AİLE ŞİİRLERİ

AİLE ŞİİRLERİ

Cafer Aksay

Aileler temelidir toplumun,
Bireyleri için huzur; aile!
Her dönem önemi kaçınmaz onun,
Derdin olduğunda hazır; aile!

Hem huzurun, eğitimin kaynağı,
Bakınca yeşerir, bahçesi-bağı,
..

Devamını Oku
İhsan Şahin

(“Yalnız şehit anaları ağlamıyor.”) muşKimi kime şikayet, ediyorsun ulan sen
Bunun adı Barzani, ne Türk’tür ne Müslüman
Daha dün çapulcuydu, tarihe sor istersen
..

Devamını Oku
Ahmet Karaoğlu

Aile Boyu
Anne nerede yavru da orada
Takıldı anaya zalim olta da
..

Devamını Oku
Ahmet Bektaş

Mutlu Aile Tablosu Hayal Mi?


Mutluluğu sadece yuvada yani aile kurumunda aramak ne kadar doğru?

Mutluluğa aile kurumunda doruk noktada ulaşmak elbet ideal. Ve daha mantıklı, daha kolay olmakla birlikte, inanın en zor olanı bu aslında! Demem o ki bazı aile yapısı mutsuzluğun kaynağı olurken bazısı da mutluluk kaynağı.

..

Devamını Oku
Işık German Ersoy

Aile bağları
Çözüldüğü an
Çocuklarımızı
Kaybettik
Demektir
..

Devamını Oku
Gürkan Kaya

Aile
İçi
Şiddet
O
Kadar
Fazlaydı
Ki
..

Devamını Oku
Selma Şengören

Mevlana Celaleddin_i Rumi ne güzel ifade etmiş..ne kadar güzel benzetme yapmış..'Eşlerin birbirine benzemesi gerek, ayakkabı ve mest gibi' Aile ve eşler arasında uyumun, anlaşmanın ne denli önemli olduğunu bu güzel benzetmelerle dile getirmiş.

Ailede ikilemler yaşandığında ortaya anlaşmazlıklar çıkıyor, huzursuzluk ve geçimsizlik, ahengin olmamasından kaynaklanıyor. Ortak noktalarda anlaşmak, en azından amaca yönelik düşüncelerde ortak noktaya varmak bir aile için çok önemli. Ya bayan eşine uyacak.. ya da bey eşine uyacak..ama sonuçta bir bütünlükte anlaşmak önemli. Aile toplumun en küçük birimi,ama bir o kadar da büyük ve değerli niteliklere sahip bir birim, çünkü gelecek nesiller, aile nasıl yetiştirirse öyle idame olacaktır.Ailede uyum ve ahenk, her ferde söz ve savunma hakkı, saygı-sevgi ve hoşgörü değerlerinin işlenmesi gereklidir. Hepimiz evrenin birer parçasıyız ayrı yapıda,farklı duygu ve düşüncelerin odağında ve olumlu olumsuz mizaçları taşıyoruz. Ailede gördüğümüz, yaşadığımız ve tanık olduğumuz birçok davranışları, sözleri, yapısal özellikleri bilgisayar gibi beynimize yerleştiriyoruz, zamanı gelince o düşünceleri beynimizden günlük yaşantımıza aktarıyoruz.Kültür anlayışı çerçevesinde her insanın davranış ve düşünce hareketi bir gökkuşağını andırır,biri beyaz diye düşünürken diğeri siyah olarak algılar, renklerin cümbüşü gibidir düşüncelerin uygulanışı ve harekete dönüşmesi. Doğru olanı bulmak, anlayabilmek ve anlatabilmek gerçek duyguları gün ışığına çıkarır.

Ailede fertlere verilen değer temel taşların oluşmasını sağlar. İyilik ve doğruluk yönünde yapılan sözcük ve davranışların tümü aile bireylerinin özüne işler ve olaylar karşısında bu ölçüt harekete geçerek kullanıma sunulur.Ne verirsen onu alırsın, insan zihni her türlü algıya açık olmakla beraber kaydedicidir.Zihnindeki belirsizlikleri yok ederek öğrendiği doğru davranışları uygulayan her fert ileriye attığı adımın başarısını zamanla fark edecektir.Uyum ve ahenk, fert,aile ve toplum üçgeninde gerçek anlamda oluştuğunda gelecek nesiller daha azimli ve istikrarlı olacaktır

Her olayda gerçeği yansıtmak, iyi ile kötüyü,doğru ile yanlışı net bir biçimde aile fertlerine açıklamak huzurun mutluluğa giden yolunda ışık olacaktır.. Ailenin ortak vereceği kararlar aynı doğrultuda olursa yapılacak işlemler daha sağlıklı ve amaca yönelik olacaktır. 'Eş olan kişinin, eşinin huyu ile huylanması gerek ki işler, yolunda gitsin.”
..

Devamını Oku
Gürkan Kaya

Çekirdek Aile
Kurmuş
Çekirdekler
Derken
Bir Gün
Bir Tanesini
Yemiş
..

Devamını Oku
Kerim Baydak

Mutlu Aile Ortamı Bu Olsa Gerek.


Ailede sır saklamak en büyük emek.
Ailede sevgi saygı, büyük giz demek.
Soğan ekmek erek ve birkaç kap da yemek.
Mutlu aile ortamı bu olsa gerek.
..

Devamını Oku
Şahbettin Uluat

Sevgi ailenin çimentosudur.
İnsana armağan aile sevgisi.
İnsanlığın tatlı bir tutkusudur.
Yüreklere yağan aile sevgisi.
*
Sevgi olmasaydı, aile olmazdı.
İnsan evlenmezdi, yuva kurmazdı.
..

Devamını Oku