Yirmi Dört Kasımların Anlamı ve Önemi

Mehmet Kıyak
191

ŞİİR


1

TAKİPÇİ

Yirmi Dört Kasımların Anlamı ve Önemi

24 Kasım, Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettikleri tarihtir. Bu bakımdan 24 Kasım, Atatürk’ün doğumunun 100. yıldönümü olan 1981 yılından bu yana “Öğretmenler Günü” olarak kutlanmaktadır.
Tüm saygıdeğer öğretmenlerin “Öğretmenler Günü” kutlu olsun!

Öğretmenin eğitimdeki misyonu düşünüldüğünde tabii ki 24 Kasımların anlamı çok büyüktür..Ancak bu gün24 Kasımlar, Devletimiz için, Milletimiz için, veli, öğrenci ve öğretmen için ne anlam ifade etmektedir? Aslında hepsi için de aynı anlamı ifade etmesi gereken bu gün, ne yazık ki aynı anlamı ifade etmemekte! Yani söylemde öğretmene hepsi aynı değeri verirken, eylemde hiç de öyle olmadığı görülmekte… Söylemde toplumun en önünde yer aldığı ifade edilen öğretmen, bu gün gerçekten toplumun önünde midir?

İşte bu söylem ve eylem farklılığı bu kutlamaların inandırıcılığını ortadan kaldırmakta, öğretmenin 24 Kasımları buruk kutlamasına neden olmaktadır. Öğretmen için en inandırıcı değer, öğrencinin öğretmenine verdiği değerdir. Çünkü onların sevgisi, saygısı çok samimi ve çok sıcaktır. Bunun dışındakiler genel olarak söylemden öteye gitmemektedir. 24 Kasımlarda göklere çıkarılan öğretmen daha sonra unutulmakta, kendi dertleriyle baş başa kalmakta… Öyle ki kimi zaman okullarda kendi hazırladığı programla kendi gününü kutlamakta…

Gerçekte öğretmen, sadece 24 Kasımların öğretmeni midir? Gerçekçi olmak gerekirse ne yazık ki bu böyle olmakta…24 Kasımlarda eğitim, öğretim, öğretmen çeşitli yönleriyle ele alınır, sorunlar ortaya koyulur; ama bunların ne kadarı gerçekleştirilir? Yıllardır dile getirilen sorunların bu gün, ne kadarı çözülmüştür? Bu gün öğretmenin sorunları bitmiş midir? Aslında öğretmenin, öğretmenliğin sorunları giderilmeden, eğitimin sorunları giderilemez!

Eğitim; devletin, hükümetlerin en öncelikli politikası olmalıdır. Çünkü eğitim, bir toplum için gelişmenin ve çağdaşlaşmanın tek anahtarıdır! Ulusların bu günkü refah ve mutlulukları, ekonomik ve uygarlık seviyeleri eğitime verdikleri önemle ölçülür.

Bu gün tüm gelişmiş ülkeler, nitelikli insan ve eğitilmiş beyin gücünün yetiştirilmesindeki önemden dolayı, eğitim sistemlerini, öğretmen yetiştirme politikalarını, öğretmen ve öğretmenliğin sorunlarını tartışmaya açmakta, mevcut somut sorunları ve hatta gelecekte karşılaşılabilecek sorunları belirleyerek acil çözüm yolları aramaktadırlar.

Bu bakımdan, bu politikalar bizim de amacımız olmalı, bu amaca ve bu anlayışa uygun hedefler belirlemeliyiz. Öncelikli hedefimiz de öğretmen ve öğretmenlik olmalıdır. Çünkü öğretmen, eğitimin temel unsuru, eğitimin tamamlayıcısı ve uygulayıcısıdır. Onun için de acilen öğretmenin ve öğretmenliğin sorunları belirlenmeli ve acil çözüm yolları bulunmalıdır.
Çünkü öğretmen bu gün pek çok sorunla karşı karşıyadır. Okuldaki sorunu başka, evdeki sorunu başka, sokaktaki sorunu başka, kırsal kesimdeki öğretmenin sorunu başka, büyük şehirdeki öğretmenin sorunu başkadır.

Ama çözüm sadece bu sorunları gidermek değildir; aynı zamanda öğretmenin niteliğini artırmaktır. Bu, eğitim-öğretimi aksatmadan yaz tatillerinde, hizmet içi eğitim kurslarıyla, seminerlerle, konferanslarla vb. etkinliklerle pekala mümkündür. Bu, öğretmen için gelişen eğitim teknolojileri, yeni yöntem ve teknikler, bilimseler ve mesleki çalışmalar bakımından hem bir eğitim olacak, hem bir sosyal etkinlik olacak, hem de bir tatil olacaktır. Bu bile öğretmen için bir ödül, bir onure etmedir.

Bilim ve teknolojinin hızlı bir gelişme içinde olduğu dikkate alınırsa, öcelikle nitelikli öğretmenin yetiştirilmesi gerçeği ortaya çıkar. Bu da göstermektedir ki etkin, nitelikli bir eğitimin belirlenmesinde ve uygulanmasında da yine karşımıza nitelikli öğretmen, en önemli unsur olarak çıkacaktır.

Bu da gösteriyor ki mevcut gelişmelere paralel olarak, nitelikli öğretmene bugün olduğu gibi, gelecekte de çok büyük ihtiyaç duyulacaktır.

Öğretmene bu açıdan bakıldığında, geleceğin öğretmenin de dünyayı daha iyi tanıma ve kavrama, alanında kendini yetiştirme, ileriyi yakalama azmi ve bilinci içinde olma, bilgili ve teknolojik alandaki gelişmeleri yakından izleme, kendini sürekli geliştirme gibi niteliklere sahip olması gerektiği gerçeği ön plana çıkmaktadır.

Bütün bunlar gösteriyor ki, bu gün olduğu gibi, geleceğin de en önemli olgusu bilgidir. Bu gün gerekli olan bilgi ve birikim, gelecekte daha çok gerekli olacaktır. Buna ulaşabilmenin yolu da eğitim ve bunun en önemli unsuru olan öğretmen ve öğretmenliktir. Bu da demektir ki, bu gün olduğu gibi gelecekte de eğitimin en önemli sorunu, öğretmene bu niteliklerin ve bu olanakların sağlanması olacaktır. Çünkü nitelikli genç yetiştirmek, nitelikli eğitimle; nitelikli eğitim, nitelikli öğretmenle mümkündür!

Cumhuriyet öğretmeni, uygarlık yarışında Atatürk’ün çizdiği çağdaş uygarlık yolundan ayrılmamış, yarın da ayrılmayacaktır. Türk öğretmeni O’ nun açtığı aydınlık yolda dün olduğu gibi, bu gün de daha büyük azim ve kararlılıkla yürümeye devam edecektir. Yeter ki öğretmenin önü açılsın, yeter ki öğretmene gerekli olanaklar sağlansın!

İsterim ki, bundan sonraki 24 Kasımlarda bunlar sorun olmasın; isterim ki, 24 Kasımlarda sorunlar değil, yeni yeni projeler konuşulsun! İsterim ki, bu ülke öğretmeni, 24 Kasımları buruk geçirmesin; daima toplumun önünde, devletinin ve milletinin baş tâcı olsun!

Bu duygularla tüm öğretmenlerin Öğretmenler Gününü kutlar, daha nice mutlu kutlamalar temenni ederim!

Sevgi ve saygılarımla…

Bir başka yazımda buluşmak ümidiyle…

23.11.2005
Mehmet KIYAK

Görüş ve önerileriniz için:

mehmetkiyak@gmail.com
mehmetkiyak@msn.com

Mehmet Kıyak
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Erdal Canbulat
  Erdal Canbulat

  Selam Hocam
  Yazilarinizi Zevkle Okuyoruz
  Bize Isik Tutan Bu Yazilari Yazan Elleriniz Dert Gormesin ins
  Seni Seviyoruz www.yamyam.info

 • Mehmet Sıddık Ensari
  Mehmet Sıddık Ensari

  Öğretmenler için en güzel sözü 'Bana bir kelime öğretenin kulu ve kölesi olurum' diye söylemiş,
  Hz. Ali ama bence o bile yetmez,
  Güzel yazınız için kutlarım...

 • Suna Doğanay
  Suna Doğanay

  Öğretmenlerin konu edildiği güzel yazınızı kutluyorum. Ayrıca günümüzü kutlamanız da bir incelikti. Teşekkürler sevgili kardeşim.
  Suna Doğanay

 • Oğuzkan Bölükbaşı
  Oğuzkan Bölükbaşı

  bir zamanlar 'hiç bir şey olamıyorsa öğretmen olsun bari' denirdi, o dönemlerde çok zayıf öğretmenler yetişti, cumhuriyetin ilk yılları öğretmenlerin altı çağı idi. şimdilerde iş garantisi nedeniyle bu mesleği seçmek için tercih yapanlar arttı öğretmen yetiştiren bölümlerin puanları arttı, yani akıllı çocuklar tercih eder oldu öğretmenliği. fakat öğretmenlik te türkiyede ki diğer kurumlar gibi laçka oldu, dersane furyası, özel dersler bazı öğretmenleri ihya ederken bazı öğretmenler ise bu yazıda söylenildiği gibi iyi koşullarda yaşamıyorlar.

  bu memlekette edebin ve hayanın temelini atacak olanve edepli nesiller yetiştirecek olan öğretmenlerin, her konuda teçhizatlı, ve edepli olması ve örnek olması çok önemlidir. öğretmenlerimiz geleceğin çimentosunu karmaktadırlar, her kesim bunu düşünmeli ve ona göre önlem almalıdır.
  onlar terörde öldüler, onlar en ücra köşelerde destan yarattılar, onlar bizim hayat ustalarımız olacak insanlar gereken saygı ve sevgi ve olanak onlara verilmeli

TÜM YORUMLAR (4)