Yozgat sürmeli şiir şöleni‏

Ömer Tural
1061

ŞİİR


4

TAKİPÇİ

Yozgat sürmeli şiir şöleni‏

Yozgat sürmeli şiir şöleni‏

Yozgat:Küçük bir anadolu,yiğitleri kahraman sevecen insanları. Yozgat Sivas'tan sonra en fazla şairi olan il yozgat Sivastan sonra tüm Türküleri Ozanları bulunan bir şehir.Sovuk suyu,Çamlıkları başka güzel.Baharın dagların çerlik lalelerinin açtığ zaman bir başkadır yozgat dağları.Çarşısuı baştan başa salkım kızıl akasya çiçeklerine bürünür.Bir başka kokar yozgat çarşısı.Mis gibi akasyanın nefsafet kokularıylan.
Yozgat:Küçük bir anadolu,yiğitleri kahraman sevecen insanları. Yozgat Sivas'tan sonra en fazla şairi olan il yozgat Sivastan sonra tüTürküleri Ozanları bulunan bir şehir.Sovuk suyu,Çamlıkları başka güzel.Baharın dagların çerlik lalelerinin açtığ zaman bir başkadır yozgat dağları.Çarşısuı baştan başa salkım kızıl akasya çiçeklerine bürünür.Bir başka kokar yozgat çarşısı.Mis gibi akasyanın nefsafet kokularıylan.

Yurdun dört köşesinden şairler çıktılr yolla.Büyük insan Mustafa Kemal ATATÜRK'ÜN Türk yiğitlerinin harman olduğu diyar, Bozok Yaylasının yiğit evlatları var olun! ' Dediği Yozgat'ta Sürmeli şiir şenlkikleri için. Bende Kayseri'den katılan şairler kafilesin arasıda bulundum. Kayseriden çıkıp,Atatürk yolundan devam ettik yolculuğumuza.Kayseriden 3 taksi vardı bir birimizi takip ettik.Ben Durn Tameri'in arabasındaidim.Arabayı Duran ağbi kullanıyordu.Ferit Yıldız kardeşiimizden Hayatın bağzı gerçeklerinden yaşadıklarını dinledik.Süleyman Karacabey'şiir üzerine söyleşiler yaptı. Kayseri Talas şiir akşamlarının kuruluş ve çalışmaları hakında bilgi verdi. Talas şiir Akşamlarının sunucusu Ayşe Konuk hanımın kulaklarını çınlatık.Ayşe hanımın Yaptığı Güzel ve başarılı sunuculuğu.Poroğram yapımcılığı şiirleri ve Şiir okuma sanatı dile getirildi.Birde araba diye bir halk müzügü dinledik bozlak.Sevdiğini bir araba verildiğinin ağıtın anlatan cinslı bir Türkü.Yol boyunda Sergül hanım ve İsmail Hakı Şahin bey ve Sergül hanımın beyi bir çeşme başında bizi beklediler.Yozgatın sovuk suları yolda etkisini göstermeye başlamıştı.
Yozgata girdiğimzde Bizi ilk olarak çarşı meydanındaki saat kulesi karşıladı.Şairlerden en önce Sabiha Serin hanım efendiyle karşlaştık.Yanında Giresun'lu Ali Dursun bey efendi Kendisiyle tanıştık.Kendisi araştıracı gazeteci yazar.Ali Dursun Bey haytımda rasladığım en tatlı ender tanıştığım insandı.Gerçekten böyle bir insanla beni tanıştıran Sabiha Serine Teşekürlerim sonsuzdur.
Proğram 04.07.2009 Cumartesi günü Plaket töreninde Ahmet SARGIN’a Başarılı çalışmalarından dolayı,Salim GÜLBAHÇE’ye Şebinkarahisarda düzenlenen yarışmada Yozgat’ı tanıtan YOZGAT GÜZELLEMESİ” İsimli şiiriyle birincilik ödülü almasını kutlamak adına ve Osman YÜKSEL’e Şehriyar dergisinde yayınlanan yozgatı 66 kıtalık “Yozgat destanı yazmasından dolayı sunulan plaketlerle başladı.

Yozgat valisi Amir Çiçek günün anlamlı konuşmasını yaptı.Gerçekten Edebiyatı desdekleyen Şairlere yürek cesaret veren bir mülkü amir.Dinleti boyunca salondan ayrılmadı.Yurdun dürt bucağından gelen şairler bir birinden güzel şiirler okudular. Gerçekten Sunucu Kamil akdemir ve Serap Demir Türk hocamız çok güzel hazırlanmışlar Bir çok şairin şiirinden bölümler okudular ve şairlein hayatlarını önceden bilğ edinip ,şairlerin biografisini okuyarak büyük sprüzde bulundular.Akşama doğru Müze gezintisi yapıldı. Özel Egin” İlk öğretim okulunda verilen yemekten sonraAkşam’da tarihi Hayri İnal konağında Belediye Başkanımızında katıldığı Şiir Müzik Eğlence ve sohbetlerle ilk gün sona erdi Çok coşkulu bir gce geçti.Sanırım orda bulunan şair ve ozanların unutamıyacağı bir gece yaşandı.Türkü bizim kültürümüzdür.Türkü bizim kişliğimzdir.Türkü anlamak için Türkünün kod taşların çözmek gerektir.Türküyü iyi analiz etmek gerektir Türkü bilmeyen Türk'ü bilmez anlamaz anlayamaz.İşte böyle bir gecede doyasıya şiir ve Türkünün tadını çıkarıldık.Gece boyu Belediye başkanı Yusuf Başer bey Konukların yanından ayrılmadı.En ilginç en kültürel bana çedeneli kavurga geldi.Gecenin konuklarına ev sahibeleri ellerindn geleni yaptı.
Yatma saatı gelip geçmiti.Yurtlarda ayrılan yerlerimizde kaldık.sabahleyin yine o şen haliyle Ali Dursun etrafa neşe saçıyordu..İlk işimiz sabah kahvaltısı Yozgat Belediyesi Kent parkta yapıldı.Peşinden Yozgat Çamlık Milli Park’ı gezildi ve .Kum döken pıarlarında herkes sovuk suyunu yudumladı.Uzaun bir gezi oldu çamlıklar güzel bir yer,tepedeki çamlığa baraja benzeyen gölet ayrı bir ahenk kazandırıyor.Arabalarla Sarı kayaya hareket edildi Sabiha Serin Ali Dursaun ve Cemile düzgün hanım hangi arabadaysa o araba ile bulundukları yerde ayrı bir neşe ayrı bir farklılık vardı. Sarıkayada Sayın Kaymakamımız Yaşar DÖNMEZ Konuklarımızı karşıladı ve konuklarımıza öğle yameği ikram edildi ve kaplıcada banyo imkanı sağlandı.Yozgatlı Salim Gülbahçe,Şair Ahmet Sorgun, Kelamikandemir ve Erdoğan Bekdaş Yozgat azani mahlaslı Gerçekten iki gün boyunca misafirleri iyi karşılamak için ellerinden geleni gösterdiler.
Sarı Kaya'da kaymakamlığın hazırladığı yemek yenildi.Kaymakam Yaşar Dönmez bey Bütün şairlerle ayrı ayrı tanışıp şairlere ayrı bir önem gösterdi.Tabi kaplıca gezisinden sonra misifler yolarına koyulma hazırlığın başladı.
Yozgatlı Şair Salim Gülbahçe,Şair Ahmet Sorgun Gerçekten iki gün boyunca misafirleri iyi karşılamak için ellerinden geleni gösterdiler.
Tabi bizlerede gördüklerimizi abartmadan anlatmak düştü.

Akasyalar açınca yozgat gelirim.

Yozgat ne olur darılma bana
Benide al koluna çamlıklarına
Ilgıt ılgıt kum döken pınarlarına
Akasyalar açınca yozgat gelirim

İnşli yolların dagların yüksek
Ölmeden bir daha biz seni görsek
İnsanını sevsek hemde sevilsek
Akasyalar açınca Yozgat gelirim.

Buz gibi sulların kıvrım yolların
Dünyada ünlüdür kaplıcaların
Bir birinden güzeldir şu konakların
Akasyalar açınca yozgat geliriz.

Bozak yaylasının yiğit diyarı
Sende buldum sende yitirdim yarı
Unutur sanma ha sen bu Turalı
Akasyalar açınca yine gelirim.

Ömer Tural

www.siirdergahi.com www.karagolkoyu.info

Ömer Tural
Kayıt Tarihi : 8.11.2009 13:40:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!

Ömer Tural