Sevmek nedir? Şiiri - Aziz Kerem Tuna

Aziz Kerem Tuna
97

ŞİİR


0

TAKİPÇİ

Sevmek nedir?

Sevmek nedir? Var mıdır herkesin kabul ettiği, görüş birliğine vardığı bir tanımı? Aşk denilebilir mi mesela herkesin sevgisine? Ya da sevmek nasip olur mu her bir kulun kalbine? Gerçek bir sanat mıdır sevmek ve her seven sanatçıysa bir “Nobel”i var mıdır sevmenin? Kırmızı halıdan yürüyüp yılın en çok seveni diye anons edilebilir mi acaba birileri? Tartabilir misiniz bana sevgiyi ya da aşk yaptırabilir misiniz bana duble porsiyon?

Sevmek nedir? Fedakarlık var mı içinde, ya da onun seçeneği gurur mu mesela, sıkıntıyı görünce arkanı dönüp kaçmak da sevginin içinde mi? Yoksa fix menüye mi dahil bunlar bir sevda hesabında? Eski sevdasını getirene indirim de uygulanıyor mu mesela? Uygulanmasın ben çok para harcarım o vakit, o da yok ben de, yoksa para sevdanın ve aşkın öncelik şartı mı? Aşk karın doyurmuyor da, karnı tok olanın kalbi gerçekten sıcak mı?

Sevmek nedir? İlk hatada yakın yoldan dönmek mi, yoksa her insanın hata yapacağını bilip kendi kusurlarını görmek mi? Yoksa ben her şeyi doğru yapıyorum, suçlu sensin diyip ardına bakmadan çekip gitmek mi? Severken de sevmiyorum denilebilir mi? Mesela ellerinizi tutan ellerin, boynunuza sarılan kolların, gözlerinizde oynayan gözlerin yalan söylediğini düşünmek, insanı delirtebilir mi gecenin koyusunda?

Sevmek nedir? Ona rastlayana kadar, onun için yaşayabilir mi insan kusursuzca? Ya da sözünü tutmak az gelebilir mi bir sevginin kökleşmesine? Sizden önce ve sizden sonra diye ayırabiliyorsa hayatını bir insan yetmez mi yine de? Her şeye meydan okuyabilmek mi aşk, yoksa bir çift gözyaşına yakabilmek midir bütün dünyayı?

Sevmek nedir? Kullanma kılavuzu var mıdır mesela? Günde kaç ölçek sevmelidir insan? Sabah öğle akşam sevse dokunur mu mideye? Aç veya tok karnına bir doz sevse ne çıkar? Ya da hangi dozda sevmelidir zehre dönmesin sevgisi diye? Günde 5 vakit dua etse seven kabul olmaz mı yine de? Her duadan sonra bir doz daha sevemez mi sevilen seveni?

Sevmek nedir? Ağır gelen sözlere, keşkeyle başlayan cümlelere, sevdiğim yalan demeye, kimsin sen sorununa bile muhatap olup hemen silivermek mi? Gururunu sevdiğinin ayaklarının önüne bırakmak için bi ton yol tepip, başına taç mı edecek, üztüne basıp mı geçecek diyebilmek mi? Aşkta güçlü olmak duygularını, gözyaşlarını saklayabilmek mi, yoksa kimseyi dinlemeden hayatını iki kelimeye sığdırabilmek mi?

Sevmek nedir?

O değil de esas “Sevilmek” nedir?

Çok sevip, hiç sebepsiz terk edilmek mi?

Aziz Kerem Tuna
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
  • Perihan Pehlivan
    Perihan Pehlivan

    güzel bir yazı okudum teşk

TÜM YORUMLAR (1)