Yeni Okulda İlk Günler Şiiri - Eyyup Akm ...

Eyyup Akmetin
1601

ŞİİR


6

TAKİPÇİ

Yeni Okulda İlk Günler

Birinci gün, tanışma, kaynaşma ikinci gün öğretmen yok, sınıflarda aşırı gürültü yapanları uyarmaya gelen Müdür yardımcısı önce herkesi iyi bir fırça. Sonra sizin sınıfınız benim odanın üstü bir daha gürültüye gelirsem sıra dayağına hazır olun. Anlaşıldı mı? Anlaşıldı öğretmenim.
Müdür yardımcısı tam kapıdan çıkarken bizimkini görüyor. Hey sen gel bakalım buraya. Bundan sonra sınıf başkanı sensin, sınıf öğretmenin çekim yapana kadar sorumluluk sende, gürültüye gelirsem ilk senden başlarım ona göre. Gürültü yapanları tahtaya yaz. Ben kontrole gelince gereğini yaparım. Sonra sınıfa döner açın kitaplarınızı bir göz gezdirin.. Boş boş durmayın. Evet iyi ki okulun ilk günleri kimse kimseyi pek tanımıyor, dolayısıyla gürültü yapanlar az oluyor onlara da bana bakın, yazdığımı silmem ona göre, sonra gelip yalvarmalar olmasın.. ve ilk hafta iyi geçmiş ikinci hafta sınıf öğretmeni sınıf başkanı seçimini haftaya erteler, başkan olmak isteyenler isimlerini bana yazdırsın. Derse başlamadan seçimimizi yaparız. Öğrenciler birbirlerini tanıdıkça konuşmalar gürültü de artıyor. Bizimki heyecanla seçim bitse de kurtulsak, yoksa bu işin sonu iyi olmayacak. Biz bu şehrin yabancıyız, yabacılar pek istenmez, sevilmez. Her kesin ayrı bir hesabı, düşüncesi farklı olur. Önce sağcı mısın? Solcu musun? Tabii sağcıyız diyeceğiz burada çoğunluk sağcı hele sınıf başkanlığından kurtulalım gerisi kolay. Seçim günü eveeeet Sınıf öğretmeni arkadaşlar başkan adaylarını tahtaya yazmadan önce hepinize soruyorum. Geçici başkanınızdan memnun musunuz? Çoğunluk eveeet demesin mi. Bizim ki çok şaşırır hayret yabancı olduğumuzu da biliyorlar.. Her öğretmen tanışmasında nerelisin sorulmadan cevap verilir… Öğretmen isteyenler el kaldırsın çoğunluk el kaldırır. İstemeyenler el kaldırsın.. Kimse el kaldırmaz. Evet başkan budan sonra derse gelmeden yoklama yapılacak gelmeyenler ve gürültü yapanlar tahtaya yazılacak, zaman fazla zaman kayıp etmeden derse başlanacak. Tamamı başkan.. tamam öğretmenim…. Okulu hiç sevmezken birde başkanlık çıktı..
Mecburen başlar ders çalışacak, arkadaş yok, oyun yok, bağ-bahçe yok, gezilecek yer yok, ders ödev çok.. Başlar bizim ki ders çalışmaya, takıldığı yerlerde Abisinin iş yerine gider öğrenir. Tekrar eve gelir derse devam. Abisi de şaşır. Hayırdır. Ders çalışmayı sever olmuşsun. Bizim ki mecburen çalışacağız, boş boş oturmak insanı daha çok yoruyor. Çalışınca günler çabuk, geçiyor sınavlar bugün yarın başlar, mecburen çalışacağız.

ÇARE YOK
Arkadaş yok, oyun yok,
Bağ-bahçe, tarla yok,
Gezilecek dağ, taş yok,
Televizyon, radyo yok,
Tembelliğin gereği yok,
Ders çok, ödev siz gün yok,
Çalışmaktan başka, çare yok.

Eyyup Akmetin
Kayıt Tarihi : 1.12.2022 07:39:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!