Şehidim Şiiri - Fatma Kalkan

Fatma Kalkan
160

ŞİİR


7

TAKİPÇİ

Şehidim

Askere yolladık yirmi yaşında
Vatan borcu şeref şandı şehidim
Şehit düşmüş o can görev başında
Bu haberle canlar yandı şehidim

Kötü haber tezden ulaştı bize
Allahın rahmeti erişti size
Dermansızlık çöktü bedende dize
Kanımız damarda dondu şehidim

Şehit kanlarıyla dere akıyor
Bütün sevenlerin ağıt yakıyor
Anan başucunda melul bakıyor
Kardeş bacısına candı şehidim

Şehit kanlarınız aktı ovaya
Benzin depoları uçmuş havaya
Tertiplerin döndü geldi yuvaya
Sensiz bu yuvamız söndü şehidim

Sevdiğin kız gizli gizli ağlıyor
Alları çıkarmış kara bağlıyor
İçin için yüreğini dağlıyor
Baykuşlar sineye kondu şehidim

Cennette huriler canın yandaşın
Rasulullah olsun dostun sırdaşın
Ana baban yoldaş bir de kardeşin
Şahadet şerbeti kandı şehidim

Dağ gibi aslanlar serilmiş yerde
Elinden silahı bacına ver de
Ey kardeş yokluğun düşürdü derde
Tertipler sılaya döndü şehidim

10.01.2010

Fatma Kalkan
Şiiri Değerlendir
Hikayesi:


dost yüreklerden


Yazmış o yürekler şehidim diye
Gider mevlasına ahidim diye
Benzetir cepeyi uhudum diye
Bu haber sineyi yondu şehidim...Refik KUTLU

Kudreti kazara toya verince
Kapkara bulutlar çöktü serince
Bebek katilleri hürmet görünce
Senle vurulduğum andı şehidim.....Kazım Uzun
KÜÇÜK BİR YÜREK ARKADAŞLARIYLA OYUN OYNARKEN

HER KES BÜYÜYÜNCE NE OLACAĞINI SÖYLÜYOR
KİMİSİ DOKTOR
KİMİSİ MÜHENDİS
KİMİSİ ÖĞRETMEN

AMA BU KÜÇÜK YÜREK BENDE BÜYÜYÜNCE ŞEHİT OLACAĞIM DİYOR

VE RABBİM NASİP ETTİ

ŞEHİTLERİMİZEDE

BİZLEREDE NE MUTLU

AMA YİNEDE ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ YAKIYOR HEMDE DUMANI TÜTMEDEN

RABBİM KİMSENİN BAŞINA VERMESİN

RABBİM TÜM ŞEHİTLERİMİZE GANİ GANİ RAHMET EYLESİN

AİLELERİN DE ALLAH SABIR İHSAN EYLESİN

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • İbrahim Yılmaz
  İbrahim Yılmaz

  Saygıdeğer arkadaşım;

  PKK VE İSRAİL’İN GİZLİ PLANI

  Bugünlerde Hakkari’de emperyalizmin işbirlikçi uşağı PKK tarafından Mehmetçiklerimize bir gece vakti haince pusu kurularak 11 erimizi şehit etmesiyle ilgili bir çok arkadaşımız duyarlı davranıp şiirler yazdılar. Tarihi şerefle ve şanla dolu olan Mehmetçiğe haince saldırmanın hiç bir mazereti olamaz. Bu apaçık Türk Milletine düşmanlıktır ve savaş açmaktır Nefretle kınıyorum. Ben de PKK ve emperyaliz’min kirli amaçları doğrultusunda arkadaşlarımın şiirlerine tercüman olsun diye ortak bir yorum yazdım.

  Arkadaşlar;

  Hakkari’deki son şehitlerimizden dolayı ülkemizde bir hayli tepkiler ve tartışmalar oldu. Bende bu tartışmaları okudum ve takip ettim. Aslında tüm halkımız aynı duygular içerisinde. Vatanımızı, milletimizi, tarihimizi ve Mehmetçiklerimizi çok seviyoruz. Türk Milletinin tarihinden gelen vazgeçilmez genlerinden olan kutsal duygulardır bunlar. Bu duygular bence çok doğaldır. Çünkü mesele vatan, millet, bayrak ve şehitlik olunca akan sular durur bu aziz millette. Kanı kükrer, Malazgirt’te, Mohaç’da, Preveze’de, Kosova’da, Varna’da, Yemen’de Çanakkale’de ve Sakarya meydan savaşında olduğu gibi….Bu milletin azmini ve cesaretini değil PKK uşakları ne ABD ne İsrail ve ne de onların ataları olan emperyalist Avrupalı köpekler bile test edemez.

  Arkadaşlar;

  Ancak doğudan batıya millet olarak birbirimize karşı asla yanlış yapmayalım ve de kırıcı hareketlerde bulunmayalım. Bu ancak düşmanlarımızın işine yarar. Arkadaşlar yangın su ile mi söner yoksa diğer bir sıvı olan benzinle mi? Şimdi su olma zamanıdır. Benzin değil….Aramızda maksatlı olarak benzin olmak isteyenlerin olacağına da asla inanmıyorum. Eğer var ise onlar siyonizm’in ve batı emperyalizminin işbirlikçi uşaklarıdır.Bizler bu topraklarda asırlardır aynı ulvi duygular uğruna kardeşçe yaşamış asil bir milletin evlatlarıyız.Aramızda asla ayrı ve gayrımız olamaz.

  Arkadaşlar;

  Türk milleti saf kan bir ırkın adı değildir..Türk milleti ezelden ebede akan büyük bir nehrin adıdır..Bu nehri büyük yapan ve besleyen isimli ve isimsiz bir çok kolları vardır,kaynağı vardır..Eğer o büyük nehrin kolları olmaz ise o nehrin suları ya azalır veya o nehir kurur..Ve o nehir büyük nehir olmaktan çıkar..Şimdi büyük nehir ve millet olma zamanıdır..Bu da lafta değil özde kardeşliği eylemlerimizle ve fikirlerimizle yaşama ve yaşatma zamanıdır..Bu topraklarda kardeşçe yaşamanın başkaca bir formülü yoktur..İnsanların doğuştan kazandıkları haklarını yok saymaya kimsenin hakkı yoktur..Devlet doğuştan kazanılan hakları yok etmekle görevli değil, tam aksine insani temel hakları kanunlarla güvence altına almakla mükelleftir..El ele verdiğimizde üstesinden gelemeyeceğimiz herhangi bir sorunumuz yoktur.

  Arkadaşlar;

  Bizim esas düşmanımız PKK falan değildir…Şu an PKK ya efendileri yıllar önce var olan katil ermeni köpekleri ASALANIN görevlerini verdiler. Kim o efendileri derseniz ABD,İsrail ve Avrupalı maskeli dostlarımızdır…. Düşünün yıl 15 Mayıs 1919 Anadolu işgal altında, İzmir’e Yunanlıları giyindirip,kuşandırıp ve silahlandırıp gemileriyle kimler çıkardı dersiniz..? İşte o maskeli dostlarımız ….Kimin gemileriyle dersiniz? .İngiliz, ABD ve Fransız gemileri Yunanlıları İzmir’e çıkarmış ve bizim üzerimize salmıştır…Bu güne geldiğimizde bu film PKK ile devam etmektedir….. Ha bugün esas çekirdek düşman kim derseniz İsraildir. Yani Yahudi siyonizmi…..İsrail’in meclisi Knesset de bir Yahudi şeriatı haritası vardır…Bir ucu Nil bir ucu Fırat’a uzanan arz-ı mevut, yani Yahudilere Yahuda tarafından vadedilmiş topraklar…İşte bu topraklar onlara göre işgal altındadır….Bu haritanın Mısır tarafı hemen hemen Sina dışında hallolmuştur….Filistin bölümü de hallolmuş sayılır….Ama Irak, Suriye ve Türkiye sınırları arasında kalan topraklar İsrail’e göre hala işgal altındadır….İşte arkadaşlar esas gizli,sinsi ve de uzun vadeli düşman budur…İsrail’in uzun vadeli sinsi bir planı vardır…Ama bu plan çok uzun vadelidir….İsrail şu anda bir Truva atı gibi içine girdiği ABD yi kullanarak bu sinsi planını uygulamaya koymuştur…Irak işgali bunun içindir..Ve şu son günlerde ülkemizde terör olaylarının arkasında hep İsrail parmağı vardır.

  Karşımızda asla ABD ve Batı Avrupa yoktur. Onların içine girmiş bir Yahudi sinsi planı vardır…Irak’ı işgalin arkasında da İsrail vardır… ABD bir bahane bularak mutlaka İran’a saldıracaktır…Neden saldıracak dersiniz? . İran atom bombası yapmasın diye. Halbuki ABD nin elinde 10.000 atom başlığı vardır.. Ve Nagazaki ve Hiroşimaya ilk atom bombasını 1945 yılında ilk defa atarak insanlık suçu işleyende ABD dir…İşte İsrail İran’ın atom bombası yapmasını mutlaka önlemesi lazım…Yoksa kendi askeri gücü sarsılır…Ama İsrail ırkçı Güney Afrika Cumhuriyeti topraklarında yıllar önce atom bombasını yaptı ve denedi…Tüm dünya biliyor….Bugün İsrail’in elinde tüm Orta Doğuyu Türkiye dahil yok edecek tam 200 adet atom bombası vardır…Bunu tüm dünya bilmektedir ama konu İsrail olunca ne Avrupa ne ABD ve ne de sözüm ona Birleşmiş Milletlerin Teşkilatı
  görmemezlikten geliyorlar…Çünkü Yahudi tüm dünyada yolları tutmuştur. Bizler hala uyuyalım… Uyanalım artık asırlık kış uykularımızdan..esas düşmanımız İsrail’i ve siyonist amaçlarını çok iyi tanıyalım..Aslında siyonizm insanlığın ortak düşmanıdır.

  Arkadaşlar;

  Şu günlerde var gücümüzle İran’ın yanında yer alalım.. İran’a saldıracak olan planın arkasında da İsrail vardır… PKK nın arkasında da İsrail vardır… ABD bir Truva atıdır… ABD başkanları siyonizmin elinde birer kukladırlar… ABD kongresi, basın, görsel medya, bankalar, finans, silah fabrikaları, petro kimya ve diğer tüm ekonomik ve parasal faaliyetler Yahudiler tarafından kontrol edilmektedir… Ve dolayısıyla Birleşmiş Milletler Teşkilatı ve Nato da Yahudi nin emrine girmiştir… Türkiye de yıllarca işlenen Uğur Mumcu,Bahriye Üçok,Çetin Emeç,Gün Sazak gibi bir çok faili meçhul cinayetlerin arkasında da İsrail gizli istihbarat örgütü Mossad'ın olduğu söylenmektedir…

  Peki arkadaşlar bizler devlet ve millet olarak neler yapmalıyız… İsrail’in bu gizli planlarını uygulamasını mı beklememiz lazım..? .Elbette ki hayır.

  1.Önce düşmanımızı tanıyıp ona göre içeride birlik ve beraberlik içinde olmalıyız…ABD,emperyalist Avrupa ve İsrail ne Türk’ün, ne Kürt’ün, ne İranlının ve ne de Arap’ın dostudur..Ve olamaz da…Bunu bir defa herkes bilsin…1974 yılında hain Rumlara karşı Kıbrıs barış harekatını Mehmetçik gerçekleştirmeye başlayınca bu maskeli dostlarımızın hepsi zalim Yunan’ın yanında yer aldılar..ABD bize yıllarca sürecek olan silah ve ekonomik ambargolar uyguladı..Hatta o savaşın en kritik anında Kıbrıs ta ki Yunan mevzilerini bombalamaya giden uçaklarımızın jet yakıtı kalmamıştı..Ve Türkiye nin içerisinde jet yakıtı üreten tek rafineri vardı,mersindeki ATAŞ rafinerisi..Bu rafineri bir İngiliz şirketine aitti ve bize ister inanın ister inanmayın uçaklarımızın o anda çok ihtiyacı olan jet yakıtını vermedi..peki kim verdi uçaklarımıza en kritik anımızda jet yakıtını,tahmin edin,bizim masonik basımızın her fırsatta alaya aldığı ve çokça da aşağıladığı ülkeler olan İRAN ve LİBYA verdi..GERÇEK DOSTLAR YILDIZLARA BENZER,KARANLIK ÇÖKÜNCE ÖNCE ONLAR ORTAYA ÇIKAR.

  2. Türkiye artık her defasında bizlere kazık atan bize karşı Yunanı ve Ermeniyi destekleyen şu maskeli dostlarımızın yani Avrupa,ABD ve İsrail’in asla dostumuz olmadığını bilerek, kendine esas dostlar bulmalıdır… Bakınız; bizim Kuzey Irak dediğimiz yere adamlar Güney Kürdistan diyor… Peki bu Güney Kürdistan’ın kuzeyi neresidir, bizim güney Anadolu dediğimiz topraklarımızdır… Peki bu Güney Kürdistan’ın doğusu neresidir, İran’ın batısındaki Kuzistan topraklarıdır… Peki bu güney Kürdistan’ın batısı neresidir,Suriye nin doğu toprakları yani Suriye El-Cezire’sidir… Şimdi anladınız mı orta vadede ABD nin içine girmiş İsrail’in planını..Uzun vadede İsrail kendisine bağlı kukla bir Kürt devleti kurmak istiyor..Yani Kürt kardeşlerimizi düşündüğü falan yok,uzun vadede kendi planlarının bir parçası olan bir Kürt devleti kurmak.. Daha planın başlangıcındayız … Bugün Kuzey Irak’ta kendisine bağlı peşmerge askerini ve polis teşkilatını şu anda mossad ajanları vasıtasıyle eğittikleri kukla bir Kürt devleti kurulma çalışmalarını izliyoruz…

  Arapları da İngilizler 1915 yılında bize karşı böyle örgütlediler ve Arapları bizden kopararak sonunda da onlara atom bombasından daha tehlikeli olan İsrail Devletini hediye ettiler… Ve İsrail devleti onları dövdükçe Arap’ın petrol gelirlerini kendilerine akıttı ABD ve Avrupalılar… Onlara güya İsrail’den kendilerini korumaları için habire silah sattılar. Ve paralarını ellerinden aldılar… Bugün yeryüzünde Araplar İsrail’den yedikleri tokat neticesinde onursuzca yaşamaktadırlar… Ve İsrail’i yenmeleri mümkün değildir… Çünkü ipler birleşmiş milletler dahil tüm dünyada Yahudi nin elindedir… Bizim de İsrail le bu aşamada tek başımıza mücadele etmemiz biraz zordur… Hele ekonomik ve siyaset bağlamında… Adamlar Türkiye’yi kendi planlarının dışına çıkmasına konjonktür olarak asla izin vermiyorlar… Hatırlayın, İran’la tek başımıza bir doğal gaz antlaşması yaptık yer yerinden oynadı İsrail ABD yi nasıl üzerimize saldı… Avrupalılar, ABD ve İsrail bize karşı hep el ele vererek beraber hareket ediyorlar.. Ama adamların ödü patlıyor Türkiye İran’la Suriye ile ve Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ile işbirliği yapacak ve ortak hareket edecekler diye..Şunu unutmayalım,Orta Asya Türk Cumhuriyetlerine açılan kapılar İran dan geçmektedir.

  Arkadaşlar;

  İleride kurmayı planladıkları kukla bir Kürt devletinin sınırları sadece Türkiye’yi ilgilendirmiyor… Yukarıda belirttiğim gibi Suriye ve İran’ı da ilgilendiriyor bu olay… O zaman onlar nasıl sinsi planları için aralarında işbirliği yapıyorlarsa… Türkiye, Suriye ve İran da derhal kendi aralarında askeri siyasi ekonomik ve stratejik anlaşmalar yapmalıdırlar ve Orta Doğu’da Irak meselesinde ve bölgenin tüm meselelerinde beraber hareket etmeleri gerekmektedir… Bence can alıcı çözüm budur… İçeride halkımız olarak birlik ve beraberlik içinde olacağız ve komşularımızla da dediğim gibi çok yönlü ittifaklar yapacağız… Ortak silah endüstrisi bile kurmamız lazım… Bakınız ABD Irakta İngiltere, Fransa, Almanya, Belçika, Avustralya, İtalya, Hollanda ve İsrail’le beraber hareket etmektedir..Yıllar önce Çanakkale ye de öyle gelmediler mi? ..Biz neden beraber hareket etmeyelim… Arkadaşlar ben olayları gözlemleyen bir vatandaş olarak şunu söylüyorum…Irak’ın işini bitirdiler, sırada İran var, daha sonra Suriye ve en son da Türkiye’ye sıra gelecektir… Çünkü Sevr onların planlarından hiç düşmemiştir…Ve İsrail Fırat ve Nil arasındaki muharref Tevratta vadedilmiş kutsal topraklarını almak için sinsice çalışacaktır..Bu sinsi plan her Yahudi nin dini inaçlarının bir gereğidir.

  Arkadaşlar;

  Hatta Türkiye bu ittifak ağını Rusya, Mısır, Orta Asya Türk Cumhuriyetleri, Pakistan, Hindistan ve Çin’e kadar genişletmesi lazımdır… Yoksa bizi orta vadede Avrupa, ABD ve İsrail şer üçgeni yemeye çalışaçaktır… Arkadaşlar İranın yarısı Azeri Türküdür, Suriye bizim tarihi ve dini kardeşimizdir… Orta Asya Türk Cumhuriyetlerine açılan kapılar İran’dan geçmektedir… Rusya’nın üçte birisi Türk’tür… Kısaca sadece bizim menfaatlerimiz maskeli sahte dostlarımız olan ABD ve Avrupalılarla değildir… Şu an Türkiye’nin menfaatleri komşularıyla, Rusya’yla ve Türk Cumhuriyetleriyle işbirliğine gitmekle alakalıdır… Tabi ki Avrupa dan temelli kopalım demiyorum… Ama körü körüne de onların peşinden gitmeyelim… Tüm dünyaya açılalım… Bir de arkadaşlar bir Yahudi tarikatı olan masonları tanımadan ne Türkiye’nin ve ne de dünyanın perde arkasından nasıl yönetildiğini asla bilemeyiz… Masonlarla ilgili bir değil bir çok kitap okumamız gerekir… Ve Atatürk’ün 1935 yılında meclisten kanun çıkararak kökü dışarıda dediği mason localarını neden temelli kapattığını çok iyi bilelim ve araştıralım… Ve 1948 yılında Atatürk’ün kapattığı bu Yahudi tarikatı Mason localarını Atatürk’e ihanet ederek İsmet İnönü ve Celal Bayar tarafından ABD nin isteği doğrultusunda aynen meclisten kanun geçirilerek tekrar açılmasıyla ülkenin İttihat ve Terakki döneminde olduğu gibi masonların güdümüne sokulduğunu yine çok iyi bilmemiz gerekir. Bu yazdıklarımı boyalı masonik medyadan duyamazsınız.Hele 1935 yılında Atatürk’ün masonları kapatmasından hiç bahsetmezler..Duymamazlıktan ve bilmemezlikten gelirler…Halkın bu tarihi olayı öğrenmesini hiç istemezler. Çünkü bunlar bu işin ta göbeğindedir ve sözüm ona Atatürkçü’dürler… O zaman ben şunu sormak isterim; Masondan Atatürkçü olur mu?

  Saygıdeğer arkadaşlar;

  Kutsal Anadolumun vatanperver aziz evlatları olarak bizler bugün yarın ve daima hep el ele, gönül gönüle kardeşçe birlik ve beraberlik içinde olmamız gerekir. Eğer aramızda doğusuyla batısıyla kültürel ekonomik ve sosyal konularda sorunlarımız var ise bunu yine kendimiz kardeşlik duygularıyla anlaşarak ve saygı çerçevesinde barış içinde el ele vererek halletmemiz gerekir. Çünkü Kürdün dostu Türk’tür, Türkün dostu da Kürttür..Hatta Arap’ın da gerçek tek dostu yine Türktür.. ABD, Batı ve İsrail asla değildir. Hatta tüm Orta Doğu,Balkan ve Kafkas ülkelerinin tek kalıcı dostu yine Türkiye’dir.

  Allah vatanımızı ve milletimizi korusun… Rabbim bu aziz Türk Milletinin açık ve gizli düşmanlarına fırsat vermesin ve tüm kirli planlarını kahretsin… Allah şehit Mehmetçiklerimizi cennetinde peygamberine komşu eylesin… Amin.


  Ey şehidoğlu şehit isteme benden makber
  Sana avuşunu açmış duruyor peygamber.


  Çalışmanızı beğenerek okudum.
  Kutlarım saygın kaleminizi tam puan 10


  Saygılarımla

  İbrahim Yılmaz.

 • Hüseyin Gezer
  Hüseyin Gezer

  FATMA KALKAN//ŞEHİDİM adlı şiirini okudum güzeldi,selam-sevgiler!..

 • Oktay Çöteli
  Oktay Çöteli

  Kardeşim, Şiirinizi içtenlikle okudum ve haz aldım, Akıcı ve akılcı dizelerdi yüreğinizi sevgilerimle kutluyor,Yaradanın sizinle ve sediklerinizle birlik olmasını diliyorum, Selamlar...

 • Nilüfer Gümüş
  Nilüfer Gümüş

  Hepsine Tanrı'dan rahmet ailelerine sabırlar diliyorum.Kimsenin başına gelmesin.
  Duyarlı yüreğinizi de kutluyorum.

 • Ahmet Daş
  Ahmet Daş

  yazmaya da okumaya da
  yürek ister..dayanamıyor artık..

 • Necdet Arslan
  Necdet Arslan

  Yurt toprağı uğruna seve seve hagi ulus çocuğu ''bizimkilerle'' yarışabilir ve geldiği toprağa düşer ki?
  Ayırdımıza ölçü olması açısından saltça Çanakkale'yi örneklemek yeter.
  Ülkemizin içindn geçmekte olduğu kaotik süreçte bu uğurda binlerce şehidi yüreğinde barındırması da işin başka boyutu.
  Şiirde hem gururu he göz yaşını bir arada buldum.
  Şiir, ortak duygularımızın sözcülüğünü yapıyordu.

  Özeni/emeği kutluyor,sonsuzluğa yolculadığımız şehitlerimizi erdemle anıyorum.

 • Zülfikar Karakoç
  Zülfikar Karakoç

  böylesi yüce, böylesi kutsal bir mertebeye ölüm şahadetini içip ermek inancımızın bir temelidir ki; her yürek o mertebeyi ismiile zikrettiğinde dahi büyük bir onur ve gururla söyler.
  böyle bir inancı inanmışlığı ve yüreği ile yansıtan şiiriniz ve siz saygıdeğer hanımefendiyi kutluyorum.

 • Ömer Çelik
  Ömer Çelik

  Yücedir mertebeleri. Allah rahmet eylesin. Sevenlerine mevlam sabır versin, zeval vermesin. Değerli hemşerim. Daim olsun yürek sesin. Selam ve saygılarımla.

 • Şemsettin Ağar
  Şemsettin Ağar

  Duyarlı yüreğe saygım ile,şehitlerinize de rahmet diliyorum.

 • Halil Müftüoğlu
  Halil Müftüoğlu

  yorumumu listeme alarak yapıyorum şairem.selamlar

TÜM YORUMLAR (69)