Adem Yalçın Antoloji.com

En bilge insan, eksiğini kusurunu bilen kişidir
Sözünü tutan, bencil tutkuları silen kişidir
Kötülüklere yüz vermeyen, iyiliklerle güzelleşen
Dünya yıkılsa, kendi değerlerini söyleyen kişidir.
Hz. ALİ (r.a)

Haksızlığa uğramazsın, sahip isen eline
..

Devamını Oku
 • duyarsızlaşma

  16.06.2004 - 12:36

  SEVGİLERİ YARINLARA BIRAKTINIZ! ..

  'Sevgileri yarınlara bıraktınız.' der Behçet Necatigil şiirinde.
  'Kalbinizi dolduran duygular kalbinizde kaldı.'
  Yaşamak ve sevmek için hep bilinmeyen bir zamanı bekleriz. Önce diploma almalıyızdır. Sonra iş, güç sahibi olmalıyızdır. Sonra ev, araba ve tüm eşyaları almalıyızdır. Sonra çocukları evlendirmek ve günlük hırslara boğulan hayatlarımızı papatyalar gibi koparıp vazoda yaşatmaya çalışırız.
  Yaprakları solmuş ve suyu pis kokan o vazo, yaşamın gizli saklı hainliklerine yataklık eder. Artık birbirimize dokunmadan, ellemeden yemekle yatak odası arasında geçer gider en değerli zaman, hayatımız.
  Biz hiç ölmeyecekmiş gibi sonsuzluk duygusu içinde gaflet uykularında kana bulanırız.
  Kan çiçekleri derleriz düşlerimizde, ölümlü hayatlarla örülü hayatlarımızın ölmüş sevdalarına ağıtlar yakarız düşlerimizde sessizce.
  Onları hep daha iyi bir zaman ve başka günlere bırakırız, yaşanacak ne varsa.
  Gizli bahçemizde açan çiçekleri tek tek yolup dökülen saçlarımızın yanına koyarız.
  Telaşla koşarken eve yetişip yemek yapmak için ya da iş toplantılarının tekdüze vurgusuna ayak uydururken verilecek taksitlerden daha önemli olmaz hiç sevgiyle dokunmak birine.
  Dokunmak, yaşamın en kutsal büyüsü kızıl akşam üstlerden koşarak gelen ve avucumuza yanar bir top gibi düşen.
  Dokunmak birine içten ve sevinerek bir çoçuk gibi varolduğuna şükrederek.
  Dokunmak, insanın insanla zenginleşen biricik yaratık olduğunun en güzel kanıtı.
  Oysa dokunmadan geçip gideriz en yakınlarımızda salınan yaşamın kıyısından, lağım akan kanallarda boğuluruz küçücük hırslarla birgün bize hiç lazım olmayacak.
  Vakit olmaz yaşamak için.
  Vakit kalmaz yaşamak için beni unutma çiçeklerinden taçlar yapmaya aşkın başına.
  Öpüp koklamadan bir tenin yumuşaklığını, incir çekirdeğini doldurmaz kavgalarda tükenir nefesler.
  Kutsal nefeslerimizi en çirkin sözcüklere harcarız da düşünmeden, sevda sözcüklerine yer kalmaz koskoca mekanlarda.
  Dünyayı dar ederiz de herkeslere nedense yalnız gecelerde gözyaşlarımız bizi affetmez.
  Kavgalarda ve ağız dalaşlarında tüketiriz sevgilerimizi de aşklara hiç ümit vaad edilmez çorak topraklarda.
  Devedikenleri bile kururken bahçelerimizde baharın gelip geçtiğini görmeden kapanır gönül gözü.
  Gönül gözü kapalı olanın yiyeceği taş duvarlardır ev niyetine ve altın bilezikleridir sarılacak sevdalar yerine.
  Denizler uzak düşlerin maviliklerine saklanır da bir çocuk gibi, hiç selam etmez bize bilinmeyenin gizli sırlarından.
  Geniş zamanlar umarız bir gün sevgimizi söylemek için. Hiçbir gün gelmeyecek o günün hatırına harcarız hovardaca bir ömrü.
  Kanat çırpan aşklar bir kuş misali salınırken etrafımızda ya elimizde sıkıp öldürürüz onları ya da kaçırırız uzak ülkelere geri dönülmeyen.
  Aşk dokunmak ve sözden üretilen bir misk-u amberdir ki kokusu cihanı tutan.
  Sözlerden kolyeler takıp ak gerdanlara dokunuşun sarı güllerini dermek yaşamın hecelerini yanyana dizer.
  Yüreğinin surları yalçın kayalarla desteklenmiş insan nasıl ulaşsın sözcüklere?
  Bir kelebek misali yorulur kanatcıkları düşer yarı yolda boz toprak üstüne söz.
  Gecelere düğümlenmiş tutkuların yaşama ipek bir yorgan gibi serildiği günlerin özlemi fırtınalara yataklık eder ancak.
  Bırak!
  Ruhun öldüğü anlaşılsın.
  Bırak!
  Zaman sana hizmet etsin bıkıp usanmadan.
  Savaşın acımasız rüzgarına emanet yaşamlar, emanet yaşamlar kadar hain, sevgisiz ilişkilerin saldırısına uğrayan insan, karanlık yandaşlarına çevirirken yüzünü, unutur gider yaşamın kutsallığına türkü yakan dilleri.
  Kader değildir sevgisiz yaşamak.
  Ölüler yüzerken etrafımızda nehirden su içmek zor gelebilir insana ama yine de kutsaldır Ganj.
  Zeytin yaprağının gümüş bakışında açılır kapılar aşka.
  İçimize ılık zeytinyağı gibi akar sevdalar ve Akdeniz’in ruhu çırpınır beyaz köpükleriyle yüreğimizde.
  Eğer zaman varsa yaşanacak.
  `her akşam seninle / yeşil bir zeytin tanesi / bir parça mavi deniz / alır beni / seni düşündükçe / gül dikiyorum ellerimin değdiği yere.`
  Aşk dokunmaktır gül yaprağı tene, söz ise yarin attığı bir güldür taş niyetine.
  (bir dergiden alıntı)

  DUYARSIZLAŞMA; ÇIKARIMIZ SÖZ KONUSU OLMAYINCA, GÖZLERİMİZİ KÖR, KULAKLARIMIZI SAĞIR ETMEK DEMEK DEĞİL Mİ?

  HİÇ TANIMADIĞIN BİRİNİN DERDİNE YANMAK; HOŞ BİR DÜŞÜNCE DEĞİL Mİ?

  SEVGİYİ NİÇİN YARINLARA BIRAKTIK? ..

  BİZ, BU DÜNYAYI ÇOCUKLARIMIZDAN EMANET ALMADIK MI?

  YARINLARIN ÇOCUKLARI İÇİN, BUGÜN NELER YAPABİLDİK? ... VEYA DUYARLI OLABİLSEYDİK NELER YAPABİLİRDİK?

 • duyarsızlaşma

  16.06.2004 - 08:08

  Aklın, vahiy karşısında değeri nedir?

  Kuran'da birçok ayet insanı düşünmeye, akıl etmeye çağırıyor. İslam bilginlerine göre de, yaratılan ilk şey, akıl. Peki, Allah'ın ayetleri karşısında aklın rolü nedir? İkisi arasında çatışma olur mu?

  İslam araştırmacıları, Allah'ın yarattığı ilk şeyin akıl olduğunu söylüyor. Hatta Hz. Peygamber bir hadisinde 'ilk yaratılan aklımdır' diyor. Kuran'da yüzlerce ayet '...düşünmez misiniz? ' '...akletmez misiniz? ' '....fıkhetmez misiniz? ' gibi ifadelerle son buluyor. Peki, insan aklının, dinlerin getirdiği vahiy karşısındaki değeri ne? Akıl (ilim) ile vahiy (din) çatışır mı? Çatıştığı zaman hangisi tercih etmeli veya nasıl bir yöntem izlenmeli? İslam ve Hıristiyan felsefeciler bu sorulara nasıl cevap veriyor?

  Bütün bu soruları, felsefe bakış açısıyla değerlendirerek cevap veren araştırmacıların ortak görüşü, akıl ile vahiy arasında bir aykırılığın olmayacağı yolunda. Ancak bilinen şu ki, insanın düşünce tarihi boyunca metafizik problemler hep varolagelmiş. İnsanın bu problemleri akılla çözme girişimine de felsefe denmiş.
  (bir dergiden alıntı)

  HİÇ DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ OLDU MU ACABA, İNSANIN VAROLUŞU NEYE BAĞLI? ..

  İNSANI VAR EDEN VEYA İNSANI TÜKETEN VE YOK EDEN YİNE AKIL DEĞİL Mİ? ..

  AKLIMIZA NE DERECEDE GÜVENMELİYİZ? ..

  AKLA AŞIRI GÜVEN DUYMA İNSAN İLİŞKİLERİMİZİ NE DERECEDE ETKİLER? ..

  İNSAN, 'BİLMİYORUM! ..' DERSE NE KAYBEDER?
  VEYA
  İNSAN 'BİLİYORUM! ..' DERSE NE KAZANIR? ..

  DUYARSIZ KALDIĞIMIZ SORULARA, ŞİMDİ BİR CEVAP ARAMAYA NE DERSİNİZ? ..

  'SORULAR DOĞRUYSA HANGİ DUVAR YIKILMAZ? ...'
  Ahmet TELLİ

 • duyarsızlaşma

  15.06.2004 - 10:51

  Hayırlarla Yoğrulmuş Hayat

  Hep bildiğimiz bir şeydir. Bildiğimiz gibi de yaşamaya çalışırız. Her anlamda kendimize benzeyen insanlarla dost olmaya yakınlık kurmaya çalışırız. Atalarımızın da dediği gibi, davul dengi dengine çalmalı. Belki davulun tokmakları birbirine uymazsa ahenkli sesler çıkmayabilir, ritim bozulabilir. Boşuna sarfedilmemiş bu söz... hala dilimizde yaşadığına göre.
  Dostluklarda, yakınlıklarda en büyük etken ekonomik uyum olarak çıkıyor dilimizde. Bu çok anlamsız gelse de, yaygın bir kanıdır. Belki de çok örnek gördüğümüzden midir, nedir böyle düşünürüz. Oysa yaşamımız süresince gerçek dostluklar kurduğumuz, gönülden bağlandığımız insanlar yok mudur? Sosyal sınıf, statüko, parasal güç hükmünü geçiremez böyle ilişkilere. Biz kendimizi çok mutlu, rahat ve emniyette hissederiz bu insanlar karşısında. Dertlerimizi de, sevinçlerimizi de paylaşırız. Dertlerimizi küçültür, sevinçlerimizi kat kat arttırır varlıklarıyla.
  Öyle insanlar vardır ki, paylaşmadan nefes alamaz, yaşayamaz. Yaşamının sevincini paylaşmaktan alır. Sanki dünyadaki varlık sebepleri, paylaşıp topluma hizmet etmek içindir. Mutlaka çok özel dostları, sırdaşları vardır. Mutlaka arkadaşlarının, dostlarının sırdaşlığını da yapmışlardır... ama öyle vergen öyle cömerttirler ki, bu davranışlarında bile etkisini gösterir. Güleç yüzlüdürler.
  Düşününce onunla yaşadığımızı anlıyorum. Onun sesini duymadığımız, haberini okumadığımız çok az gün vardır, eğer incelersek... Sesinin to-nunda bile, neşenin,hayatı kavramanın coşkusunu duyabilirdik. Gerçekten çalışmayı ibadet gibi yapan bu insanın yüzünde, her zaman insana güven aşılayan bir rahatlık görünürdü. Yaptığı her konuşma (en problemli konularda bile) espri yüklü olurdu ve mutlaka kahkahalar atarak tezini savunurdu. Bazen ortaya attığı tezleri ve Türkiye’nin geleceğiyle ilgili hayalleri insanların başını döndürecek kadar mal-i hülya (olmayacak hayal) boyutunda olsa da... o imkansız olanı başarmaktan haz duyup, gözlerimizin önüne sermekle pek çok şeyi kanıtlıyordu. İnsanları şevklendirmek, güçlendirmek için bütün maharetini seferber etmekten kaçınmıyordu.
  Bir gün işe giderken, Şişli’deki duvar panolarından birinde henüz piyasada bilinmeyen bir firmanın gömleklerini giyip, reklamını yaptığını görmüştüm. Ne tuhaf adamsın diye düşünmüştüm. Şimdi o firma, dış ticaretiyle en ön sıralarda olan bir tekstil firması haline geldi. Reklamına çıkıp onları desteklerken, aynı sektörde, kendi tekstil ürünleri olmasına aldırış etmemişti. Rekabetinde bile insanca bir yaklaşım içindeydi.
  “Ben... ben... ben...” demiyordu. Her zaman “yapacağız... yapacağız... yapacağız... biz... biz... biz...” diye konuşurdu... (bir dergiden alıntı)

  YAZININ GERİ KALAN KISMINI YAZMAYI DÜŞÜNMÜYORUM. ÇÜNKÜ, BAHSEDİLEN KİŞİ GİBİ DUYARLI OLAN VE TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ İÇİN; “yapacağız... yapacağız... yapacağız... biz... biz... biz...” DİYEN KAÇ KİŞİ VAR ARAMIZDA? ..
  TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ İÇİN DUYARLI OLAN İNSANLARI KENDİMİZE ÖRNEK ALABİLMELİYİZ. YAŞADIKLARIMDAN ÖĞRENDİĞİM BİR ŞEY VAR: BAZI İNSANLAR KENDİLERİNİ UNUTARAK, DOST EDİNMİŞ OLDUKLARININ DERDİNE DÜŞEREK; KENDİ KİŞİSEL ÇIKARLARINI BİR KENARA BIRAKARAK; TÜRKİYE’NİN MUTLU GELECEĞİ İÇİN, TÜRK HALKININ MUTLU GELECEĞİ İÇİN ÇALIŞIYOR. “ÇALIŞ... ÇALIŞ... ÇALIŞ...” SÖZÜ BİZİ MOTİVE EDEMEYECEK KADAR ZAYIF MI? .. YOKSA DUYARSIZ KALIŞIMIZIN CEZASI OLARAK; KULAKLARIMIZDA BİRİKEN PAS İLE Mİ MEZARA GİRECEĞİZ? .. DUYARSIZLIĞIMIZLA; KARATOPRAK BİZİ KABUL EDER Mİ? ..

  DÜŞÜNMEMİZ GEREK; “ÇALIŞ... ÇALIŞ... ÇALIŞ...” DİYEN ARAMIZDAKİ İNSAN KİMDİ? ..

  DUYARSIZ KALMIŞ İSE İNSAN; HATIRLAYABİLİR Mİ İZ BIRAKANLARI? ..

Toplam 9 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR