Kesik Kumbara Şiiri - Sultan Tümen

Sultan Tümen
45

ŞİİR


1

TAKİPÇİ

Kesik Kumbara

Arkanıza yaslanıp geriye çok geriye ta çocukluk yıllarınıza dönün. Mutlaka sizinde vardır bir kumbara maceranız. Anlatacağım bu hikaye de küçücük bir çocuğun kumbara sevgisi.

Eskiden Çocuklara tutumlu olmayı öğretmek için birer kumbara alınırdı. Ve ardından bir bir anlatılırdı damlaya damlaya göl olur misali ile. Çocuk annesinin getirdiği ateşböceği kumbarasını görünce çok sevindi. Sanki dünyalar onun oldu. Kumbarası hem sevimliydi hem de onun içine atacağı harçlıkların biriktiğini görmek onu çok mutlu edecekti. O gece çocuk kumbarasını yastığının üstüne koyarak birlikte uyudular. Bir taraftan da sabahki alacağı harçlığın hepsini kumbarasına koymayı düşünüyor tatlı hayaller kuruyordu.

Sabah erkenden kendiliğinden uyandı okula gitmek için. Daha ilkokul birinci sınıfa gidiyordu. Önlüğünü ve çoraplarını giydikten sonra annesinin yanına gitti çünkü yakasını kendi takamıyordu annesi de yakasını taktıktan sonra hazırdı artık okula gitmek için. Birlikte kahvaltı yaptılar sonra hani anne harçlığım dedi. Annesi uzattı elini bir kaç kuruş verdi çocuğun eline. Çocuk o parayı okula bile götürmeyip hemen kumbarasına attı. Çok mutlu etmişti onu bu durum günler böylece geçti. Çocuk harçlıklarını harcamayıp doğruca kumbarasına koyuyordu. Birde okuldan gelince sevimli ateş böceği kumbarasını sallıyordu. Belki de çıkardığı ses hoşuna gidiyordu ya da bir şeyleri başarmanın mutluluğuydu bu.

Bir gün yine öğlen vakti okuldan eve döndüğünde çocuk doğruca kumbarasının bulunduğu yere doğru gitti gördüğü manzara karşısında kendini tutamayıp feryat edip ağlamaya başladı. Kumbaram kesilmişti, kumbarama ne oldu anne diye durmadan ağlıyordu. Boncuk boncuk döküyordu gözlerinden yaşları. Çaresizdi artık çok sevdiği kumbarası kesilmişti. Çocuk ruhuyla acaba neden bu kadar üzüldü büyükler bilemezdi. Annesi çaresiz kalmıştı bu durum karşısında ve yaptığına bin pişman olmuştu ama artık iş işten geçmişti. Akşam üstü anne komşusu bankacı İbrahim ağabeyin evlerine gitti. Amacı tekrar kumbara istemekti. İbrahim ağabey ben çocuğun kumbarasını kestim o da çok ağladı çok üzüldü tekrar kumbara getirir misin dedi. İbrahim ağabey memnuniyetle dedi. Ertesi akşam üç kumbarayla geldi İbrahim ağabey. Annesi çocuğa kumbaraları verdi. Ama çocuğun yüreğinde o ilk kumbarayı aldığı günkü heyecanı yoktu artık. Bir burukluk sarmıştı tüm bedenini. Ne sevinebildi ne de bir tebessüm gösterebildi.

Çocuk yaşlarda başlamıştı yaşam savaşı küçücük ruhunda. Beklide kumbarasının içindeki birikmiş parayla bir şeyler alacaktı, belki de hiç açmayacaktı onu. Çünkü kumbaranın kendisini de sevmişti.

Şimdi aklıma bir söz geldi adam olacak çocuk ….dan belli olur diye. Çocukluk çağlarda anne yada babanın yaptığı büyük yada küçük hatalar çocuğun gelişiminde etken olmaz mı? Çocuğa ilk eğitimi veren bizler değilmiyiz. Yukarıda bahsettiğim çocuk hatırlamıyor ama belki de sonra kumbarasını kendi de kesti. Çünkü o ilk olarak gördü kendi rızasının dışında kumbarası kesildi.

03.03.2010
Sultan Tümen

Sultan Tümen
Kayıt Tarihi : 3.3.2010 10:48:00
Şiiri Değerlendir
Hikayesi:


Acı yada tatlı olsun geçmişimizdeki tüm yaşanmışlıklar bir bir alıyor hafızalarda yerini. Gün olur anlatılır diye....

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Uğur Güven
  Uğur Güven

  Tebrik ederim......

 • Hanım Gemiciüzel
  Hanım Gemiciüzel

  kutlarım yüregini saygılar tam puan sevgilerimle

 • Aydın Kizir
  Aydın Kizir

  kutluyorum güzel bir paylaşım

 • Şahmerdan Yıldırım
  Şahmerdan Yıldırım

  Şimdi aklıma bir söz geldi adam olacak çocuk ….dan belli olur diye. Çocukluk çağlarda anne yada babanın yaptığı büyük yada küçük hatalar çocuğun gelişiminde etken olmaz mı? Çocuğa ilk eğitimi veren bizler değilmiyiz. Yukarıda bahsettiğim çocuk hatırlamıyor ama belki de sonra kumbarasını kendi de kesti. Çünkü o ilk olarak gördü kendi rızasının dışında kumbarası kesildi.


  Bu harika eser beni çocukluk yıllarıma götürdü ve nostalji yaşadım,yüreğinize sağlık güzeldi,selam ve saygılar....

 • Melih Baki
  Melih Baki

  beğeniyle okudum paylaşım oldu..tşk.sevgili Sultan Tümen..

TÜM YORUMLAR (6)