Cumhur Karaca Antoloji.com

Sınırsız Var Oluştur Aşk..

SİMURG

Rivayet olunur ki, kuşların hükümdarı olan Simurg Anka, Bilgi Ağacı'nın dallarında yaşar ve her şeyi bilirmiş. Kuşlar, Simurg'a inanır ve onun kendilerini kurtaracağını düşünürmüş. Kuşlar dünyasında her şey ters gittikçe onlar da Simurg'u bekler dururlarmış. Ne var ki Simurg ortada görünmedikçe kuşkulanır olmuşlar ve sonunda umudu kesmişler. Derken bir gün uzak bir ülkede bir kuş sürüsü Simurg'un kanadından bir tüy bulmuş. Simurg'un var olduğunu anlayan dünyadaki tüm kuşlar toplanmışlar ve hep birlikte Simurg'un huzuruna gidip yardım istemeye karar vermişler.
Ancak Simurg'un yuvası, etekleri bulutların üzerinde olan Kaf Dağı'nın tepesindeymiş. Oraya varmak için yedi dipsiz vadiyi aşmak gerekirmiş. Kuşlar, hep birlikte göğe doğru uçmaya başlamışlar. Yorulanlar ve düşenler olmuş. Önce Bülbül geri dönmüş, güle olan aşkını hatırlayıp; papağan o güzelim tüylerini bahane etmiş (oysa tüyleri yüzünden kafese kapatılırmış) : Kartal; yükseklerdeki krallığını bırakamamış; baykuş yıkıntılarını özlemiş, balıkçıl kuşu bataklığını. Yedi vadi üzerinden uçtukça sayıları gittikçe azalmış. Ve nihayet beş vadiden geçtikten sonra gelen Altıncı Vadi 'şaşkınlık' ve sonuncusu Yedinci Vadi 'yokoluş'ta bütün kuşlar umutlarını yitirmiş... Kaf Dağı'na vardıklarında geriye otuz kuş kalmış. Simurg'un yuvasını bulunca öğrenmişler ki;
SİMURG ANKA 'Otuz Kuş' demekmiş. Onların hepsi Simurg'muş. Her biri de Simurg'muş. Simurg Anka'yı beklemekten vazgeçerek, şaşkınlık ve yokoluşu da yaşadıktan sonra bile uçmayı sürdürerek, kendi küllerimiz üzerinden yeniden doğabilmek için kendimizi yakmadıkça, her birimiz birer Simurg olmayı göze almadıkça bataklığımızda, tüneklerimizde ve kafeslerimizde yaşamaktan kurtulamayacağız. Şimdi kendi gökyüzünde uçmak zamanıdır.
..

Devamını Oku
 • Şakir Nuyan
  Şakir Nuyan 18.08.2009 - 21:12

  oldu, şimdi oldu abi :))
  koltuk altına sığmayacak kadar çok şiirle hoş geldin sırdaşım
  saygı ve sevgiler
  ...Ş İ N

 • Şakir Nuyan
  Şakir Nuyan 29.07.2009 - 21:24

  oldumu şimdi be abi!
  oldumu şimdi be arkadaşım!
  hani şimdi bir hüzün çökse üstüme
  nedensiz sahipsiz bir efkar sağnağı sızsa iliklerimden
  hangi şiire baş vurucam
  kime sığınıcam
  kim fısıldıycak kulağıma en 'müstezat anılar'ı
  bu iş burda bitti sanma :))
  gözüm üstünde
  ya efendi efendi koltuk ...

 • Haluk Avcı
  Haluk Avcı 26.07.2009 - 16:54

  Seni tanımak; biraz hüzün, belki biraz aymazlık gibi, ama hayır bunların hiç biri değil. Seni tanımak, inanılmaz bir güzellik, seni tanımak aşık olmak, seni tanımak, sevdalanmak gibi birşey.
  Seni tanımak buğulu gözlerde, enginliklere yolculuk.Yani seni tanımak yaşamak gerek.İyiki varsın SENİ SEVİYORUM

Toplam 9 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR


 • *****Yargısı Peşin İnfaz

  Ramazan Topoğlu

  30.09.2010 - 14:24

  suçüstü mahkemesi.. nöbetçi hakimler gecenin isli karanlığında loş ışıklar altında hüküm verirken, gözlerinden yıllar mı yoksa uykular mı akar o esnada.. buradaki nöbetçi hakim, yıllarımıza bakmadan, geçmişimize bakmadan mı hüküm verenlerdir. dostlar, yarenler, arkadaşlar.. elleri hançer ağlamaklı k ...

 • Süleyman gibi

  Abdurrahim Kahraman

  23.08.2010 - 01:00

  her zaman siteye giremediğimden neler oluyor neler bitiyor görmekte mümkün değil.. abicim kusuruma bakma.. ancak gördüm ve o kadar mutlu oldum ki.. senden hece okumak ayrı bir zevkmiş.. bunu anladım.. tebrik ve taktirlerimle abicim..

 • Mutluluklar Kızım Git Güle Güle

  Abbas Yurt

  13.08.2010 - 00:36

  kardeşimin yolu mutlulukla bezensin.. düğüne iştirak edemediğim için özür dilerim..

  bir babanın kızına vereceği en nadide güzelliklerden biri de şiirdir, türküdür.. saygımla..

Toplam 293 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR
 • yusuf hayaloğlu

  03.03.2009 - 14:31

  Başkaldırı şiirlerinin ustası. kimimiz onun için güfte yazarı da diyebiliriz. düzene başkaldıran şiirleri ile tanıdım onu. okuyuş tarzındaki asiliği sevdim.

  şiirin kaleminin ucu kırıldı.

  Allah rahmet eylesin.

 • orhan gencebay

  15.11.2005 - 20:27

  Bulutsuz yağmur olmayacağına göre, Gencebay'sız da müzik olmayacaktır. Evrensel kültürün ta kendisidir. Sevmek; notalar arasında raks eden rakkasedir onun eserlerinde. Türk müziğinin devrimcisidir.

Toplam 2 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR