Yusuf Yildiz Antoloji.com

 
                          ÂŞIK YUSUF  SAYATOĞLU
            Bağrında birçok Halk Aşığı  yetiştıren Serhat Kars’ ın son kuşak Âşıklarından biri de  Âşık Yusuf  Sayatoğlu’dur.Asıl adı Yusuf Yıldız olan Âşık ustası Mustafa Çileli  ve Türk Folklor Araştırmaları Kurumu Başkanı Dr İrfan Ünver Nasrattın tarafından  Sayatoğlu mahlasını almıştır. 1960 yılında Selim ilçesi Darboğaz köyünde doğan aşığımız ilkokul üçüncü  sınıfa kadar köyüde okuduktan sonra , önce Kars ‘a sonra da Adana ya göç etmişler. Ortaokul ve liseyi Adana da Üniversiteyi de Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Kimya Bölümünden, 1995 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği, 2003 yılında da Washington DC  Strartford Career Institute  dan Alternatıf Tıp eğitimini tamamlamıştır. 1993 yılında yüksek lisans  2000 yılında da Orgaik Kimya alanında doktorasını 2004  yılında ise Sanayi Postdoktorasını tamamlayıp akademik çalışmalarını Amerika da New Jersey Stevens İnstitute of Technology de yürütmektedir.
        Yaşayan ozanların en eğitimlisi  Âşık Yusuf Sayatoğludur bence.Uzun yıllardır yurt dışında olmasına  rağmen  vatan toprağına çok düşkün olduğunu şu dörtlükte dile getiriyor.
Ayrıca doğduğu ve daha sonraları Âşıklık yaptığı Serhat Kars’a uzun yıllardır gidememenin özlem ve ezikliğini  şu dizelerle dile getirmektedir.
                           Uzun zamandır  görmedim
                           Serhat Kars’ ım seni seni
..

Devamını Oku

Toplam 1 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR