Boşuna mı Şiiri - Nazır Çiftçi

Nazır Çiftçi
437

ŞİİR


57

TAKİPÇİ

Boşuna mı

Boşuna mı?

Gözlerin güzelliğini koruyor
İnsan değişiyor kulaçlarına…
Ellerin titriyor halin soruyor;
Ak bulutlar mı düştü saçlarına!
Kişiliğin bozulmuyor güzelim…
*/*

Ömrünle Yaşa

Gençlik rüyada yaşanıyor biraz
Belini bükmüş yaşlı allı Kiraz!
Umuda dal, kolun bükülür az az,
Ömrünle yaşa, aşkta yoktur garaz
Kişiliğin bozulmuyor güzelim!
*/*
Sabaha

Bak, gözlerinin içi gülüyor, bak!
Karanfil güzelliğin elle ayak;
Zencefil özünde kokusunda durak
Birlikte yaşlanan yıllar akarak
Sabahların bozulmuyor güzelim…
*/*

Ayrılık

Sevdiklerin severdi meleğini
Kayık battı gider, bul küreğini
Yaşlı yorgunsun da ver yüreğini
Şaşma! Kuvvetler büker bileğini;
Ayrılıklar tükenmiyor güzelim.

Nazır Çiftçi
16.04.2018 Ankara

Nazır Çiftçi
Kayıt Tarihi : 16.4.2018 16:14:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Necla Küçükhurman
  Necla Küçükhurman

  Ayrılıklar amanayızdır hocam başarılar içtenlikle kutlarım

 • İbrahim Kavas
  İbrahim Kavas

  şarkılarda, " ölüm Allah'ın emri, ayrılık olmasaydı" denir. hayat boyunca çabalayıp didinirsin var olmak adına. Varılan menzilden önce hep bir çok ayrılıklar yaşanır. Yüreğine, kalemine sağlık.

 • gönreden
  gönreden


  Gönderen: Fulya Aras Koca


  Alan: Nazır Çiftçi


  Tarih: 16.04.2018 20:38


  Konu: "Boşuna mı" şiiriniz için  *** çok uzun ve epeyce şiirin de bana çağrıştırdığı olaylardan dolayı dışına çıkarak sohbet eder gibi bir yazı yazmış olduğum için şiirinizin altına bu yazımı taşımıyorum. Ama okudum ve düşündürdüklerini sizinle paylaşmak istedim. Bu yazıyı çağdaş kalemler de paylaştım. Ama dediğim gibi şiir altına eklemek ne kadar uygun olur bilemediğim için durdum.

  Hayatı bir denize mi benzettiniz?
  Yeri geldi süt liman yeri geldi dalgalı tufanda.

  Şimdi
  Kayık battı gider, bul küreğini
  dizeniz aklıma bakın neler neler getirdi de beni nerelere götürdü
  Ailenin tekneden sorumlusu olarak çocukluğumu geçirdim. Ahşap teknenin boyasından tutun da babamla balıktan geldikten sonra çapalaması ve hatta kuşların içini pislemesini takiben temizliğinden hep ben sorumluydum. Kolay mıydı? Hayır. Ama çok zevkliydi. Tekneyle gezecek olduğum zamanlarda hiç motoru çalıştırmaz hep kürek çekerdim. Kolaycılığı hiç bir zaman sevmememişimdir. Belki de bu yüzden "haydi Allah hop hop hop" asıl bakalım küreklere şeklinde denizin üstünde tekne sefasına çıkardım. Neyse efendim babam da kırk defa tembihlerdi "aman ha kızım sakın ola ki kürekleri suya düşürüp kaybetme" diye. Bir yirmi seksen babam bana aynı tembihi yapıp duruyor. Eeee ben de meraklı Melahat'ım ya "baba nedir bu küreklerin önemi, nassıl olsa motor var, kürekler düşüp kaybolsa da motor ile tekneyi yine kullanmaya devam edip balığa çıkarız" diye biraz bilmişlik taslayarak biraz da sitem ederek sordum. Babam cevabı uzun bir açıklamaydı ama kısaca özetlemek gerekirse; uzak yerlere motorla gidip denize açıldığınızda tutun ki fırtına koptu, göz gözü görmez bir tufan, e kimse koca denizde nerede olduğunuzu bilmiyor, ve sizin tutun ki motorunuz arızalandı, hoş kürek çekerek dönmek oradan o havada zaten mümkün olmazmış ama yerinizi belirtmek için küreği yakarmış işte o anda denizciler. Meşale ederlermiş küreği teknede dik, yanar halde tutarak ki nerede oldukları görülüp yardım gelebilsin.
  Önemliymiş kürek. Hiç bu açıdan bakmamıştım. Hatta böyle birşeye ihtimal de vermezdim.
  Ama bir gün evet bir fırtına koptu. O gün ben ve eşim denizde balığa açılmıştık ve motor arızalandı. İşaret vermek için küreği yaktık. Fırtınada denizde kalanları kurtarmak için sağnak yağmur ve dalgalar arasında tekneleri arayan sahil kurtarma bizi buldu. Yani demem o ki
  Kayık battı gider, bul küreğini
  o kadar anlamlı bir betimleme ki. Hayatta sizi tutacak olanın ne olduğu belli değildir. Bu bazen bir kürektir bazen sevdiğin kişinin eli.
  Keyifle okuduğum şiiriniz benim için ayrı bir anlam ifade etti. Eh birazcık da başınızı ağrıttım. Bugün ben bütün yorumlarımda galiba topuzu biraz kaçırıyorum. Artık affola.

  Sevgi ve saygılarımla

  *** çok uzun ve epeyce şiirin de bana çağrıştırdığı olaylardan dolayı dışına çıkarak sohbet eder gibi bir yazı yazmış olduğum için şiirinizin altına bu yazımı taşımıyorum. Ama okudum ve düşündürdüklerini sizinle paylaşmak istedim. Bu yazıyı çağdaş kalemler de paylaştım. Ama dediğim gibi şiir altına eklemek ne kadar uygun olur bilemediğim için durdum.

  CEVAP VER

 • Hasan Korkut
  Hasan Korkut

  Tebrik ederim
  Nazır hocam,
  kutlarım sizi.
  Selam ve
  muhabbetye.

 • Bülent Baysal
  Bülent Baysal

  Beşliklerden önce başlık olarak konulanlar farklı bir güzellik ve nefes olduğu kadar, yan yana geldiğinde yüklenmiş olduğu misyon ve anlam önemliydi... Hiç bir şey boşuna değil, ömrünce ne yaşarsan yaşa illaki sonu ayrılık...

  Daha nice şiirlere diyerek... Saygı ve Selamlarımla.

 • Nizam Kara
  Nizam Kara

  Güzeldi nazır hocam
  emeğinize sağlık

 • Safure Yıldırım
  Safure Yıldırım

  "Ömrünle yaşa, aşkta yoktur garaz" harika hocam, yüreğinize sağlık, hayatımızda olan hiç birşey boşuna değildir..Kutlarım ..
  Saygılarımla

 • Güner Hacısalihoğlu
  Güner Hacısalihoğlu

  Gönlünüze sağlık Nazır Hocam. Çok güzeldi.

  Kutluyorum şiirinizi ve sizi...

  Selam ve Saygılar...

 • Cevat Çeştepe
  Cevat Çeştepe

  Çok güzel... Kaleminize sağlık sayın Nazır Çiftçi...
  Nice şiirlere...

TÜM YORUMLAR (9)