Yaşlı Bir Leyla...elif İle Mustafa

Aside Can
37

ŞİİR


8

TAKİPÇİ

Yaşlı Bir Leyla...elif İle Mustafa

46 yıllık bir aşk hikayesi dinledim.. dinlerkende gözlerimden yaşlar döküldü..sevdiği ölmüş.. ama hala seviyorum ilk günki gibi dedi..şairin dizedeki son sözü gibi:
''Bir yara bir ömrü her gün nasıl kanatır.''..ı dinledim

60 yaşındaki leyla başladı söze..öyle sevdimki.. O öldü bense bu yaşta..ama hala seviyorum ilk günki gibi dedi..Agam babam yengemdir bizi bir ömür ayıran diyerek başladı sözlerine..ama sevgim hiç bitmedi.. Öldü gitti o ama...ben hala sevmekteyim onu ilk günki gibi dedi..

14 yaşında sevmişler birbirlerini..ama ne sevgi.. 'Ondan başkası hayallerimi süslememişti 'dedi 60 yaşındaki leyla..öyle sevdik ki..öyle sevdik ki..köyün köpekleri sümüklü çocukları bile bilirdi bizim aşkımızı dedi..
Dağlar taşlar otları şahittir sevgimize dedi..

Sevdiğinin ismi mustafaymış..o kadar sevdiğimiz halde bir eli elime değmemiştir.. öyle saftı sevgimiz dedi..Tüm köyde biliyodu.. öyleki... ailesi biliyodu..beni istemeye karar vermişlerdi dedi.. beni de öyle seviyorlardıki..mustafanın babası:
''elifimizin şu kapıda girdiğini bir görsem kurbanlar keseceğim'' demiş..
Karar vermişler istemeye..ama bi gün onun babası yengemi bizim koyunların çobanı ile baya samimi görünce babamı uyarmış.. bu abiminde kulağına gitmiş..abim benim karım öyle değildir iftira atıyorlar demiş.. yengem duymuş o oğluna mukayyet olsun.. deyip bana çamur atmış..sonraistemeye geleceklerini duyunca neyle düğün yapacak o züğürtler gelmesinler kapımıza demişler..babam sonra beni onlara vermemek için 16 yaş büyük birine verecekmiş duydum bunu dedi.. istemem dediysemde bi güzel sopayı yedim.
Büyük dinlemek vardı örfümüzde.. biray içinde verdiler beni dedi..hiç sevmediğim o adamla 46 senemi geçirdiim işte dedi..Gelin olacağım gece mustafa kaçrmak istedi..ama babamın yününü yere koyamam deyip kabul etmedim dedi.. mustafa bir yıl daha beklemiş dönecek o diye..ama yapamazdım bizde yörüklerde namus çok önemlidir..namusuma laf getiremem dedim ve 46 yılım geçti dedi.. eşi de öğrenmiş ve ve bir ömür hep kıskanmış.. 5 -6 sene önce mustafa felç olmuş..artık evinden çıkamaz olmuş..oh yarabbim demiş sevinmiş..çünki her gördüğümde bin kat yanıyordum..Artık görmiycem hiç olmazsa demiş..O'nu ondan habersiz sevdim..tek evlatlarımın alnı ak olsun..annelerinin hakkında laf işitmesinler diye dedi.. bir iki yıl olmuş mustafa öleli..ama her namazımınarkasında duam o diyor..

Bense gözyaşlar içinde dinledim bu namus abidesi leylayı...bir kadın sevdimi böyle seviyormuş dedim.. Ama çok da üzüldüm.. karşımda yanan bir yürek vardı.. Ancak ukbada sönecek bir ateşi taşıyordu..

Çocuklarını görmüş bir kaç yerde..mustafanın oğlu kızı diye.. şimdi o çocuklar benim olacaktı deyip bakmış hep.. severek bir erkeğimin elini tutamadım dedi.. bende isterdim tutmayı..dedi.. benim bir ömrümü mahvettiler dedi..
Bense sulu gözlerle dinlemekte.. 'Hiç sevmemişler onlar demekki 'dedim..Eğer hayatlarında sevselerdi seni birazcık anlarlardı dedim..

Aside Can
Kayıt Tarihi : 27.10.2013 02:20:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Salim Erben
  Salim Erben

  Yüreğinize sağlık kaleminiz daima su gibi durmadan aksın
  yazan kaleminiz dilerim hiçbir taşa takılmasın
  ilham periniz daima sizinle olsun yürekteki sevginiz asla bitmesin
  kaleminizi ve sizi candan kutlarım çok güzel olmuş
  Saygı ve sevgilerimle

 • Yaşar Aydın
  Yaşar Aydın

  başarılı bir çalışmaydı. tebriklerimle

 • Atila Yalçınkaya
  Atila Yalçınkaya

  GÜZEL BİR ÇALIŞMA, KUTLARIM.TEBRİK VE SELAMLARIMLA.

 • Nesrin Asena
  Nesrin Asena

  Hep eski aşklar , yeniler eskimiyor galiba , yüreğinize sağlık sevgiler +..............asena

 • Nehir Özen
  Nehir Özen

  aşk öyküleri her daim insanın yüreğini sızlatır.. hele bir de bu aşk hikayesini yakından dinlersen .. sevipte kavuşamamak çok acı olsa gerek.. eline sağlık sevgili Aside, kutluyorum..

 • Hikmet Çiftçi
  Hikmet Çiftçi

  *
  Kabullenmek unutturamaz!
  Aşk közünü, sabır toprağıyla örtsen de
  İçin için yanar, durduramaz

  Gönül, aşka ölümsüz yatır
  Bir yara, bir ömrü, her gün kanatır…
  *
  Vuslatsız aşklar, yürek yarası…
  *
  Sevgi ve saygı rüzgârları esenliğiniz olsun.
  Dostça ve sağlıcakla…

  Hikmet Çiftçi

  “GERÇEK DOSTLAR BİRLİĞİ”

 • Oguzhan Oguz
  Oguzhan Oguz

  hikayeniz hayatın bir parçası, nice leylar var ki yaşamasın bu satırlarda gizli anları, nice mustafalar var ki; yüregine böyle sevdaları saklamasın.

  Yaşayan bir hikaye, güzel bir anlatım, kaleminize sağlık Aside hanım.
  Saygılarımla.

 • Nurten İnceoğlu
  Nurten İnceoğlu

  Hikaye gerçekten çok dokunaklı, gerçek bir yaşam öyküsü olduğu belli...
  Kaleme alış şeklinizi beğendim, duru ve akıcı. Öykünüz kendini hemen okutuyor.
  Ne kadar çoktur böyle göz yaşına boğan acılı öykülerimiz.
  Kutluyorum efendim, saygılarımla

 • Levent Karakaş
  Levent Karakaş

  bu örf ve kısas ile yaşamak hayatı anlamsız yaptığı kadar bir gerçeğimiz bizim parçamız.. kutluyorum o güzel yüreği.. şiir tadında kalın tam puan antoloji ile selamlıyorum sizi ve şiirinizi..

 • Hüsamettin Sungur
  Hüsamettin Sungur

  Duygu yüklü
  beğeniyle okudum

TÜM YORUMLAR (20)