Yazılarım: Dünya Ramazan Ayı'nın yörünge ...

İbrahim Arslan
1000

ŞİİR


15

TAKİPÇİ

Yazılarım: Dünya Ramazan Ayı'nın yörüngesine giriyor (525)

Mübarek ayların sonuncusu olan Ramazan Ayı içerisine gireceğiz. Bu ay ayların en güzeli. İbadetlerimizin Birine en az İki verildiği ay bu ay. En çok ne kadar veriliyor bunu ise Rabbimiz biliyor. İnanın günahlarımızın çoğunu kapatacak kadar olabilir. Bizler bu aya kavuşan şanslılarız. Kavuşamayabilirdik de.

İslam coğrafyası Nurlu gecelere gebe. Yıldızlar bir başka ışıldayacak. Güneşin en sıcak zamanlarında oruçluyken dediğimiz bir ' Allah' zikri, kalpten yapılan ufak bir yakarış gök semasında ne kapılar açacak. Biliriz ki bu sıcaklıklar Cehennem sıcağı yanında hiç. Biliriz ki İnsan bu sıcağa dayanamazken oradakine hiç dayanamaz. Et, kemik, toprak olan insan yine de Cehennem'i de bildiği halde Pervasız.

Günahlarımıza fermuar çekme zamanıdır bu ay. Kendimize çeki düzen verme ayıdır. İnsan sayısız nimet içinde yüzerken günah salına biniyor. Onunla yol alıyor nimetler denizinde! Baksanız herşey helal. Haram olan da var. Az ama var. Ve bakıyorsun insan haramda. Şeytan zincirli derle bu ayda. Ama nefis denen Şeytandan beter zincirlimidir. Onuda biz dizginleyelim. Ahir zamanlarındayız dünyanın. Ne kadar ömrü var bilmesekte daha biz ne kadar yaşarız. Sonuçta ölünce kopacak Kıyamet'imiz. Tam tekmil ibadetini yapan, tam tekmil günahlardan kaçan sayısı az insan vardır. Ama,

Rabbimizden ümit kesmekte büyük günahtır. O bizlere Cennet nimetlerini önümüze serdi. Biz koşa koşa Cehenneme gitmek isteyen kullarına sayısız şans verdi. Yani bu şanslar öbür alemde bile verilmeye devam edilecek. Şöyle ki... Şu kıssa bu duruma örnektir. İki kul Cehennemliktir. Ve huzurdadırlar. Haktır bunlara Cehennem. Ve gidin Cehennem' e denilir. Kullardan biri başlar koşmaya... Evet Cehennem' e doğru koşmaya başlar. Biri de koşar ama isteksiz tabi... Ve arkasına arkasına bakar. Hani belki affedilir. Herşeyi bilen Rabbimiz bu iki kulunu tekrar çağırır. Durumlarının izahı şudur.

_ Ben dünyadayken emrini hiç tutmadım. Biliyorum. Cehennem'e layığım da. Bu sefer olsun emrini tutmak için koşa koşa gittim. Biri de

_ Belki son bir umut affedilirim diye geri geri baktım. Ümidimi kaybetmedim der. Ve bu iki kul da affedilir. Dünya da nasıl yaşadılar kimse bilmez. Ama sonsuz Cennet' e giderler... Ramazan AYI üzerimize rahmet güneşi olarak doğuyor. Susayacaklar, acıkacaklar Ramazan ayını idrak edecekler rahmet denizinde yıkanacak, mağfiret çeşmesinin suyundan içecekler. En güzel su bu değil mi!

Acıkmadan açların halinden anlamıyoruz. Bir diğer gerçek de bu. Açlık üç gün duruyor gündemimizde. İsraf hele bu zamanda gırla gidiyor. Yazıktır. Dünyanın bir yanında aç biri varsa belki bu komşunsa yazıktır israf edilen herşey. Ramazan bize en büyük hatırlatma ayıdır. Ve içinde Kadir Gecesi gizlidir. Bakın gizlidir diyorum. Onu Ramazan Ayında arıyoruz. Ekseri 27. gecesidir belki ama ya Ramazan'ın birinci gecesindeyse. O yüzden size bunu ciddi olarak hatırlatıyorum. Ramazan'ın her gecesini Kadir bilmeli.

Bir diğer konu şu. Ramazanda alışık olmadığımız ibadetleri yapıyor olacağız. Yani normalde günde beş vakit değil bir vakit bile namaz kılmayan insanlar camileri teravih vaktinde dolduracak, taşıracak. İbadet istekle, zevkle yapılmalı. Yapmak için yapmamalı. Farz namazlarımızı hep zamanında eda etmeliyiz. Nafile namaz kılmak için Farz borcumuz olmaması gerekir. Kaza namazlarımızı yapalım. Ama ister camide olsun ister evde olsun namazı Allah için kılmamız gerektiğine kalpten inanarak kılalım.

Bu ay Kur'an- ı Kerim ayıdır da. Gelin mealini hatim edelim! Rabbimiz ne diyor bize, ne buyuruyor açıp okuyalım. Kaldı ki dağların kabul etmediği emaneti geri çevirdiği, reddettiğini biz insanlar kabul ettik. Gel gör k bu konuda da gafiliz. Kitabımızdan, RABBİMİZİN KİTABINDAN bihaberiz... Efendimiz diyor ki, Allah yanlış beyanlarımdan korusun: Ahir zamanda Yüz kişi bir arada namaz kılacak, birinin bile namazı kabul olmayacak. Namazlarımız paçavra gibi yüzümüze vurulmasın. Namaz konusu önemli. Bunları hatırlatmak istedim.

Ve şu hadise de bize müjde niteliğinde. Peygamber efendimiz(s.a.s) Ashabıyla bir aradayken onlara dönerek şöyle buyuruyor. Siz öyle bir zamanda yaşıyorsunuz ki İslamın Onda dokuzunu yapsanız birini yapmasanız helak olursunuz. Ve sizden sonra da öyle bir nesil gelecek ki... Onlar İslam'ın Onda birini yapsalar felaha çıkarlar. Bu aklımda kalan hadisler. Tabi ravilerini filan veremeyeceğimden doğruluğuna inandığım yazım yanlışlarından varsa hatamdan Allah' ıma sığınırım. Umarım yazım yol gösterici ve Ramazan Ayına hazırlayıcı bir yazı olmuştur. Umarım istifade eden ve dualarında bu kardeşini unutmayan birileri de olur. Allahım yolumuzu açık etsin!

Ramazan AYI TÜM MÜSLÜMAN ALEMİNE HAYIRLAR GETİRSİN. Suriye'de bu aya hürmetsizlik etmez. Hiç olmazsa bu ayın hürmetine silahlarını susturur. AKSİ halde buna 'One Minute' demek bu ülkenin boynunun borcudur. Zülmedene sessiz kalınmaz. Aksi halde hepten vebal altında oluruz. Zaten geç kaldık. Bitmeliydi Suriye işi.

17.07.2012 Saat: 13.00

İbrahim Arslan
Kayıt Tarihi : 19.3.2014 09:26:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!