Ali Rıza Tuğrul Antoloji.com

 • ISPARTA GELİNCİK KÖYÜ

  13.11.2014 - 21:48

  Önceki bölümde Alibeylerden bahsettim.Daha iki aile var.Ambarlar,Hancılar.1950 den önce bu aileler geniş topraklara sahiptiler.Ama 2014 te köyde durum nedir? Gelincik'in önceki adı Geresin idi ve Burdur'a bağlıydı.Eskiden şimdiki gibi araçlar olmadığı için şehirlere gidip gelmeler yaya veya eşekle yapıldığı için Burdur'a 4 saatte; Isparta'ya ise iki saatte ulaşılıyordu.halkoylaması yapıldı.Halk Isparta'yı tercih etti.
  Gelincik hakkında tatmin edici bilgi Isparta ve Burdur'daki arşivlerden sağlanabilr.Ben Isparta ve Burdur'a eposta ile ulaşmak istedim başarlı olamadım.Benden daha atak bir arkadaş gerekli bilgileri bu sütunlarda ilgilenenler ulştırırsa sevinirim.

 • ISPARTA GELİNCİK KÖYÜ

  12.11.2014 - 18:58

  Gelincik köyünün tarihi hakkında sağlam bilgimiz yok.İlk insanların mekan tuttuğu yerler gibi bir oymak Başpınarı keşfettiği gibi bu beldeyi mesken tutmuş.Bu Kayı boyundan mı,yoksa sarı keçili,karakeililerden mi? bilinmiyor.Köyde yaşayan zengin ailelerden biri Alibeyler olarak bilinen Mahmut Çavuş:bir lakabı da yörük idi.Devlet erkanı arasında itibarı yüksekti.Tahminim kurtuluş savaşına katılmış.
  Gelincik köyü halkına başka ırktan mezhepten insanlar katılmamıştır.Ahmet Mehmeti ayşe fatmayı tanır.Dolaysyla dayanışma kuvvetlidir
  İstanbul'daki kuruluşa teşekkür ederim.

 • ISPARTA GELİNCİK KÖYÜ

  11.11.2014 - 20:21

  Üst b ölümde kısa bilgi verdim.Akademik çalışmadan uzak.Hem Burdur kültür md.lüğüne hem Isparta'ya internetten başvurum oldu.Gereken bilgiyi alamadım.İzmir'de yaşıyorum.Obölgede bulunsaydım başarılı olurdum.
  Gelincik köyü Isparta'nın batısına düşer, şehirden 13 km. uzaklıkta şirin vahaada bir cennet görünümü arzeder.Halk geçimini ziraatle uğraşarak sağlar.Kışın halı dokuma işçiliği bütçeye katkıda bulunur.Arazi yetersizliğ sonucu bazı köylüler yurt dışına gitmişlerdir.Dönüşleri köylünün yaşayışında olumlu etki bırakmıştır.Köyde kuvvetli bir dayanışma vardır.Zor işleri imece yoluyla çözerler.Dindardırlar.Eğitime önem verirler.Şimdiye kadar yüksek dereceli bir eleman yetişmedi.Öğretmen imam ast.sb çıkardı bildiğim kadarıyla.

Toplam 4 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR