Erdal Güler Antoloji.com

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

 • Işık German Ersoy
  Işık German Ersoy 14.08.2015 - 20:34

  Şair arkadaşımız Bay Erdal Güler

  ** DOĞUM GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN...**

  Dr.Jivago - Işık German Ersoy

 • İrem Altaş
  İrem Altaş 14.08.2015 - 02:18

  Nice mutlu yıllar dilerim sizi ŞAİRLER DÜNYASI isimli grubumuza ve - ANTOLOJİ ŞAİR KALPLER adlı gruplarımıza davet ediyorum iki grubunda link adresleri aşağıdadır gelirseniz çok sevinirim. Sevgilerimle
  NOT: Şairler Dünyası Grubu İçin: Bu linki girerekte ulaşabilirsiniz http://gruplar.antoloji.com/ ...

Toplam 2 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR


 • -Son veda-

  Hacer Yurdakul

  13.04.2009 - 16:49

  Ayrılık, veda ve acı hepsi bir arada aynı zamanda gerçek duygular içeriyor. tebrik ederim güzel ve çok anlamlı bir şiir...

Toplam 1 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR
 • SİVAS ZARA GÖHERTAŞ KÖYÜ

  18.01.2010 - 16:38

  Gühertaş Köyü
  Sivas ili Zara ilçesi'ne bağli Gühertaş il merkezine 100 kilometre, ilçe merkezine ise 40 kilometre uzaklıktadir. ilçe merkezi Zara'nin kuzeyinde, Serefiye Beldesi'nin ise kuzeybatısında yer almaktadir. Coğrafi konumu itibari ile, bir Orta Anadolu ili olan Sivas'tan çok, Karadeniz Bölgesi'nin dağ arkasi iklim ve bitki ortüsü ozelliğine sahiptir. Bunda da Karadeniz'in nemli ve yagışlı ikliminin Yeşilırmak Vadisi yolu ile iç kesimlere sokulmasının etkisi büyüktür.

  Koyün çevresi çam, gürgen, dağ kavaği, ahlat, yabani fındık, meşe, yaban gulü gibi ağaçlardan oluşan orman ve fundalıklarla kaplıdir. Koyün adı Gühertas (Gevhertaş-Göhertaş) incitaş mercantaş anlamına gelmektedir. Serefiye bölgesinde Türkmen boyları tarafından kurulan tek köy özelliğine sahip olduğu gibi, Cumhuriyet Döneminde de bölgede ismi değişmeyen ender köylerimizden biridir.

  1985 nüfus sayımına gore 653 olan nüfus 1997 nüfus sayiminda 221'e dusmüstür. l970'li yıllarda 150 hane olan köyde bugün 50 hane yaşamaktadir. Ekonomik nedenlerle İstanbul'a ve yurtdışına sürekli göç vermiştir. Bugün İstanbul'da 500 hane yaşamaktadir.

  Coğrafi konumu itibari ile Şerefiye bölgesinde en geniş araziye sahip olan Gühertas 'in ana geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Tarım ürünleri arasında arpa ve buğday gelmektedir. 1980 li yulların başına kadar patates üretimi de ön planda iken bugün dışarıdan satın alınmaktadır. Küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık Gühertaş' da yaygıni ken 1970 li yılların başında ormanlara zarar veriyor gerekçesi ile karakeçi kaldırılmıştır. 1990'lı yıllarda ise koyunculuk kalkmıştır. Son birkaç yıldır devlet desteği ile koyunculuğu üç aile yeniden başlatmışlardır. Yine son yıllarda besi hayvancılığı ve arıcılık Gühertaş ekonomisinde önemli bir gelişme olarak görülmektedir. Sosyo-ekonomik nedenlerle 1950 li yıllardan itibaren Gühertaş, insanı sonbaharda çalışmak üzere İstanbul'un yolunu tutar, bahar aylarında ise yeniden köye dönerek tarım ve hayvancılık işlerini sürdürürdü. İstanbul'da 6 ayda kazandığını köyde yer ya da tarla, çayir, bostan alarak yatırım yapardı. 1980'li yıllardan itibaren İstanbul'da kazandığını İstanbul'a yatırım yapmaya başladi. Bugün istanbul'da 500 haneye ulaşan Gühertaş lı arasında % 80'i kendi evinde oturmakda ve daha çok serbest meslek olarak iş hayatını sürdürmektedir.

Toplam 1 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR