demiş Deli dumrul çok sevinmiş Deli danalar gibi Babasının Anasının yolunu tutmuş. Anam Anam Güzel anam çilekeş anam senki bana canından can verdin,bana yardım et benim yerime ölür müsün? Anası: Anan kurban sana,canımı verirdim ama baban kızar hem çamaşırları kim yoyacak çamaşır makinası icat oldumu ki oğul baban tembel adamdır yapmaz şimdi var git babana söyle yıkayacaksa verem. Dumrul babasına döner Babam babam sen ne dersin bu işe bak makine icat olsun ben sana 2600 devirlisini alacam. Babası ne verecez lan vere vere bir şey kalmadı tam emekli olduk. Hem aldığımız çadırın taksidi var onları kim ödeyecek. Sen Boynuz kredi kartına ne kadar borcum var biliyon mu? .Hazır nemalarıda alacaz Tayyip in sözü var. Ananla Asmalı konak turuna katılacaz, bunumu layık gördün bize der. Dumrul çaresiz öleceğini anlar veda için bir kutu madlen çikolata alır karısı ve çocuklarının yanlarına gider karısına durumu anlatır. Ve derki: en güzel çok güzel yüzüne bakmağa doyamadığım bir kadınsın,gönlün kime isterse ona var çocuklarımı öksüz koma. Karısı göz yaşları içinde: benim canım senin canına kurban olsun.Yiğidim senin yerine benim canımı alsınlar beni sensiz çocuklarımı babasız komasınlar Der. Bu arada bu konuşmalar Allaha hoş gelmiş sevenleri ayırmak işine gelmemiştir,

  Azrail e var git babasının canını al ömrünü de Dumrulun ömrüne kat demiş. Azrail Dumrul ile karısına yüz kırk yıl ömür vermiş. Gökten üç elma düşe biri Deli Dumrula Biri anlatana biride püre yapılıp dinleyenlere dağıtıla. Malum her kese yetmeyebilir.

  Heyderbaba'dan - www.haberanaliz.net

Toplam 1 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR