Kördüğüm Şiiri - Fahrettin Petriçli

Fahrettin Petriçli
264

ŞİİR


3

TAKİPÇİ

Kördüğüm

Her ayrılıktan sonra söylenen meşhur cümle "Çok seviyordum, kendimi feda ettim ama kıymetimi bilmedi"

Söyleyen kişi farkında değildir ama; Ayrıldığı insanla tanıştığında duyduğu heyecanı, yaşanan güzel günleri, el ele gönül gönüle geçen zamanı, ayrı geçen her anın hüznünü, kavuşmanın sevincini bir cümleye sığdırabilmesi, olsa olsa çoktan bitmiş de uzatmaları oynanan eski bir sevdanın jübilesi olabilir.

Aşkı sevdayı kendi çabalarıyla elde ettiklerini zannedenler büyük yanılgı içindedirler. Nasip işidir sevda, kısmet işidir… Ne kaçarak kurtulabilir insan ne koşarak yakalayabilir. Gönülleri nakış nakış dokuyan Allah’ın lütfudur…

Öyle bir lütuf ki; kıymet bilende bir ömür konaklar ama bilmeyene küser gider çoğu zaman. Zorluklar, acılar, zulümler onu yıldıramaz, ölümler korkutamaz lakin değer bilmezliğe hiç gelemez. Bir yanıyla çelikten daha sağlam diğer yanıyla kuşkonmazdan daha narindir.

Yanmasını bilene insan olmanın sırrıdır, bilmeyene kahreden bir alev... Her oluşu içinde saklar, yaratılışın sırrı ondadır. En küçük atomundan en büyük galaksilere, evrene kadar bir arada durmanın sırrı aşkta sevdadadır. Onları cem eden kuvvetlerden en zayıf görüneni ama buna mukabil en uzun menzillisi olan cazibe kuvveti sevdanın şekil değiştirmiş halinden başkası değildir.

Sevdan kördüğüm olamıyorsa bir gün mutlaka çözülecektir. Çözülüp bitmiş bir sevdanın hesabını sormanın, başkasını suçlamanın ne anlamı var ki? O gün suçlu aramak istemiyorsan bugün duygularını hesaba çekmelisin. Giden sevdanın ardından şiirler yazmak şairlerin işidir…

Fahrettin Petriçli
Kayıt Tarihi : 26.1.2015 11:55:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Hikayesi:


Şiir tadında bir makale.

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!

Fahrettin Petriçli