Sami Doğan Antoloji.com

'Beni dünyaya çağırma. Ona geldim fena gördüm.' Üstadım Bediüzzaman'ın dediğine geldim, çok şükür.Her şey fani, dostluklar baki.Urfalılar her ne kadar sahiplense de, aşıklar diyarı Sivas toprağındanım ve 'Gönlüm geçmez Güzelden' Güzelliğe hayranım, ancak güzeli güzel yapanın güzel ahlak olduğunun da bilincindeyim. O güzel ahlak bir güzel bayanı Peygamber'in (sav) sevdiği Saliha Kadın yapar. Ne mutlu o Güzele ki, kendisini Iki Cihanin Serveri Peygamber'e (sav) sevdirir.Yiğit yiğit olmaz, gönlünde bir yari olmadikça. Yiğit er meydanında kükrerken, gönlünde yarinden aşk dilenir. O ne latif ve güzel bir dilenciliktir. Rasulullah (sav) 'Dilencilik mü'minin en son rızık kapısıdır.' buyurmuş. Yarin aşk kapısında bir yiğit için o dilencilik baş tacı olur. Bir yiğidi hiçbir fani yikamaz da, yarin cilveleri onu yer bitirir.Gönlün engin okyanuslarında ta derinlerde hissedilen hürmetler, aşklar ve daha nice letaifler dile gelmiyor, kelimeler çaresiz kalıyor, belki beyan bir nebze şiirde tezahür ediyor. Sen hakikatli yar ol, yiğidinin derdini anla, onun buğulu gözlerinden, Sana içten bakışından, 'Sana kıyamam' deyişindeki merhametinden.Aşkı kim layıkıyla anlatabilmiş ki, ben Sana anlatabileyim. Belki onu anlamak ve anlatmak değil bize düşen, belki sadece onunla hayat bulmak, ve o hayatı bize bağşeden En Büyük Sevgili'ye şükran ve minnet duygulari ile dolmak. Tecelligah-i ilahi olan o gönülü aşk-ı mecazla parlatmak, pak eylemek ki, Samed ayinesi o gönül Hak'ta fena bulsun, Baki'ye kavuşsun.Yarim, Nur deryasina dalalımAşkı Allah için yaşıyalımYoksa aşk-ı mecazlar beyhude'Fanide bakiye yol bulalım.'*Kaderden gelen gül, bize bahttırArzuhalim bu, Sana agahtırYad ederim Üstadın dilinden'Pas elmas pak cama müreccahtır'**Risale-i Nur'dan mealenBuraya kadar Rasulullah'ın (sav) dünyalık sevdiği üç şeyden biri olan 'Saliha Kadın = Hakikatli Yar'dan bahsettik; bundan sonrası yiğidi yardan da vazgeçiren hakikat için, yani HAK için.

'ŞECAATLİ BİR KİMSE HAK İÇİN CANINI FEDA EDER. VAZİFESİ OLMAYAN İŞE KARIŞMAZ.'

Bediüzzaman Said Nursi - Risale-i Nur Külliyatı

Üstadımın Hakkı ve Hak Aşığını tarif eden bu muhteşem vecizesinin üzerine söz söyleyemiyorum.
..

Devamını Oku
 • İçime Akarcasına Gel

  Fadime Zünbül

  14.12.2009 - 19:39

  Aşka böylesine davete icabet etmeyen, sadece korkak degil, aynı zamanda namerttir

 • Zavalli Sevda

  Talat Özgen

  12.08.2009 - 23:08

  Evet özellikle kadın bir seks metası olarak paraya endekslenmiş, onun bedeni üzerinden menhus kazanç yapılırken, gönlü, vicdanı ve tüm mukaddesatı hunharca ayaklar altında çiğnenmiş. İşte bu Peygamberlerin ümmetleri için korktukları ahir zaman fitnesinin ta kendisi.

 • Görme beni ey Yar...

  Lütfi Akarçay

  04.07.2009 - 19:22

  Yiğidim çok mu çektin yarin elinden?

Toplam 22 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR
 • aklin gosterdigi yol

  11.06.2009 - 07:52

  Alimler aklı birkaç sınıfa ayırmışlar. Bunlardan'akl-ı selim' ancak Hakkı bulabilen akıl olarak bildiriliyor. Benim bu tasnifden anladığım, diğer akıl türleri akl-ı selimin hastalıklı halleri ki, hakkı bulamıyorlar, mesela gözün hastalıklar ya da engeller sebebiyle normal şartlarda görebildiğini görememesi gibi. İnsan aklını da kaybedebiliyor ve bu hal delilik diye tabir ediliyor. Bir hadiste şehvetin aklın yarısını perdelediği bildiriliyor. Tüm bunlardan anlaşılan: Aklın yolunun bir olması ise, bence izafi, mesela her akl-ı selim sahibi Hakkı bulur, ama Hakk'a varış türlü türlü oluyor. Fakar her akl-ı selim sahibi yek diğerini doğrulamakla yine 'Bir Yol'da birleşiliyor.

Toplam 1 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR